Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN
Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej
Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnejAdrianna Otręba/Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

- To też przyczyni się do tego, że moje kompetencje wzrosną - wskazuje Krzysztof Obrębski, psychotraumatolog, pedagog i wicedyrektor Zespołu Szkół nr 31 w Warszawie.

Podyplomówka z edukacji zdrowotnej, na którą chce iść Krzysztof Obrębski, da mu możliwość nie tylko prowadzenia zajęć, ale pomoże także lepiej rozumieć uczniów.

- Edukacja zdrowotna jest potrzebna nie tylko w zakresie zdrowia psychicznego, ale też między innymi kultury fizycznej i tego, żebyśmy zwracali uwagę na przykład na to, co jemy - zwraca uwagę Krzysztof Obrębski.

CZYTAJ TAKŻE: "Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Choć edukacja zdrowotna nie pojawiła się jeszcze w planach lekcji, to już staje się hitem. Wśród nauczycieli.

- To pokazuje, jak bardzo wielka jest potrzeba tych studiów. To jest przyszłościowy temat - zaznacza prof. Małgorzata Żendzian-Piotrowska, kierowniczka Studiów Podyplomowych z Edukacji Zdrowotnej na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.

Te studia to darmowa podyplomówka dla nauczycieli, która ma przygotować ich do nauczania edukacji zdrowotnej. To nowy przedmiot wchodzący do szkół od września. Na Uniwersytecie w Białymstoku jest blisko cztery razy więcej chętnych niż miejsc.

- Miejsc mamy 60, natomiast chętnych, myślę, że około 155 - szacuje dr Karina Leksy z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Studia podyplomowe będzie prowadzić 11 uczelni. Uczelnie już informują o "bardzo dużym zainteresowaniu". - Zainteresowanie jest spore. Wiele osób do nas dzwoni i wysyła maile z zapytaniem - mówi prof. Agnieszka Zimmermann, prorektorka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nowacka: edukacja zdrowotna będzie nieobowiązkowa
Nowacka: edukacja zdrowotna będzie nieobowiązkowaRMF FM

Wiceministra Katarzyna Lubnauer cieszy się popularnością edukacji zdrowotnej wśród nauczycieli

Studia są finansowane z budżetu Ministerstwa Edukacji Narodowej i potrwają trzy semestry. Wiceministra Lubnauer mówi o oblężeniu.

- Mamy minimalne i maksymalne limity, i już wiemy, że wszędzie będziemy osiągać te maksymalne limity, czyli że zapełnimy wszystkie 570 miejsc - mówi Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji narodowej z Koalicji Obywatelskiej. Dla niej to radosna informacja. Cieszy się, że przedmiot edukacja zdrowotna wchodzi do szkół.

ZOBACZ TEŻ: Blisko rok bez obowiązkowych prac domowych. Nowacka: musimy zobaczyć wyniki

Nauczycieli nie odstraszyły protesty czy argumenty o rzekomej "seksualizacji dzieci". Ministerstwo planuje, że kwalifikacje do prowadzenia zajęć z edukacji zdrowotnej będą mieli między innymi nauczyciele biologii czy wychowania do życia w rodzinie. Dla nich podyplomówka to możliwość poszerzenia wiedzy, a nie niezbędny warunek.

Jak się okazuje, teraz ważniejszym pytanie od tego, kto będzie uczyć, jest to, czy będzie kogo uczyć.

- Mówimy o uczniach w klasie VI, VII czy VIII, którzy już są bardzo mocno przepracowani. (...) Możemy się obawiać, że nie będą chętnie brali udział w dodatkowych zajęciach - ocenia dr Iga Kazimierczyk, prezeska Fundacji "Przestrzeni dla Edukacji", członkini Inicjatywy "Wolna Szkoła".

Edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zastąpi również nieobowiązkowe wychowanie do życia w rodzinie. - Tych osób, które korzystają z wychowania do życia w rodzinie, nie jest za dużo - zaznacza Bożena Nawrocka, wicedyrektorka Szkoły Podstawowej nr 173 w Łodzi.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Siedem złotych za jeden worek tego, co wykopią spod ziemi. Kopacze z biedaszybów robią, co mogą, żeby zarobić. W nielegalnie wykopanym tunelu własnymi rękami i kilofami wydobywają węgiel.

Biedaszyby wciąż istnieją. Co zmusza do kopania węgla na własną rękę? "No, z biedy, każdy się ratuje, jak może"

Biedaszyby wciąż istnieją. Co zmusza do kopania węgla na własną rękę? "No, z biedy, każdy się ratuje, jak może"

Źródło:
Fakty TVN

Cynizm i draństwo zarzucił prezydent Andrzej Duda rządowi Donalda Tuska. Z kolei rząd zarzuca prezydentowi, że walnie przyczynił się do psucia państwa i za nic miał konstytucję. W niedzielę Andrzej Duda poparł kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego, chociaż kilka miesięcy temu twierdził, że prezydent "nie jest od udzielania oficjalnego poparcia żadnemu z kandydatów".

Andrzej Duda sam mówił, że prezydent nie powinien popierać nikogo. Ale to rządowi zarzucił cynizm

Andrzej Duda sam mówił, że prezydent nie powinien popierać nikogo. Ale to rządowi zarzucił cynizm

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Ukrainie rozpoczęły się pierwsze od lat prace związane z ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej. To efekt zabiegów polskiej dyplomacji. Chodzi o prawdę historyczną i godny pochówek.

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

W Ukrainie, w Puźnikach, rozpoczęły się prace przed ekshumacją ofiar rzezi wołyńskiej

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Kultury wzywa ojca Tadeusza Rydzyka, by albo zwrócił 210 milinów złotych, albo przekazał państwu prywatną działkę w Toruniu, na której za państwowe pieniądze zbudował Muzeum Pamięć i Tożsamość. Pieniądze przyznał Fundacji Lux Veritatis poprzedni minister kultury. Jego następczyni uznała, że wydawanie milionów na budowę na prywatnej działce to niegospodarność. Dlatego grozi sądem.

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Ministerstwo Kultury domaga się od fundacji ojca Rydzyka zwrotu 210 milionów złotych albo działki

Źródło:
Fakty TVN

Badania przesiewowe w Polsce są coraz bardziej popularne - na przykład w kierunku wykrywania nowotworów piersi, szyjki macicy czy prostaty. Są też badania, o których prawie nikt nie wie, że można się na nie zgłosić, albo nawet przetestować się samemu - dotyczą problemów psychicznych.

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Obecne czasy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Dlatego warto badać się pod tym kątem

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Obrony Narodowej wróciło z projektem dobrowolnych i bezpłatnych szkoleń wojskowych "Trenuj z wojskiem". W sobotę ochotnicy ćwiczyli w różnych jednostkach w kraju, w tym w Opolu i we Wrocławiu. Zainteresowanie było tak duże, że potrzebna była lista rezerwowa.

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Z powodu blokady mieszkańcy Strefy Gazy "powoli umierają" - ostrzega ONZ. Izrael dostawy pomocy humanitarnej wstrzymał na początku marca. W efekcie magazyny, które zostały wypełnione podczas ostatniego zawieszenia broni, stoją puste, a piekarnie, które dostarczały chleb setkom tysięcy ludzi, zostały zamknięte. Polowe kuchnie musiały zmniejszyć wydawane porcje. Ceny produktów, które jeszcze są dostępne, gwałtownie wzrosły.

Nawet 500 dolarów za worek mąki. Sytuacja humanitarna w Strefie Gazy znów się znacznie pogorszyła

Nawet 500 dolarów za worek mąki. Sytuacja humanitarna w Strefie Gazy znów się znacznie pogorszyła

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS