Ksiądz nie dopuścił do nadania imienia. "Nie przeszło mu przez gardło"

Choć nie ma oficjalnej listy, która przedstawiałaby jakieś zasady wyboru imion przez uczniów, księża kategorycznie odmawiają nadawania takich jak: Beniamin, Cyriak, Willibald, Agapit, Fikariusz, Gumar, Baldomer, Homobonus, Germana, Wirginia, Afra, Klotylda, Nadzieja, Kunegunda i Blandyna.

Wybór imienia dla nowo narodzonego dziecka to nie lada problem i stres dla świeżo upieczonych rodziców. Czasem ostateczny wybór zajmuje wiele długich miesięcy. W Polsce istnieje kilka zasad, którymi rodzice muszą się kierować, aby urzędnik nie miał żadnych zastrzeżeń. Po pierwsze imię musi być nadane w oficjalnej formie, nie jako zdrobnienie. Po drugie, imię nie może ośmieszać dziecka ani krzywdzić. I po trzecie, można wybrać dwa imiona. Kiedyś wybór dwóch imion był bardzo powszechny wśród rodziców, współcześnie, coraz więcej dorosłych odchodzi od tej tradycji.

Zasady, które muszą przestrzegać kandydaci do bierzmowania

Nie zmieniło się nic, jeśli chodzi o wybór imienia podczas sakramentu bierzmowania. Wtedy jednak o wyborze decyduje wyłącznie dziecko, choć jak pokazują doświadczenia nastolatków bywa z tym różnie. Sakrament bierzmowania to inaczej sakrament dojrzałości chrześcijańskiej. Dzieci chrzczone są zwykle bardzo małe i nieświadome, że przyjmują sakrament. Bierzmowanie odbywa się zwykle między 14. a 18. r.ż. To nastolatki, które mają już świadomość swoich decyzji, a do sakramentu przygotowują się co najmniej kilka miesięcy pod okiem księdza. Jednym z aspektów ściśle związanych z tym sakramentem jest wybór imienia patrona lub patronki, które zostanie nadane podczas mszy, i z którym kandydat będzie się utożsamiał. 

Oficjalnie nie ma listy imion zakazanych. Ostatecznie księża jednak na niektóre z imion się nie zgadzają, powodów brak

Portal parenting.pl przytacza historie uczniów, którzy musieli zmierzyć się z gniewem i dezaprobatą księdza, gdy informowali go o imionach, które wybrali na bierzmowanie. Dziewczyna o imieniu Maria wybrała sobie imię Magdalena, księdzu jednak nie spodobało się takie połączenie, dlatego wprowadził zasadę:

Żeby wybić nam podobne pomysły z głowy, wprowadził zasadę losowania wybranych przez niego patronów. Ja szczęśliwie wylosowałam błogosławioną Matyldę, ale moje koleżanki nie miały takiego szczęścia i nie dość, że trafiły na dziwaczne imiona, to jeszcze nie utożsamiały się z żywotami swoich patronek.

- mówiła jedna z uczennic. 

Inny uczeń wybrał imię Kwadrat i nie dlatego, żeby mieć z czego żartować. Naprawdę przeczytał historię św. Kwadrata Apologety i postanowił je wybrać. Ksiądz zdenerwował się. Inny kolega zdecydował się na imię Maria - jest to również męskie imię. "Księdzu nie mogło przejść to przez gardło i podał imię św. Mariana" - wspomina kolega. Takich przypadków jest znacznie więcej:

Zobacz wideo Takich imion nie możesz nadać dziecku w Polsce
Ja wzięłam imię Ita. Ksiądz się krzywo patrzył, ale nic nie powiedział. Kazał tylko zmieniać dziewczynom świętą Blankę.
Ksiądz poprosił, aby koleżanka przygotowała listę pięciu imion, a później on wskaże te najwłaściwsze.
Hania wybrała imię Kunegunda. Ksiądz podniósł głos i powiedział, że na pewno wzięła je dlatego, że jest prześmiewcze.

Wielu uczniów po takich incydentach zastanawia się czy istnieje lista zakazanych imion. Choć kościół oficjalnie takiej nie podaje, uczniowie wyciągają wnioski, że im bardziej niespotykane i ekstrawaganckie imię, nawet jeżeli żył taki święty, księża mają problem, by wyrazić na nie zgodę. Niestety to powoduje, że wielu uczniów się buntuje i rezygnuje z przystąpienia do sakramentu bierzmowania. 

Czy twoje dziecko miało problem z wyborem imienia na bierzmowanie?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.