Według badań NASK-PIB „Nastolatki 3.0" osoby w wieku 13-18 lat coraz częściej doświadczają cyberprzemocy – co trzeci nastolatek jest wyzywany w sieci, a blisko co czwarty ośmieszany lub poniżany. To realne zagrożenie, które może prowadzić do tragicznych skutków, w tym samobójstw. Dlatego tak ważne jest edukowanie młodzieży na temat hejtu i cyberprzemocy, a także pokazywanie, jak im przeciwdziałać i gdzie szukać pomocy.
Właśnie w tym celu 13 listopada 2024 roku uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza oraz Zespołu Szkół im. gen. Sylwestra Kaliskiego w Górze wzięli udział w ogólnopolskiej lekcji online „Cyberprzemoc: formy, skutki, ochrona”. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach kampanii edukacyjnej Ministerstwa Cyfryzacji „@ktywnie w sieci”.
Lekcję poprowadzili eksperci z NASK – Andrzej Rylski i Julia Piechna, a gościem specjalnym był Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Omawiano między innymi charakterystykę cyberprzemocy, jej formy (wyzywanie, ośmieszanie, poniżanie), role i etapy sytuacji cyberprzemocowych, konsekwencje prawne dla sprawców oraz praktyczne porady dla ofiar i świadków.
Lekcja online była dla młodzieży wartościowym doświadczeniem, które nie tylko zwiększyło ich świadomość na temat cyberprzemocy, ale również pokazało, jak ważne jest odpowiedzialne zachowanie w sieci.
{rokbox album=|album| title=@ktywnie w sieci – uczniowie LO oraz ZS uczestniczyli w lekcji on-line }images/galeria2024/aktywniwsieci_lo/*.jpg{/rokbox}
{rokbox album=|album| title=@ktywnie w sieci – uczniowie LO oraz ZS uczestniczyli w lekcji on-line }images/galeria2024/aktywniwsieci_zs/*.jpg{/rokbox}