Uczniowie z I LO skonstruowali najbardziej niesamowitą maszynę. Wygrali 5 tys. zł i indeks na studia!

26/04/2024 14:47

Bartosz Ławecki, Michał Matwiejczuk i Hubert Wróblewski, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim wygrali Ogólnopolski Konkurs „Niesamowita Maszyna” ogłoszony przez Politechnikę Białostocką.

Na czym polegał konkurs „Niesamowita Maszyna”?

W konkursie „Niesamowita Maszyna” Politechniki Białostockiej wystartować mogli uczniowie szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Aby wziąć w nim udział należało stworzyć urządzenie, w którym połączone ze sobą mechanizmy, działające na zasadzie domina, doprowadzają do końcowego, efektownego finału.

Takich prac w VI edycji konkursu zgłoszono aż 12! Do finału zakwalifikowano 10. W finałowych prezentacjach, w holu Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej można było obejrzeć 9 niezwykłych konstrukcji wymyślonych i wykonanych przez uczniów z Białegostoku, Opoczna, Gronowa, Sokółki, Moniek, Sokołowa Podlaskiego, Ełku oraz miejscowości Dobrodzień.

Młodzi konstruktorzy prezentowali działania maszyn i opowiadali o nich komisji konkursowej. W pracach uczniów doceniano m.in. złożoność urządzenia, wykorzystanie zjawisk i sposobu ich połączenia, a także pomysłowość i estetykę wykonania.

– Już po raz szósty mamy okazję podziwiać niesamowite rozwiązania, zbudowane przez młodych pasjonatów techniki. Ten konkurs od początku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Dla nas rywalizacja pod hasłem „Niesamowita Maszyna” jest o tyle ważna, że właśnie dla takich kreatywnych i odważnych osób jak uczestnicy konkursu, chcemy stwarzać w Politechnice Białostockiej warunki do rozwoju osobistego, rozwoju pasji naukowych, technicznych i innych. W sposób chcemy także kształcić kadry inżynierskie: pełne nowych pomysłów, otwarte na wyzwania i przede wszystkim takie, które potrafią wyjść poza szablony – mówiła otwierając wydarzenie Rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB.

Nieszablonową rywalizację zaproponowaną uczniom przez Politechnikę Białostocką doceniło Miasto Białystok, które wsparło uczelnię w organizacji VI edycji Konkursu „Niesamowita Maszyna”.

Lista laureatów 6. edycji konkursu „Niesamowita Maszyna”:

Miejsce 1 zajęła maszyna „Magnetron”, którą skonstruowali Bartosz Ławecki, Michał Matwiejczuk, Hubert Wróblewski, uczniowie klasy IA w I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim Opiekun: Jarosław Krakowski.

Miejsce 2 maszyna „Niesamowita maszyna Gronowiak”, którą zbudowali Oskar Jaskulski i Sebastian Urbański, uczniowie pierwszej kasy Technikum w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie. Opiekun: Artur Szarszewski.

Miejsce 3 maszyna „FAST BLAST 5000”, którą zbudowali Daniel Madej, Dominik Karkocha, Wiktor Piekarski, uczniowie klasy IV z Zespołu Szkół Powiatowych im. Stanisława Staszica w Opocznie. Opiekunem zespołu jest Justyna Polak-Śmigiel.

Zdolni... pierwszoklasiści

„Magnetrona” wymyślili i zbudowali Bartosz Ławecki, Michał Matwiejczuk i Hubert Wróblewski, uczniowie klasy IA w I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim. W pracy wspierał ich nauczyciel fizyki, Jarosław Krakowski.

– Elektronika to moja pasja. Zebrałem kolegów i wspólnie zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy tę maszynę. Najbardziej jestem dumny z tego, że to wszystko zadziałało, łącznie z gliceryną, która dała efekt dymu przy okazji uruchamiania wiązki laseru. Była za mała, żeby ją było wyraźnie widać. Stąd ten pomysł. Resztę elementów, można poznać na lekcjach fizyki – mówił Hubert Wróblewski.

Chłopców dzieli od matury oraz decyzji o wyborze uczelni jeszcze kilka lat. Deklarują jednak, że zainteresowań nie zmienią i chcą w przyszłości studiować na kierunkach związanych z elektrotechniką, mechatroniką, czy automatyką i robotyką.

Zwycięzcy oprócz indeksów na wybrane kierunki studiów I stopnia w Politechnice Białostockiej otrzymali czek na 5 tys. złotych. Nagrodę przekazano także szkole, w której uczą się zwycięzcy konkursu oraz mentorowi zwycięskiej drużyny. To odpowiednio 1 tys. i 500 złotych. Za zajęcie drugiego miejsca uczelnia przyznała laureatom 2 tys. złotych. Za miejsce trzecie – 1500 złotych.

Jak działa „Magnetron”?

Zaczyna się od wiązki lasera, który uruchamia zapadnię i uwalnia magnesy neodymowe. Potem jest jeszcze ciekawiej… Rozpędzona za pomocą indukcji elektromagnetycznej kulka wlatuje do akceleratora, toczy się po spirali i w uruchamia tablicę Daltona. Następnie w ruch idą czujniki oraz skrzydła wentylatora, który napędza łódkę przepływającą mini zbiornik. A na końcu obserwatorom ukazuje się logo Politechniki Białostockiej.

Tak działa „Magnetron”, czyli konstrukcja która wygrała tegoroczną, już szóstą edycję Ogólnopolskiego Konkursu „Niesamowita Maszyna”.

FOTOGRAFIE: DARIUSZ PIEKUT/POLITECHNIKA BIAŁOSTOCKA
OPRACOWANE NA PODSTAWIE MATERIAŁÓW POLITECHNIKI BIAŁOSTOCKIEJ

Reklama

Miejsce zdarzenia mapa Sokołów Podlaski

Komentarze opinie

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu: Uczniowie z I LO skonstruowali najbardziej niesamowitą maszynę. Wygrali 5 tys. zł i indeks na studia!. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku "zgłoś".


Ostatnie video - filmy na




Reklama
Reklama
Reklama