Afera wokół studiów marszałka Szymona Hołowni

bejsment.com 3 godzin temu

Czy marszałek Sejmu Szymon Hołownia studiował na Collegium Humanum? Taką informację podał „Newsweek”, powołując się na byłych pracowników uczelni. Zareagowała Polska 2050, która stwierdziła, iż są to „oszczercze ataki” wymierzone w kandydata na prezydenta.

– Oskarżenia to sygnał, iż zaczęła się w Polsce kampania wyborcza. o ile miałoby się okazać, iż do gry wkroczyły służby i to one dzielą się z dziennikarzami fake newsami, to oznacza, iż dojdzie do bardzo poważnego kryzysu zaufania w koalicji – powiedział zaś sam marszałek Sejmu. Zapowiedział podjęcie kroków prawnych wobec uczelni.

W środę „Newsweek” poinformował, iż lider Polski 2050 miał „studiować” na Collegium Humanum.

Oceny, pliki i dokumenty Szymona Hołowni były zamieszczone w Sokratesie, czyli systemie informatycznym obsługującym dydaktykę na wyższej uczelni. Jak jednak twierdzą rozmówcy tygodnika, lider Polski 2050 miał nigdy na uczelni nie studiować, a jedynie otrzymać dyplom ukończenia studiów magisterskich z psychologii.

Zdaniem gazety podstawą miały być zaliczenia i oceny otrzymane wcześniej podczas studiów na SWPS. To na tej uczelni marszałek Sejmu studiował psychologię, jednak studiów tych nie ukończył. Postawą miała być także „życzliwość byłego rektora Pawła Cz., który na własną odpowiedzialność wpisywał oceny i zaliczenia”.

– Mówił, iż robi to na podstawie doświadczenia życiowo-zawodowego studenta – powiedział jeden z rozmówców tygodnika.

Według „Newsweeka” sprawę „studiów” Szymona Hołowni miał uzgodnić z Pawłem Cz. Michał Kobosko, w tej chwili europoseł Polski 2050, który miał też wynegocjować u rektora, by studia dla nich obu były bezpłatne.

„Byłego rektora tej uczelni spotkałem w sumie dwa lub trzy razy w sytuacjach służbowych. Nie utrzymywałem z nim prywatnych relacji. Byłem zachęcany i zapraszany do aktywnego podjęcia płatnych studiów na CH. Nabrałem jednak dużych wątpliwości co do jakości tych studiów, na podstawie własnych obserwacji oraz na podstawie informacji, które otrzymałem ze środowisk akademickich i politycznych. Dlatego nie rozpocząłem studiów ani nie wniosłem żadnych opłat z tytułu czesnego. W związku z powyższym tym bardziej nie ukończyłem żadnych studiów ani nie odebrałem żadnego dyplomu CH” – czytamy w oświadczeniu, które Michał Kobosko przesłał redakcji.

Marszałek Sejmu dementuje doniesienia gazety

Informacje gazety zdementował w środę wieczorem sam Szymon Hołownia w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

Ocenił, iż „te oskarżenia czy insynuacje, które kierowane są pod moim adresem i które polegają na nie wiem czym, na jakichś brudnych domysłach, brudnych grach, które zaczynają się toczyć, muszę traktować tylko w jeden sposób.”

– Bo o ile ktoś mówi: to nazwisko mogło znaleźć się na liście studentów, to tak, mogło się znaleźć, bo złożyłem wniosek o przyjęcie na studia, natomiast tych studiów nie podjąłem. Ale o ile ktoś mówi: aha, on był dogadany, żeby nie chodzić na te studia i tak naprawdę mieć za to dyplom, to jest to bardzo poważne oszczerstwo i sygnał, iż zaczęła się w Polsce kampania wyborcza – powiedział.

Hołownia stwierdził, iż rozumie, iż „komuś bardzo przeszkadza to, iż zgłosiłem swoją kandydaturę, iż jest w tej grze kandydat niezależny i zaczęło się dokładnie to, co bardzo często niestety w kampaniach wyborczych w Polsce się zaczyna, a więc seria obelg, pomówień, insynuacji, przecieków”.

– Zastanawiam się skąd pochodzą te informacje, którymi dzisiaj obracają dziennikarze. Bo o ile pochodzą ze śledztwa i ujawnia je ktoś z otoczenia podejrzanego rektora albo innych osób, to oznacza przestępstwo. Nie można ujawniać informacji ze śledztwa – dodał.

Podkreślił, iż „jeżeli miałoby się okazać, w co nie chcę wierzyć, iż do gry wkroczyły służby naszego państwa i to one dzielą się z dziennikarzami albo jakimiś innymi osobami, którym zależy na pomawianiu mnie w tej sytuacji przedwyborczej, takimi fake newsami, pomówieniami, kłamstwami, to oznacza, iż sprawa jest bardzo poważna i to oznacza, iż dojdzie do bardzo poważnego kryzysu zaufania w naszej koalicji, bo o ile służby za tym stoją albo służby lub prokuratura miała w tym jakikolwiek udział, bo skądś te informacje musiały też wyciec, no to będzie znaczyło, iż nie jest to to, na co się umawialiśmy przychodząc i zmieniając państwo, żeby nie wyglądało tak, jak wyglądało za PiS”.

Lider Polski 2050 stwierdził, iż jest – podobnie jak tysiące ludzi – ofiarą tej uczelni.

– Myślałem, iż tam będzie można studiować i normalnie skończyć studia, okazało się, iż ta uczelnia ma podejrzaną reputację – powiedział.

Kosiniak-Kamysz: w pełni ufam wyjaśnieniom Hołowni

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz uważa. iż stanowisko marszałka Sejmu Szymona Hołowni, który zaprzecza, iż studiował na Collegium Humanum jest jasne i dokładnie tłumaczy sprawę. Jak dodał, w pełni ufa wyjaśnieniom koalicjanta.

„Stanowisko Szymona Hołowni jest jasne i dokładnie tłumaczy sprawę. W pełni ufam wyjaśnieniom marszałka Sejmu. Ma on nasze pełne poparcie” – napisał w czwartek na platformie X wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak Kamysz.

W sprawie nieprawidłowości dotyczących uczelni Collegium Humanum (obecnie Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) funkcjonariusze CBA działają od lutego. Wtedy to dziennikarze „Newsweeka” ustalili, iż prywatna uczelnia miała w ofercie błyskawiczne kursy, dzięki którym bardzo łatwo można było zdobyć dyplom MBA.

Od lutego CBA zatrzymało ok. 30 osób w związku ze sprawą Collegium Humanum. Zarzuty usłyszeli już m.in. b. europoseł PiS Karol Karski i prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Trzaskowski i Siemoniak odpowiadają na słowa Hołowni

Prezydent Warszawy, wiceprzewodniczący PO i kandydat na prezydenta RP Rafał Trzaskowski, pytany o tę sprawę na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie, zaznaczył, iż nie zna sprawy, czytał jedynie doniesienia medialne.

– Znam Szymona Hołownię i zakładam jego pełną uczciwość – powiedział.

Stwierdził zarazem, iż insynuowanie, iż ze sprawą ma coś wspólnego inna partia w ramach koalicji rządzącej niczemu nie służy.

Trzaskowski zaapelował, szczególnie do obozu koalicji rządzącej, o obniżenie emocji, zwłaszcza w mediach społecznościowych, bo – jak dodał – „to nikomu i niczemu nie służy”. Wyraził nadzieję, iż wszystkich kandydatów na prezydenta „po stronie demokratycznej” będą „obowiązywały reguły przyjaznej konkurencji”.

Z kolei szef MSWiA, minister koordynator służb Tomasz Siemoniak powiedział, iż „absolutnie wierzy marszałkowi Hołowni, iż mówi prawdę”. Jednocześnie dodał, żadne służby z tą sprawą „nie mają nic do czynienia”.

– To nie jest tak, iż za każdym działaniem, za każdym artykułem miałyby stać jakieś służby. Służby koncentrują się na sprawach bezpieczeństwa Polski, na walce z przestępczością, a nie na grach politycznych, ja tego bezwzględnie pilnuję – oświadczył.

Szef MSWiA podkreślił, iż „nie ma żadnego kontekstu”, iż Hołownia miał zdobyć na uczelni „jakiś dyplom MBA”.

– On to wyjaśnił, nie mam żadnych podstaw, żeby uważać, iż jest tutaj cokolwiek nieprawidłowego – mówił.

Afera Collegium Humanum

W sprawie nieprawidłowości dotyczących uczelni Collegium Humanum funkcjonariusze CBA działają od lutego. Prywatna uczelnia miała w ofercie błyskawiczne kursy, dzięki którym można było zdobyć dyplom MBA. Takie dyplomy ułatwiały m.in. ścieżkę do rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

Wiarygodność dokumentów wydawanych przez Collegium Humanum miały zapewniać m.in. zagraniczne uczelnie, jednak okazało się, iż nie miały one uprawnień do prowadzenia studiów MBA. Wśród absolwentów Collegium Humanum, nazwanym szyderczo przez opinię publiczną „Collegium Tumanum” byli m.in. politycy, prezesi i członkowie zarządów spółek Skarbu Państwa, oficerowie służb specjalnych i dowódcy wojskowi.

Uczelnia Collegium Humanum w czerwcu zmieniła nazwę na „Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia”. Przeprowadziła rekrutację na rok akademicki 2024/2025 i przyjęła 1999 studentów na studia niestacjonarne – wynika z informacji przekazanych przez ministra nauki Dariusza Wieczorka na listopadowej konferencji. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie otrzymało natomiast informacji o liczbie studentów przyjętych na studia stacjonarne tej uczelni.

W połowie listopada prokurator uchylił środek zapobiegawczy wobec byłego rektora Collegium Humanum Pawła Cz. w postaci tymczasowego aresztowania i zastosował wobec podejrzanego środki zapobiegawcze. Podejrzany miał współpracować z prokuraturą. Paweł Cz. usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Pozostawiono mu dotychczas blisko 100 zarzutów.

Idź do oryginalnego materiału