Bogusław Kośmider nowym prezesem KHK SA. „Kto nie idzie do przodu, ten pozostaje w tyle” (WYWIAD)

krknews.pl 2 dni temu

– Chciałbym, aby w tej kadencji Krakowski Holding Komunalny SA stał się spółką w wersji 3.0, czyli znacznie lepiej zarządzaną, zintegrowaną i przynoszącą lepsze efekty – podkreśla Bogusław Kośmider, nowy prezes KHK SA.

Iga Sady: Jakie cele strategiczne zamierza Pan realizować w nowej kadencji na
stanowisku prezesa zarządu KHK SA?

Bogusław Kośmider: Moim celem strategicznym jest szeroko rozumiany rozwój. Rozwój KHK jako podatkowej grupy kapitałowej – w myśl zasady „duży może więcej”. Chciałbym dołączyć kolejne podmioty do grupy. Ale nie tylko, chciałbym także rozszerzyć działanie holdingu w zakresie integracji, funkcji i efektów. Przed nami dużo pracy analitycznej, planowania i realizacji ambitnych projektów. Mamy do tego narzędzia, ludzi i kapitał i zamierzam je dobrze i mądrze wykorzystać.

Jakie najważniejsze zmiany planuje Pan wprowadzić w funkcjonowaniu grupy KHK SA?

– Jestem zwolennikiem ewolucji, a nie rewolucji. W pierwszym miesiącu swojej pracy w KHK SA wykonałem przegląd spraw, inwestycji i planów, które są realizowane lub zaplanowane do realizacji. Chciałbym, aby w tej kadencji Krakowski Holding Komunalny SA stał się spółką w wersji 3.0, czyli znacznie lepiej zarządzaną, zintegrowaną i przynoszącą lepsze efekty.

Jakie będą najważniejsze wyzwania dla KHK SA w nadchodzących latach i w jaki sposób planujecie im sprostać?

– Dla takiej spółki jak KHK SA wyzwania same się pojawiają, a i my sami stawiamy przed sobą kolejne. Na pewno ważnymi zagadnieniami dla nas jest sprostanie wymogom Unii Europejskiej w zakresie dyrektyw związanych z kwestiami ochrony środowiska, które dotyczą nas ze względu na zarządzanie i eksploatację Ekospalarni Kraków. Są nimi między innymi Zielony Ład czy program Fit for 55, którego celem jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. – do 2030 roku – względem 1990 roku oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 roku. Są to ambitne wyzwania i będziemy się z nimi mierzyć.

Czy są przewidziane nowe inwestycje lub modernizacje infrastruktury KHK SA? jeżeli tak, to jakie?

– Kto nie idzie do przodu, ten pozostaje w tyle. W zakresie działalności KHK SA stale unowocześniamy instalację, którą zarządzamy, czyli Ekospalarnię Kraków. W ubiegłym roku oddaliśmy do użytku instalację odzysku ciepła ze spalin, która pozwala na zwiększenie produkcji ciepła o prawie 300 tyś. GJ. Ciepło odprowadzamy do sieci ciepłowniczej miasta Krakowa zarządzanej przez MPEC SA. Przed nami włączenie do instalacji zakładu absorpcyjnej pompy ciepła. Stale rozbudowujemy także fotowoltaikę, która jest zamontowana na dachach Ekospalarni – już teraz produkujemy z tych instalacji 307 MWh energii elektrycznej rocznie, a mamy w planach dalszy rozwój w tym zakresie. Przewidujemy inwestycje w energetykę cieplną, np. lokalne pompy ciepła, a także inwestycje w rozszerzenie transportu ciepła przez Wisłę, co da efekty ekonomiczne, ale i w zakresie bezpieczeństwa cieplnego Krakowa. Będziemy także prowadzić różnego rodzaju pilotażowe projekty, np. wykorzystujące sztuczną inteligencję, o których będziemy sukcesywnie informować.

Jakie innowacje technologiczne planuje wprowadzić KHK SA, aby zwiększyć efektywność działania?

– Przede wszystkim, jako prezesowi spółki odpowiedzialnej za eksploatację Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów, kwestie ochrony środowiska szczególnie leżą mi na sercu. Instalacja została wybudowana zgodnie z BAT czyli Best Available Techniques – najlepszymi dostępnymi technikami. Zakład jest też stale unowocześniany tak, aby pozostać ciągle jednym z najnowocześniejszych w Polsce i Europie. Produkujemy zieloną energię przestrzegając bardzo restrykcyjnych przepisów środowiskowych – można powiedzieć iż to, co wydostaje się z komina Ekospalarni Kraków jest czystsze niż otaczające nas powietrze. Stale współpracujemy ze środowiskami naukowymi, prowadzimy wspólne badania naukowe i prace badawczo-rozwojowe z zakresu naszej działalności.

Iga Sady: Jakie miejsce w strategii firmy zajmuje kooperacja z lokalną
społecznością oraz partnerami zewnętrznymi?

– Od czasu, kiedy Rada Miasta Krakowa powierzyła KHK SA wybudowanie Ekospalarni, kontakty z mieszkańcami stały się dla nas sprawą najważniejszą. Przypominam iż holding wcześniej zajmował się wyłącznie wspólnym rozliczaniem podatków w ramach grupy. Przeprowadziliśmy szeroko zakrojone konsultacje społeczne. Spędziliśmy dziesiątki godzin na rozmowach z mieszkańcami, radnymi nowohuckich rad dzielnic, przedstawicielami organizacji pozarządowych. Wypracowaliśmy dobry kompromis, za pomocą którego został wybudowany ten strategiczny dla Krakowa zakład. Po jego uruchomieniu nie ustaliśmy w kontaktach z mieszkańcami – Ekospalarnia jest stale dla nich otwarta. Ścieżka edukacyjna cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno dorosłych jak i dzieci – odwiedza nas ok. 7 tysięcy osób rocznie, a przypominam iż jesteśmy stale funkcjonującym zakładem produkującym prąd i ciepło z odpadów. Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem z samorządowcami z innych gmin i miast, które mierzą się z ambitnym zadaniem wybudowania spalarni u siebie. Współpracujemy także z organizacjami pozarządowymi i krakowskimi uczelniami, których studenci są u nas częstymi gośćmi. Ekospalarnia Kraków stała się obok zabytków starego miasta jednym z symboli Krakowa, które warto i wypada odwiedzić będąc w naszym mieście. To cieszy i przynosi nam wiele satysfakcji. Wspieramy wiele inicjatyw lokalnych w mieście, a szczególnie w naszej dzielnicy, Nowej Hucie. Można nas także spotkać podczas licznych wydarzeń plenerowych, takich jak np. dożynki nowohuckie czy Wielka Lekcja Ekologii.

Jakie inicjatywy mają na celu poprawę jakości usług i komunikacji z mieszkańcami, którzy korzystają z usług KHK SA?

– Warto wyjaśnić, iż KHK SA nie świadczy bezpośrednio usług dla mieszkańców. W Krakowie spółką zarządzającą systemem gospodarki odpadami komunalnymi jest MPO Sp. z o.o., natomiast cena za spalanie odpadów w Ekospalarni ma znaczący wpływ na opłatę, którą za zagospodarowanie odpadów uiszczają mieszkańcy Krakowa. Cena ta jest jedną z najniższych w Polsce.

Jakie znaczenie przywiązuje Pan do rozwoju kadry pracowniczej i ich kompetencji w KHK SA?

– W KHK SA pracuje aktualnie 126 osób, z czego 77 to załoga Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów. Pracownicy spółki to specjaliści w zakresie szeroko rozumianych finansów i księgowości, planowania i realizacji projektów, energetyki, ochrony środowiska, zamówień publicznych, promocji i edukacji ekologicznej, cyberbezpieczeństwa czy funduszy europejskich. To ludzie, którzy mają za zadanie śledzić zmieniające się przepisy prawa krajowego i europejskiego, podążać za zmieniającymi się warunkami rynkowymi, w których funkcjonujemy. Stale podnoszą swoje kompetencje zawodowe, uczestniczą w konferencjach tematycznych, szkoleniach i studiach podyplomowych. Nie bez znaczenia jest także kooperacja naszej spółki z licznymi uczelniami – kontakty ze środowiskiem naukowym procentują coraz lepszymi kwalifikacjami pracowników i projektami, które wspólnie realizujemy.

W jaki sposób KHK SA zamierza dostosować swoją działalność do zmieniających się warunków rynkowych i regulacyjnych?

– Temat jest szeroki, bo zmiany prawa są de facto elementem oczywistym i dzieją się codziennie. Dotyczy to zarówno ustawodawstwa polskiego, jak i europejskiego. Jak już wcześniej zaznaczałem, czeka nas wiele wyzwań związanych z szeroko rozumianą energetyką. Aby móc im sprostać, powołaliśmy do życia Okrągły Stół Energetyczny dla Krakowa, przy którym zasiadają spółki miejskie: MPEC SA, MPK SA, Wodociągi Miasta Krakowa SA czy my jako Krakowski Holding Komunalny, ale także producenci energii cieplnej, jak PGE. Okrągły Stół Energetyczny to pomysł prezydenta Aleksandra Miszalskiego na platformę do wymiany stanowisk, poglądów i doświadczeń a także rozmowy o czekających nas wyzwaniach oraz nieuniknionych, potężnych inwestycjach związanych z unijnymi planami dekarbonizacji. istotną kwestią omawianą podczas tych spotkań jest także bezpieczeństwo dostaw energii dla mieszkańców naszego miasta.

Jakie kroki będą podejmowane, aby zwiększyć efektywność operacyjną i finansową KHK SA?

– Jednym z pomysłów jest dołączenie do podatkowej grupy kapitałowej nowych podmiotów. Paradoksalnie, dla nas ważne są podmioty nie generujące dochodu – konstrukcja finansowa holdingu pozwala wtedy uzyskać większe oszczędności finansowe. Po drugie, myślę o stworzeniu centrum informacyjnego, w którym zbierane i analizowane byłyby informacje ze wszystkich naszych spółek. Zbudowanie takiej megahurtowni danych na pewno pomogłoby w zarządzaniu tak wielkim organizmem, jakim jest holding, a choćby miasto. Po trzecie, chciałbym stworzyć centrum usług wspólnych. Jego zaczątkiem są funkcjonujące grupy zakupowe energii elektrycznej, gazu oraz wspólne pozyskanie pojazdów niskoemisyjnych dla administracji.

Jakie znaczenie ma dla KHK SA cyfryzacja procesów oraz wdrażanie rozwiązań IT?

– Cyfryzacja i zastosowanie najnowszych technologii IT w zarządzaniu spółką oraz eksploatacji Ekospalarni Kraków ma bardzo duże znaczenie w kontekście wsparcia procesów technologicznych. Chciałbym zaznaczyć, iż w samym zakładzie produkcyjnym, jakim jest przecież Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów pracuje jedynie 77 osób wliczając kadrę kierowniczą – to kilka biorąc pod uwagę wielość zadań i stopień skomplikowania procesów. W krakowskiej Ekospalarni wdrożony został system optymalizacyjny procesu spalania, którego działanie oparte jest na sztucznej inteligencji z wykorzystaniem logiki rozmytej. Dzięki temu rozwiązaniu programistycznemu, bez inwestycji w dodatkową infrastrukturę, zwiększony został poziom wydajności zakładu. Bez wsparcia wysoko wyspecjalizowanych rozwiązań zastosowanych w naszej spółce nie udałoby się tak sprawnie i bezawaryjnie realizować zadań, które przed sobą stawiamy.

Jakie są Pana długoterminowe plany dla KHK SA i wizja jej rozwoju na kolejne lata?

– Nie ulega wątpliwości, iż będziemy rozwijać podatkową grupę kapitałową w zakresie składu, integracji, funkcji i efektów. Należy zapewnić miastu maksymalną samowystarczalność energetyczną, szczególnie w zakresie ciepła dostarczanego mieszkańcom. Będziemy angażować się w nowe przedsięwzięcia komunalne, rozwijać się metropolitalnie, podejmować działania w zakresie Smart City. Nie będziemy oczywiście wyważać otwartych drzwi. Zamierzam wzorować się na podobnych rozwiązaniach znanych w Europie, działających z powodzeniem grupach gospodarczych w Niemczech i Austrii – stadtwerkach, czyli komunalnych holdingach. Wielokrotnie odwiedzałem oba te kraje i przedsiębiorstwa w nich funkcjonujące. Te doświadczenia warte są zainteresowania, analizy i dostosowania do naszych, krakowskich warunków.

Rozmawiała Iga Sady

Idź do oryginalnego materiału