Matka chorej uczennicy: Moje dziecko ma "rybi zapach". To nie jej wina, ale koledzy są bezlitośni

gazeta.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Shutterstock, autor: Erika Richard


Pewna mama poskarżyła się na przemoc rówieśniczą, z jaką walczy jej córeczka. Powodem jest choroba metaboliczna dziewczynki, która wiąże się z tym, iż wydziela nieprzyjemny zapach.
Pewna mama na forum Reddit przyznaje, iż nie wie, co robić, ponieważ jej dziecko doświadcza przemocy rówieśniczej. Problemem jest choroba córki, która powoduje, iż czuć od niej przyjemną woń.

REKLAMA






Córka ma chorobę metaboliczną zwaną trimetyloaminurią (rzadkie zaburzenie powodujące niedobór w produkcji enzymu FMO3). Sprawia to, iż jej ciało wydziela "rybi" zapach, który może być odpychający. Przyczynia się to do jej problemów szkole, gdyż dzieci tego nie rozumieją

- wyjaśnia matka. Stara się kapować jej preparaty, które nieco zmniejszają problem, jednak z powodu bezrobocia nie miała takiej możliwości. - Czuję się winna, ponieważ nie mogę zapewnić jej opieki, na jaką zasługuję. Jest cudownym dzieckiem, nie powinna doświadczać tego okrucieństwa - dodaje.


Zobacz wideo Robert Kupisz wspomina przemoc w szkole lat 70.: Ja się w tym wychowałem i wydawało mi się, iż tak ma być



Matka nie ma wsparcia wśród innych matek
Kobieta próbowała rozmawiać z matką jednej z dziewczynek, na którą dziecko się skarżyło. Zamiast wsparcia i zrozumienia usłyszała jednak, iż "jest okropna", ponieważ doprowadziła do sytuacji, gdy córka brzydko pachnie. Mama oprawcy jej dziecka powiedziała jej wiele przykrych słów oraz doniosła o tym wychowawczyni. Użytkowniczka Reddita jest załamana. Internauci piszą jej w komentarzach, by nie przejmowała się tymi słowami, bo jest wspaniałą mamą i robi co może, by pomóc swojemu dziecku.
Wiele osób jest oburzonych, iż placówka, do której uczęszcza dziewczynka, w żaden sposób nie stara się jej pomóc. "Byłam pielęgniarką szkolną przez 23 lata i mogę powiedzieć, iż szkoła Twojej córki powinna robić więcej, aby pomóc Twojemu dziecku" - stwierdziła jedna z internautek.





Smutna kobieta. Matka przyznaje, iż nie lubi weekendów, bo przy dziecku nie ma kiedy odpocząć Shutterstock, autor: fizkes





Czym jest trimetyloaminuria?
Trimetyloaminuria (TMAU), nazywana jest też fish odor syndrome (zespół odoru rybnego). To bardzo rzadkie zaburzenie metaboliczne, najczęściej spowodowane mutacją genu FMO3 na chromosomir 1. Niektórzy eksperci uważają jednak, iż choroba może pojawić się też u osób, które nie są obciążone genetycznie.
U osób, które zmagają się z tą dolegliwością w jelitach pojawiają się bakterie, produkujące dużą ilość trimetyloaminy. Jej nadmiar wydalany jest z moczem, potem a także oddechem i przypomina nieprzyjemną woń zepsutej ryby. Co ciekawe, intensywny zapach ciała jest jedynym objawem schorzenia.
Osoby, które mają zespół odoru rybnego muszą dbać o swoją dietę. Powinny unikać produktów, które zawierają cholinę, siarkę, azot i karnitynę. Niekiedy konieczne jest przyjmowanie antybiotyków, które pozwalają zmniejszyć ilość bakterii, które znajdują się w układzie pokarmowym.
Przemoc rówieśnicza jest ogromnym problemem wśród dzieci
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, z przemocą rówieśniczą zetknęło się co trzecie dziecko i nastolatek. Eksperci są jednak zgodni, iż skala problemu bez wątpienia jest znacznie większa i stale rośnie. Ważne jest, by gwałtownie reagować, ponieważ może to mieć fatalne konsekwencje.




Cierpienie emocjonalne połączone z bezradnością i brakiem nadziei może doprowadzić do zachowań autodestrukcyjnych. Takiej osobie może wydawać się, iż jedyne, co może pomóc, to po prostu nie żyć. W ten sposób może zacząć wnioskować dziecko, które doświadcza przemocy rówieśniczej. Pokazują nam badania, iż dzieci, które doświadczają przemocy rówieśniczej, siedmiokrotnie częściej podejmują próby samobójcze

- wyjaśnia psycholożka Małgorzata Łuba. Zachęca, by jak najwięcej rozmawiać z dziećmi, by móc jak najszybciej zorientować się, gdy dzieje się coś niepokojącego i zacząć reagować.
Gdzie szukać pomocy, gdy dziecko doświadcza przemocy rówieśniczej?
Dziecko doświadczające przemocy rówieśniczej i jego rodzice może otrzymać bezpłatne wsparcie w: poradni psychologiczno-pedagogicznej, środowiskowym ośrodku opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej, centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży (wykaz takich placówek można znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia), ośrodku interwencji kryzysowej, ośrodku pomocy społecznej, organizacjach pozarządowych działających na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i nastolatków.


Rodzice, którzy potrzebują podpowiedzi dotyczących adresów, telefonów kontaktowych takich instytucji, mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji telefonicznych lub online w tej sprawie:

w ramach platformy edukacyjno-pomocowej "Życie warte jest rozmowy" - bezpłatne konsultacje suicydologiczne dla rodziców;
w ramach telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka - bezpłatny, całodobowy i działający codziennie telefon pomocy psychologicznej i prawnej dla dzieci i w sprawach dzieci: 800 12 12 12;
w ramach telefonu dla rodziców i nauczycieli Fundacji Dajemy dzieciom Siłę - bezpłatny telefon dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie pomocy dzieciom i nastolatkom przeżywającym kłopoty i trudności: 800 100 100.
Idź do oryginalnego materiału