Spotkanie Podkomisji ds. religii w szkole zakończyło się brakiem porozumienia. Strona kościelna podkreśliła potrzebę uwzględnienia przepisów wyższego rzędu oraz zaproponowała kompromisową reformę nauczania religii w szkołach średnich.
Spotkanie w sprawie religii z przedstawicielami rządu i kościoła
28 listopada 2024 roku w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej odbyło się drugie posiedzenie Podkomisji ds. religii w szkole. Spotkanie zostało zorganizowane przez Komisję Wspólną Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski.
Brak porozumienia między uczestnikami
Podczas spotkania przedstawiciele Episkopatu przedstawili swoje obawy w odniesieniu do zmian, jakie proponuje MEN, nową reformą dotyczącą religii. Jak zauważają, występuje Sprzeczność projektu rozporządzenia MEN z przepisami wyższego rzędu.
Powtórzono też kompromisową propozycję reformy, polegającą na rozłożonej na kilka lat, stopniowej redukcji wymiaru nauczania religii w szkołach średnich, przy poszanowaniu praw pracowniczych katechetów oraz wprowadzeniu zasady obligatoryjności nauczania religii lub etyki ze względu na potrzebę aksjologicznej formacji uczniów.
Ze względu na brak porozumienia strona kościelna zapowiedziała odwołanie się do Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski w trybie pilnym.
Czy Twoim zdaniem kompromisowa propozycja jest dobrym rozwiązaniem? Podziel się swoją opinią w komentarzu!