Babciowe w 2024 roku. Rodzice martwią się o próg dochodowy. Kluczowe jest to, ile zapłacą za ZUS

Kto będzie mógł skorzystać z nowego świadczenia na malucha? Wbrew pozorom nie każdy rodzic, bo najpierw trzeba spełnić kilka warunków. A jakich konkretnie? Jednym z nim jest próg dochodowy i co za tym idzie, składki na ZUS, ale nie tylko. Zobaczcie sami, co trzeba wiedzieć o nadchodzącym babciowym.

Obecnie rodzice dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, mogą skorzystać z wielu różnych świadczeń. Są to m.in. 800 plus, 300 plus, żłobkowe czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO). Jednak już niedługo pojawi się nowy rządowy program "Aktywny rodzic" (zwany potocznie babciowym), który będzie się składał z trzech różnych form wsparcia i jednocześnie zastąpi kilka innych, obecnych świadczeń. Jakich? I kto konkretnie będzie mógł skorzystać z nowego programu? Jednym z kluczowych czynników jest zatrudnienie rodziców i wysokość płaconych przez nich składek. 

Zobacz wideo Piotr Kuczyński o ustawie "Aktywny rodzic": Na ten program sami się złożymy przez powrót 5-proc. VAT na żywność

Babciowe w 2024 r. Rodzice muszą spełnić te warunki, aby skorzystać ze świadczeń

Nowy program "Aktywny rodzic" to właśnie zapowiadane przez premiera Donalda Tuska babciowe. Będą z niego mogli skorzystać rodzice, którzy spełnią określone warunki, które są następujące (za serwisem Infor.pl):

  • posiadanie dziecka w wieku od 12 do 35 miesiąca życia (czyli od roku do trzech lat),
  • nieskorzystanie z urlopu wychowawczego,
  • wrócenie do pracy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim.

Przy czym pracę podjąć muszą oboje rodzice (wyjątkiem są ci, którzy wychowują szkraba samotnie) i co za tym idzie, muszą mieć ubezpieczenie emerytalne i rentowe, którego podstawa w sumie musi wynosić przynajmniej 100 procent minimalnego wynagrodzenia, a same składki wynoszą przynajmniej:

  • 30 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę - dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą,
  • 50 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę - w pozostałych przypadkach.

Babciowe w 2024 r. To będą trzy nowe świadczenia dla różnych grup rodziców

Powyższe warunki dotyczą oczywiście tych rodziców, którzy zamierzają skorzystać ze świadczenia "Aktywni rodzice w pracy" bądź "Aktywnie w żłobku". Takich wymogów nie ma w przypadku ostatniej formy wsparcia - "Aktywnie w domu". A ile wynoszą poszczególne świadczenia i co jeszcze trzeba o nich wiedzieć? Oto najważniejsze informacje o każdej z tych form wsparcia:

  • "Aktywni rodzice w pracy" - dla pracujących rodziców, którzy oddadzą dziecko pod opiekę niani bądź babci, to świadczenie wyniesie 1500 złotych;
  • "Aktywnie w żłobku" - dla pracujących rodziców, którzy oddadzą dziecko pod opiekę żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna, to wsparcie wyniesie 1500 złotych (1900 złotych w przypadku dziecka z niepełnosprawnością);
  • "Aktywnie w domu" - opcja dla rodziców niepracujących, to świadczenie wyniesie 500 złotych.

Trzeba zarazem pamiętać, że na raz można będzie skorzystać tylko z jednego z powyższych świadczeń. Co więcej, wraz z ich wejściem w życie, przestaną istnieć dwa dotychczasowe - 400 plus na żłobek oraz Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO).

Czy podoba ci się pomysł nowego babciowego?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.