Dr inż. Oleksandr Boiko: Politechnika Białostocka ma mocne zaplecze laboratoryjne
Domieszki złota i srebra umożliwiają kształtowanie adekwatności światłowodów aktywnych stosowanych m. in. w specjalistycznej aparaturze medycznej. Nowe typy światłowodów w laboratoriach Politechniki Białostockiej bada dr inż. Oleksandr Boiko z Politechniki Lubelskiej.
Politechnika Białostocka posiada unikalne w skali Polski Laboratorium Technologii Światłowodów. Pozwala ono na wytwarzanie i analizę adekwatności światłowodów ze szkieł wieloskładnikowych.
Dlatego staż badawczy na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej rozpoczął dr inż. Oleksandr Boiko z Katedry Elektrotechniki i Technologii Nadprzewodnikowych Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej. W laboratorium bada adekwatności, procesy i mechanizmy dielektryczne optycznych szkieł antymonowo-germanianowych zawierających nanocząstki metali szlachetnych, a w szczególności złota i srebra. Te niekonwencjonalne podejście otwiera nowe możliwości wytwarzania światłowodów o unikalnych cechach funkcjonalnych, dedykowanych w obszarze technologii fonicznych.
Politechnika Białostocka ma mocne zaplecze laboratoryjne
– Mierzę parametry elektryczne tych szkieł optycznych dla szerokiego zakresu częstotliwości pomiarowych – wyjaśnia dr Boiko. – Widzimy zależności impedancji, przesunięcia fazowego a także pochodnych zmiennoprądowych parametrów światłowodów względem rozmiaru cząstek srebra czy złota, które znajdują się zarówno na powierzchni jak i w środku tych szkieł. Badam też wpływ koncentracji i rozmiarów cząstek na odpowiedź elektryczną. Mimo tego, iż te szkła wieloskładnikowe mają bardzo dobre adekwatności optyczne, również mogą być stosowane jako dielektryki w elektrotechnice, w elektroenergetyce lub sprzęcie medycznym, a to znaczy iż mogą być jeszcze bardziej efektywne. Politechnika Lubelska nie ma takiego laboratorium, dlatego powstał pomysł na badania w Politechnice Białostockiej.
W Białymstoku dr Boiko współpracuje z Katedrą Fotoniki, Elektroniki i Techniki Świetlnej. Opiekunem naukowym stażu jest dr hab. inż. Jacek Mariusz Żmojda, prof. PB. Naukowcy inspirują się wzajemnie do nowych badań.
– Przyjechałem tutaj z jednym pomysłem badawczym, a najprawdopodobniej na Politechnikę Lubelską wrócę z trzema – cieszy się dr Boiko. – Poszerzyła się moja sieć kontaktów. Bardzo chętnie wymieniamy się z kolegami doświadczeniem w napisaniu krajowych i międzynarodowych projektów badawczych, szczególnie tych które dotyczą badań podstawowych. Prowadzimy wiele dyskusji, jakie wspólne badania możemy w przyszłości przeprowadzać. Co ciekawe, przy pomocy kolegów z Politechniki Białostockiej udało się pozyskać kolejne kontakty na przykład w Akademii Górniczo-Hutniczej. Oprócz tego sprzętu, który posiada Katedra, poznałem całość zaplecza laboratoryjnego uczelni. Najprawdopodobniej wykorzystamy także potencjał laboratoriów Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.
Pobyt dr inż. Oleksandra Boiko w Politechnice Białostockiej jest finansowany przez Politechniczną Sieć Via Carpatia w ramach działania nr 6 „Po sąsiedzku – międzyuczelniane staże badawcze”.
– Nieraz szukamy możliwości współpracy za granicą, a niekoniecznie zastanawiamy się, iż to czego potrzebujemy może być tak blisko – śmieje się dr Boiko. – Nauka jest najbardziej efektywna, kiedy jest wymiana zdań pomiędzy uczelniami i najlepiej, żeby te uczelnie były gdzieś po sąsiedzku, bo wtedy zawsze można większość kluczowych rzeczy ustalić od razu, a w razie potrzeby, gwałtownie podskoczyć do sąsiada, choćby ze sprzętem, skutecznie przeprowadzić badania, no i ustalić wspólny plan działań na przyszłość. Warto brać udział w Politechnicznej Sieci Via Carpatia, która łączy ze sobą politechniki. W ten sposób wymiana doświadczeń nabywa strategicznego znaczenia.
Laboratorium Technologii Światłowodów (Pracownia światłowodów specjalnych)
Laboratorium Technologii Światłowodów zajmuje się projektowaniem konstrukcji, wytwarzaniem i analizą adekwatności światłowodów ze szkieł wieloskładnikowych oraz krzemionkowych. Infrastruktura badawcza pozwala na wytwarzanie oraz charakteryzację profilu współczynnika załamania preform światłowodowych metodą osadzania z fazy gazowej (MCVD) domieszkowanych jonami pierwiastków ziem rzadkich (domieszkowanie z chelatów). Możliwe jest domieszkowanie jednocześnie trzema pierwiastkami lantanowców oraz glinem.
Oferta badawczo-usługowa:
- wytwarzanie światłowodów luminescencyjnych ze szkieł wieloskładnikowych;
- wytwarzanie i charakteryzacja krzemionkowych preform światłowodowych metodą MCVD-CDS domieszkowanych jonami pierwiastków ziem rzadkich oraz pasywnych;
- wyciąganie włókien światłowodowych.
Autor: Jerzy Doroszkiewicz
Zdjęcia: Iryna Mikhno/Politechnika Białostocka