Czy nauczyciel może zadać pracę domową na majówkę? "Pozwólcie dzieciom wypocząć"

Od 1 kwietnia resort edukacji wprowadził znaczące zmiany w kwestii zadawania prac domowych. A czy pedagodzy mogą je zadawać na długie weekendy? A może jednak też jest zakaz? Rzeczniczka Praw Dziecka apeluje do nauczycieli, aby dali dzieciom odpocząć podczas majówki i Bożego Ciała.

W 2024 roku weszło w życie wiele zmian w szkolnictwie. Jedną z nich jest zakaz zadawania prac domowych, choć z pewnymi zastrzeżeniami. A jakimi? Jakie konkretnie zadania mogą dać uczniom do zrobienia w domu nauczyciele? I kiedy? To jest o tyle istotne, że niedługo będzie długi, majowy weekend i wielu uczniów zastanawia się, czy na ten czas mogą mieć zadane prace domowe? Jednak prawo jest w tej sprawie jasne. 

Zobacz wideo Marcin Józefaciuk o braku prac domowych: Nie zgadzam się. Poseł ma jedno "ale"

Czy można zadawać uczniom prace domowe na majówkę? Są konkretne zasady

Artykuł 31 Konwencji o prawach dziecka (Dz.U. z 1991 r. nr 120, pozycja 526 z późniejszymi zmianami) mówi jasno, że każda pociecha ma prawo do odpoczynku i czasu wolnego. Dla ucznia są to między innymi długie weekendy, w tym majówka, a także wakacje, ferie zimowe i przerwy świąteczne. Stąd nauczyciele nie powinni nic na ten czas zadawać, choć nie znaczy to zarazem, że wcale nie mogą. Mogą, ale muszą być przy tym świadomi ograniczeń, jakie obecnie obowiązują. Od 1 kwietnia 2024 roku są one następujące:

  • dla uczniów klas I - III - można zadawać tylko ćwiczenia motoryki małej, pozostałe prace domowe są zakazane,
  • dla uczniów klas IV - VIII i starszych - można zadawać, ale nie wolno egzekwować ich odrobienia ani oceniać, za to trzeba sprawdzić i dać odpowiedź zwrotną uczniowi, który je wykonał.

Praca domowa na długi weekend majowy? RPD apeluje, aby nic nie zdawać

Jak już wyjaśniliśmy powyżej, nauczyciele mogą zadawać prace domowe nawet na długi weekend, choć nie powinni. Jak podaje serwis Infor.pl, apeluje o to Rzeczniczka Praw Dziecka (RPD), Monika Horna-Cieślak, która w liście do nauczycieli prosi ich, aby w zbliżające się długie weekendy dali dzieciom i młodzież po prostu odpocząć. "Nie bójmy się inicjowania i wprowadzania zmian usprawniających naukę, bez jednoczesnego naruszania prawa dziecka do czasu wolnego, zabawy, czy ogólnie życia pozaszkolnego - nieprzeprowadzania sprawdzianów wiedzy w tygodniu następującym po dłuższym wolnym i niezadawania na ten czas prac domowych" - napisała RPD. Dodała też, że "Pokładając ogromną ufność w Państwa pedagogiczną wrażliwość i troskę o dobro młodych ludzi, proszę i apeluję o uważność na zdrowie psychiczne uczniów oraz o szacunek do uczniowskiego prawa do wypoczynku, który przypada już w zbliżającą się majówkę oraz w dłuższy weekend czerwcowy przypadający na okoliczność Bożego Ciała" - tłumaczyła w piśmie.

Czy nauczyciele powinni coś zadawać na długie weekendy?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.