Miasto podpisało umowę na dostawę unikalnego symulatora łazika księżycowego, który stanie się jednym z głównych elementów multimedialnej wystawy w zmodernizowanym planetarium. To niezwykłe przedsięwzięcie ma przenieść odwiedzających w świat przyszłości, ukazując wyzwania i możliwości związane z eksploracją Srebrnego Globu.
Modernizacja i rozbudowa zabytkowego budynku planetarium pochłonie około 72 miliony złotych. W ramach inwestycji powstanie nowoczesna wystawa zatytułowana „Habitat księżycowy”, która w innowacyjny sposób przybliży tematykę życia na Księżycu.
„Planetarium to jeden z naszych sztandarowych obiektów” – podkreśla prezydent Olsztyna, Robert Szewczyk. – „Chcemy nie tylko odnowić budynek, ale też wzbogacić jego ofertę o wystawę, która będzie unikalna w Polsce, a może choćby w Europie.”
Główną atrakcją wystawy będzie symulator łazika księżycowego. Eksponat ma umożliwić wirtualną podróż po powierzchni Księżyca, ukazując fotorealistyczne animacje, habitaty oraz miejsca historycznych lądowań.
Zanim planetarium zostanie odnowione, symulator trafi do tymczasowej siedziby w Aquasferze. Roman Zawiejski, pełnomocnik wykonawcy urządzenia – firmy Trias AVI, wyjaśnia, iż eksponat zostanie zaprojektowany jako rodzaj mini sali kinowej, wyposażonej w ekrany imitujące okna pojazdu.
„To nie tylko edukacja, ale także emocje” – dodaje Zawiejski. – „Odwiedzający poczują się jak astronauci odkrywający nowe światy.”
Olsztyńskie Planetarium może poszczycić się unikatowym eksponatem – próbką gruntu księżycowego z misji Apollo 11, jedyną w Polsce. Jak zauważa dyrektorka instytucji, Magdalena Pilska-Piotrowska, naturalnym wyborem było rozwinięcie tematyki związanej z Księżycem, który jest najbliższym celem ponownej eksploracji człowieka.
Łazik, którego projekt pochłonie ponad 1,9 miliona złotych, jest tylko jednym z elementów planowanej modernizacji. Wystawa włączy również wirtualną rzeczywistość, co pozwoli odwiedzającym na jeszcze głębsze doświadczenie życia na Księżycu.
Zabytkowe planetarium zyska nowy blask, stając się miejscem, gdzie nauka łączy się z wyobraźnią. Dzięki takim inwestycjom Olsztyn ma szansę stać się jednym z najważniejszych centrów popularyzacji nauki w Polsce i Europie.