Ponad 400 nowych eksponatów trafiło do Muzeum Historii Kielc

emkielce.pl 3 dni temu

Zespół Placówek Oświatowych nr 2 przekazał ponad 400 eksponatów do Muzeum Historii Kielc. Zbiory pochodzą z dawnej szkolnej Izby Pamięci i dotyczą historii placówki, ale także naszego miasta i regionu.

Uczniowie ZPO nr 2 przez wiele lat przynosili do szkoły pamiątki, które trafiały do lokalnej Izby Pamięci. Po latach władze szkoły zdecydowały się na przekazanie eksponatów do Muzeum Historii Kielc, które posiada zdecydowanie więcej miejsca do przechowywania takich zbiorów. Oczywiście, wśród pamiątek nie brakuje tych związanych z historią szkoły. Znajdziemy wśród nich wiele pucharów i sztandarów, w tym również z zakładów pracy zaprzyjaźnionych z ZPO. Szkoła przekazała również kolekcję medali okolicznościowych znanego kieleckiego kolekcjonera Tadeusza Rolaka.

Gro zebranych przedmiotów dotyczy jednak największego konfliktu zbrojnego w dziejach.

– Są to głównie pamiątki, które znajdowali uczniowie po swoich dziadkach czy rodzicach. Dotyczą one przeważnie okresu II Wojny Światowej – mówi Marcin Kolasa, kierownik działu gromadzenia i dokumentacji Muzeum Historii Kielc. – Wśród eksponatów jest wiele dokumentów: kennkarty (dokument tożsamości wydawany w III Rzeszy od 1938 roku przyp. red), auswaisy (w okupowanej Polsce często termin odnoszący się do różnego rodzaju przepustek przyp. red.), zaświadczenia czy nakazy zapłaty. To interesujące materiały świadczące o codzienności życia pod okupacją. Nie brakuje także listów z obozów jenieckich, w tym między innymi kartki pocztowej z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu – uzupełnia nasz rozmówca.

Z nowych „zdobyczy” Muzeum Historii Kielc zadowoleni będą również fani militariów. Do zbiorów placówki trafiło bowiem wiele elementów uzbrojenia, w tym części broni manualnej i automatycznej.

Jedna z otrzymanych pamiątek jest szczególnie unikatowa.

– To tablica z nazwiskami osób rozstrzelanych przez Niemców 18 listopada 1943 roku na ulicy Urzędniczej. Ona była umieszczona na pierwszym krzyżu upamiętniającym tę egzekucję. Teraz w tym miejscu stoi duży kamienny monument. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności, ktoś zadbał o tablicę dzięki czemu mogła trafić ona do nas – wyjaśnia Marcin Kolasa.

Znaczną część najważniejszych eksponatów możemy zobaczyć już w Muzeum Historii Kielc. Znajdują się one w holu, tuż przy głównym wejściu do budynku.

  • Muzeum Historii Kielc
  • eksponaty
  • NOWE EKSPONATY
  • ekspozycja
  • II wojna światowa
  • ZESPOL PLACOWEK OSWIATOWYCH NR 2
    Idź do oryginalnego materiału