Matura 2024. Zostały 2 tygodnie, a CKE publikuje zmiany na egzaminie. Kto wykluczony z nowej formuły?

Matury w 2024 roku zbliżają się wielkimi krokami. Już za dwa tygodnie maturzyści przystąpią do jednego z ważniejszych egzaminów w swoim życiu. Tu jednak warto zauważyć, że odbędą się one w dwóch formułach - nowej i starej. Warto również śledzić wszelkie komunikaty publikowane przez CKE, bo jak się okazuje, kilka dni temu pojawiła się ważna i istotna informacja dla wszystkich maturzystów - bez względu na formułę.

Matura 2024 już niebawem. Jednak tegoroczni maturzyści przystąpią do egzaminów w dwóch różnych formułach. Do tzw. nowej matury 2023 przystąpią uczniowie, których objęła reforma edukacji przeprowadzona przed kilkoma laty, natomiast wszyscy pozostali zmierzą się z arkuszami zgodnymi ze tą "starą" formułą matur. I chociaż zostało niewiele już czasu na powtórkę, warto być czujnym, bo na stronie CKE pojawiły się dość istotne informacje.

Zobacz wideo Matura z matematyki. Czy powinna być obowiązkowa? Matematyczka: Tak, jest jedno "ale". "Nauczyciele powinni przechodzić testy psychologiczne"

Matura 2024 – nowa i stara formuła

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

W tej pierwszej przystąpią uczniowie:

  • absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego (po raz pierwszy lub kolejny),
  • absolwenci 5-letniego technikum (po raz pierwszy),
  • absolwenci branżowej szkoły II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej (po raz pierwszy),
  • osoby, które uzyskały świadectwo ukończenia 4-letniego liceum ogólnokształcącego na podstawie egzaminów eksternistycznych (po raz pierwszy),
  • absolwenci ponadpodstawowych szkół średnich (z wyjątkami; po raz pierwszy lub kolejny) oraz absolwenci oddziałów międzynarodowych, posiadający dyplom IB (po raz pierwszy).

Natomiast w przypadku Formuły 2015 przystąpią następujące osoby:

  • absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych, tj. 3-letniego liceum ogólnokształcącego, szkoły artystycznej realizującej program 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum, liceum profilowanego oraz technikum uzupełniającego dla młodzieży, uzupełniającego liceum ogólnokształcącego
  • absolwenci branżowej szkoły II stopnia na podbudowie gimnazjum (po raz pierwszy lub kolejny)
  • osoby, które uzyskały świadectwo ukończenia 3-letniego liceum ogólnokształcącego na podstawie egzaminów eksternistycznych.

Taki stan rzeczy, to wynik reformy edukacji przeprowadzonej w 2017 roku, na mocy której m.in. zlikwidowane zostały gimnazja. I chociaż maturzyści zaznajomieni są z formułami, wiedzą, czego mogą się spodziewać, ile potrwa ich egzamin, to co chwila wypatrują w sieci informacji, które pomogłoby im lepiej napisać egzamin. Taką "specjalna" wiadomość przygotowało dla nich samo CKE.

Komunikat CKE. O tym warto wiedzieć

Za dwa tygodnie ruszają matury, a to oznacza, że uczniowie gorączkowo przeszukują internet w poszukiwaniu wszelkich znaków i podpowiedzi. Co będzie na maturze? Na co położyć większy nacisk? Jaką lekturę powtórzyć? O czym warto pamiętać? Okazuje się, że naprzeciw oczekiwaniom wszystkich tegorocznych maturzystów wyszło samo CKE, publikując specjalny komunikat.

 

Zostały zawarte w nim wszystkie najważniejsze informacje, które należy wiedzieć przed przystąpieniem do egzaminu, ale również, o czym wspomina jeden z tiktokerów – zestaw zadań, które należy powtórzyć. "Na koniec dwadzieścia darmowych materiałów do przećwiczenia najważniejszych typów zadań" – zaznacza mężczyzna.

Czy okaże się to pomocne? O tym przekonamy się już niebawem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.