1500 zł na ucznia od września. Środki będą wcześniej, gdy rodzic nie przegapi daty składania wniosków

Czy rodzice dzieci uczęszczających do szkoły mogą otrzymać z tego tytułu wsparcie finansowe? Jak się okazuje, owszem i to całkiem spore, bo w wysokości nawet 1500 złotych. A w ramach jakich świadczeń? I co trzeba zrobić, aby je otrzymać? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.

Wprawdzie obecny rok szkolny powoli dobiega końca, ale już teraz wielu rodziców szuka informacji o możliwym wsparciu finansowym dla uczniów. Są dwa takie świadczenia - pierwsze to popularne 800 plus, a drugie "Dobry Start" zwane też niekiedy 300 plus. Oprócz tego niektórzy rodzice mają szansę również na dwa dodatki - z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego oraz z tytułu samotnego wychowywania malucha. Jednak aby móc otrzymać którykolwiek z podanych świadczeń, trzeba przedtem złożyć wniosek w odpowiednim terminie. A kiedy konkretnie? Zobaczcie sami. 

Zobacz wideo "Rośnie nam pokolenie fajtłap". Czy przedmioty techniczne, takie jak ZTP, powinny wrócić do szkół?

Świadczenie wychowawcze 800 plus i "Dobry Start". Można otrzymać jeszcze w wakacje

Nabór wniosków o przyznanie 800 plus rozpoczął się 1 lutego i trwa właściwie cały rok, jednak lepiej się nie ociągać. Jeśli rodzice dopełnią formalności do 30 kwietnia 2024 roku, to otrzymają pieniądze jeszcze w czerwcu i z pełnym wyrównaniem. Nieco inny termin jest w przypadku świadczenia 300 plus. W tym przypadku nabór zacznie się 1 lipca i potrwa do 30 listopada. Przy czym dopełnienie formalności przed końcem sierpnia gwarantuje, że pieniądze trafią na konto najpóźniej do 30 września, a nawet jeszcze w wakacje. A jak złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze bądź 300 plus? W obu przypadkach można to zrobić wyłącznie elektronicznie na jeden z poniższych sposobów:

  • Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portal Emp@tia.
  • bankowość elektroniczna,
  • aplikacja mZUS.

Dodatek z tytułu rozpoczęcia szkoły i dla samotnych rodziców. To dodatkowe 300 złotych

Poza 800 plus i 300 plus część rodziców może otrzymać jeszcze niemal 300 złotych z dwóch dodatków - z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego (100 złotych) oraz z tytułu samotnego wychowywania dziecka (193 złote, w przypadku dziecka z niepełnosprawnością 273 złote). Jak podaje serwis Infor.pl, z tych dodatków mogą jednak skorzystać jedynie ci rodzice, którzy pobierają zasiłek rodzinny. Poza tym niektórym przysługuje też dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania w wysokości:

  • 113 złotych miesięcznie - dla uczniów, którzy mieszkają w miejscowości, w której się uczą np. w internacie czy bursie,
  • 69 złotych miesięcznie - dla uczniów, którzy dojeżdżają do szkoły w innej miejscowości.

A jak złożyć wniosek o przyznanie tych dodatków? Można to zrobić w najbliższym swojego miejsca zamieszkania urzędzie gminy lub miasta. Formalności należy dopełnić do końca okresu zasiłkowego, w którym rozpoczął się rok szkolny, czyli do 31 października. Wnioski, które zostaną złożone po tym terminie, nie będą już rozpatrywane.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.