Ten prezent komunijny to tegoroczny hit! "To alternatywa dla kopert"

"Rola chrzestnych nie powinna przysparzać presji z uwagi na obowiązek "bogatego prezentu". Dane pokazują, że do koperty trafia najczęściej kwota 1000 zł. Jeśli chodzi o dziadków to kwoty nie przekraczają zazwyczaj 500 złotych" - podaje serwis kobieceinspiracje.pl.

Dawniej pierwsza komunia święta miała przede wszystkim wymiar duchowy. Sam obiad i prezenty nie były na tyle istotne, co samo przygotowanie się i przeżywanie sakramentu pierwszej komunii świętej. Dzisiaj zdaje się, dla wielu rodzin oraz dzieci przystępujących do pierwszej komunii świętej jest nieco inaczej, priorytety się pozmieniały. Powstają listy prezentowe, a rodzice potrafią zaciągnąć kredyt w banku, byle tylko sprostać swoim oczekiwaniom i zorganizować przyjęcie, które nie powstydziłaby się niejedna młoda para.

Jakie prezenty daje się najczęściej z okazji pierwszej komunii świętej?

Od kilku lat zaproszeni goście stają przed nie lada wyzwaniem i już na wiele tygodni przed wydarzeniem, zastanawiają się, jaki prezent byłby najlepszy. Większość stawia na pieniądze, co też powoduje wiele pytań i frustracji, bo nie wiadomo, jaka kwota jest odpowiednia. Utarło się przekonanie, że dziadkowie oraz rodzice chrzestni dają najwięcej, pozostałe kwoty zależą od stopnia pokrewieństwa. Niektórzy zauważają, że ważne jest również, gdzie odbywa się przyjęcie po mszy. Twierdzą, że inne kwoty można dać, jeśli goście zaproszeni są na obiad w domu, a zupełnie inne kwoty wypada podarować na prezent, jeśli spotkanie rodzinne organizowane jest w lokalu, restauracji lub jakiejś sali. 

Zobacz wideo "Mamo, gdzie są moje pieniądze z komunii?". Adwokat: Dziecko powinno te pieniądze otrzymać

Ten pomysł na prezent z okazji komunii zyskuje coraz więcej zwolenników

Wielu zaproszonych gości radzi się w kwestii prezentów także w sieci. W okolicach marca i kwietnia w mediach społecznościowych i na forach internetowych można znaleźć wiele podobnych wpisów. Jeden z pomysłów, jaki przedstawili rodzice dziecka, które w tym roku przystępuje do komunii, zyskał ogromne poparcie wśród internautów. Rodzice napisali, że długo myśleli nad najlepszym rozwiązaniem i z okazji komunii świętej postanowili założyć dziecku konto oszczędnościowe w banku. Goście wówczas nie przychodzą na komunię z kopertami, ale wcześniej wpłacają określoną sumę na podane konto. Odezwało się wielu ludzi, którzy twierdzili, że bardzo ich to zainspirowało. "To hit tegorocznych prezentów komunijnych" - wypowiadali się i informowali, że sami zamierzają skorzystać z tego pomysłu.

Znalazło się również kilku przeciwników, którzy twierdzili, że nie jest w porządku, by narzucać innym gościom formę prezentu, powinna być to ich indywidualna decyzja. Założenie takiego konta może mieć jednak sporo plusów, jest to swego rodzaju inwestycja w przyszłość dziecka, nauka oszczędzania oraz podstawowych zasad związanych z finansami. No i możliwość zgromadzenia sporych środków w perspektywie kilku lub kilkunastu późniejszych lat. 

Czy pierwsza komunia święta powinna odbywać się później niż w 3 klasie szkoły podstawowej?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.