Jak pokonać lęk przed dentystą u dzieci?

Stomatolog dziecięcyRodzice, dając przykład maluchom, powinni zadbać o to, aby już od najwcześniejszych lat przyzwyczajać dziecko do wizyt u lekarza stomatologa. Lęk przed tym doświadczeniem potrafi dosłownie paraliżować nawet osoby dorosłe (w skrajnych przypadkach nazywa się to dentofobią!). Już w pierwszych latach życia warto przygotować malucha do tego wyzwania. W jaki sposób skutecznie wesprzeć dziecko i pokonać lęk przed dentystą? Podpowiadamy!

Oswajanie przez zabawę

Czy wszystkie lalki i misie mają zdrowe ząbki? Koniecznie sprawdźcie to i pobawcie się w domu w dentystę, by oswoić sytuację wizyty u stomatologa. Dzięki tej zabawie dorośli mogą pokazać dziecku to, w jaki sposób wyglądają różnego rodzaju wizyty w gabinecie dentysty. Maluch może odgrywać rolę pacjenta, stomatologa czy recepcjonisty. Zabawy polegające na odgrywaniu ról oswoją dziecko z sytuacjami, które czekają je podczas przeglądu i leczenia. Możecie wtedy potrenować szerokie otwieranie ust albo liczenie ząbków i oglądanie ich w lusterku. Korzystając z plasteliny, modeliny czy masy solnej możecie też ulepić ząb i pobawić się w wypełnianie ubytku. Niech dziecko oswoi nową sytuację i samo zauważy, że nie ma powodu do strachu. Takie podejście pomoże kształtować pozytywne nastawienie maluszka i może sprawić, że wizyta u dentysty stanie się przygodą, a przynajmniej nie będzie napawać dziecka strachem.

Wizyta adaptacyjna

A gdyby tak zrobić próbę generalną pierwszej wizyty dziecka u stomatologa? Wiele nowoczesnych gabinetów stomatologicznych, których pacjentami mają być dzieci, stwarza możliwość odbycia wizyty adaptacyjnej. Podczas takiego spotkania nie odbywa się leczenie. Maluch ma okazję w przyjaznej, wesołej atmosferze zobaczyć gabinet, obejrzeć narzędzia i wyposażenie (hitem jest oczywiście zwykle regulowany fotel), poznać lekarza… Słowem: oswoić się z miejscem i ludźmi, co pozwoli opanować lęk przed nieznanym. Dodatkowo taka wizyta ma walor edukacyjny - nie od dziś wiadomo, że autorytet obcej osoby bywa mocniejszy niż ten, który mają u maluchów rodzice. Kiedy więc pani lub pan doktor  pokażą, jak prawidłowo dbać o zęby, może okazać się to nie tylko zapamiętane, ale i ciekawe dla dziecka. Poza tym maluch chętniej wróci do gabinetu stomatologicznego, który przyjemnie zapamięta, nawet jeśli na wizytę będzie musiał jechać nagle czy odczuwając ból.

Bezcenne opinie i doświadczenia

Szukając właściwego gabinetu stomatologicznego dla maluszka, rodzice sprawdzają oczywiście opinie innych dorosłych o specjalistach stomatologii dziecięcej, pytają na rodzicielskich grupach dyskusyjnych, forach, rozmawiają ze znajomymi. Warto to robić, by dowiedzieć się, jakie miejsce rekomendują ci, którzy byli w tej samej sytuacji i skutecznie pokonali strach dziecka przed dentystą. Może konkretny stomatolog w mieście ma szczególnie dobre podejście do dzieci, jakiś gabinet wyświetla w poczekalni bajki albo ma kolorowe ściany i kącik zabaw dla oczekujących na zabieg pacjentów? Warto rozmawiać i korzystać z doświadczenia innych rodziców!

Możliwość leczenia w sedacji

Jeśli strach dziecka przed wizytą u stomatologa jest tak wielki, że leczenie nie będzie możliwe, a jest konieczne, można sięgnąć po metodę, jaką jest leczenie zębów w sedacji. W gabinetach stomatologicznych stosuje się dwa rodzaje sedacji - pierwszy to podanie wziewnego gazu rozweselającego, czyli mieszaniny dwutlenku azotu i tlenu. Powoduje to u pacjenta poczucie odprężenia, oszołomienia, a czasem stan półsnu. Wycisza, usuwa lęk, a także ból. Gaz podaje się za pomocą maseczki zakładanej na nos. Druga możliwość to podanie leku, o którym decyduje lekarz. Co ważne, podczas leczenia w sedacji dziecko zachowuje świadomość i jest przytomne. Bywa to rozwiązanie trudne, szczególnie dla rodziców, którzy wystrzegają się podawania dzieciom leków, ale skuteczne. A co, jeśli okaże się niewystarczające? W szczególnych, uzasadnionych sytuacjach, istnieje też możliwość leczenia w znieczuleniu miejscowym lub skierowania dziecka na leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym, pod narkozą.

Komentarze