Chcieli nadać dziecku imię, które dla córki wybrała Magda Gessler. Urzędnik się nie zgodził

gazeta.pl 5 dni temu
Zdjęcie: Fot. Paweł Kozioł / Agencja Wyborcza.pl


Rodzice chcieli nadać dziecku krótkie, oryginalne imię. Identyczne nadała swojej córce Magda Gessler. Niestety, w urzędzie stanu cywilnego czekała ich przykra niespodzianka. Urzędnik miał prawo do odmowy?
Wybór imienia dla dziecka potrafi okazać się prawdziwym dylematem. Wielu rodziców chce dokładnie przemyśleć swoją decyzję, dlatego na długo przed ostatecznym wyborem sprawdzają rankingi i znaczenia konkretnych imion. Niektórzy pobierają aplikacje, które ułatwiają znalezienie wymarzonego imienia, a inni proszą o radę najbliższych.


REKLAMA


O tym, jak problematyczne mogą być kwestie związane z imionami dla dzieci, przekonała się pewna para, której historię opisał portal MjakMama.pl.


Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"


Chcieli dać dziecku nietypowe imię. Urzędnik im odmówił
Przyszli rodzice długo nie mogła zdecydować się na imię dla swojej córki. W końcu postawili na imię Lara, które w Polsce jest stosunkowo rzadkie, a znane między innymi z tego, iż to imię nosi znana restauratorka - córka Magdy Gessler. Rodzicom wydawało się, iż to koniec problemów, jednak podczas rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego, kierownik odmówił nadania tego imienia. Ta decyzja mocno zaskoczyła ojca, który ze swoim problemem zwrócił się do Rady Języka Polskiego.
"Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN nie wydaje orzeczeń o dopuszczalności bądź niedopuszczalności imion nadawanych dzieciom w Polsce. Jedynym organem, który ma prawo odmowy przyjęcia oświadczeniu o wyborze imienia bądź imion dziecka jest kierownik urzędu stanu cywilnego (zgodnie z ustawą z dnia 28 listopada 2014 roku Prawo o aktach stanu cywilnego, art.59, ust.4). Rada Języka Polskiego wydaje jedynie opinie o formie imion proponowanych dla dzieci, najczęściej są to opinie dla USC, formułowane na ich prośbę" - czytamy w oświadczeniu prof. dr hab. Andrzej Markowski, przewodniczącego RJP, co ewidentnie wskazuje na to, iż "lista imion zakazanych" lub "zabronionych" nie istnieje.


Czy urzędnik może odmówić nadania dziecku imienia?
Imię Lara nie powinno dziwić urzędników, do których przychodzą świeżo upieczeni rodzice. Aktualnie w Polsce jego posiadaczkami jest 2247 kobiet, a tylko w ubiegłym roku nadano je aż 245 dziewczynkom.


jeżeli jednak kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmówi rejestracji wybranego imienia dla dziecka, warto podjąć pewne kroki. Najlepiej najpierw porozmawiać z kierownikiem USC, aby dokładnie zrozumieć powód odmowy. Rodzice powinni pamiętać, iż w Polsce nie można nadać potomkowi imienia, które:


pochodzi od pospolitych słów, np. nazw kwiatów (Róża jest tu wyjątkiem), zwierząt czy przedmiotów (np. sonata czy antena),
pochodzi od nazw geograficznych, np. Dakota, Malta czy Korea,
zawierającego błędy ortograficzne i gramatyczne,
mają archaiczną pisownię,
w obcojęzycznej wersji, jeżeli jest ich polski odpowiednik, np. John/Johann, Clara/Chiara, Peter etc.,
brzmią zabawnie bądź przywodzą negatywne skojarzenia, np. Belzebub, Lucyfer czy Kurtyzana.


Szczegółowe wyjaśnienie zasad, jakie obowiązują przy nadawaniu imienia, znajduje się na portalu Rady Języka Polskiego.
Idź do oryginalnego materiału