Studenci Politechniki Białostockiej prezentują swoje prace w Operze i Filharmonii Podlaskiej

ttregionalna.pl 2 dni temu

Studenci Politechniki Białostockiej prezentują wykonane przez siebie kopie dzieł polskich mistrzów malarstwa w galerii Opery i Filharmonii Podlaskiej. Wernisaż był połączony z koncertem studentów UMFC w Białymstoku. Wszystko w ramach imprezy „Studenci Studentom w OiFP II”.

19 listopada 2024 r. w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki odbył się wernisaż obrazów studentów Koła Naukowego Art Studio z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej, któremu towarzyszył koncert studentów i pedagogów Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki w Białymstoku. Impreza pt. „Studenci Studentom w OiFP II” była okazją do prezentacji i promocji młodych talentów, ich pasji do sztuki, kreatywności oraz innowacyjności.

Studenci kierunku architektura krajobrazu na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej stworzyli unikalną kolekcję kopii dzieł wielkich polskich mistrzów malarstwa. Józef Chełmoński, Julian Fałat, Leon Wyczółkowski, Aleksander Gierymski, czy Jan Matejko to wielkie nazwiska twórców, którzy kształtowali historię sztuki w Polsce. Agata Szymanowska, studentka architektury krajobrazu Politechniki Białostockiej, odwzorowała obraz „Orka na Ukrainie” Leona Wyczółkowskiego.

Przedstawia on prace chłopów na polu o wschodzie słońca. Jest więc piękne światło i kolory. Nie wiem, jak do tego doszło, ale podczas malowania poczułam więź z autorem obrazu. Myślę, iż w pewien sposób przekazał mi swoją wiedzę i unikalną technikę. Choć to tylko kopia, to wiele się nauczyłam podczas samego procesu i myślę, iż udało mi się bardzo dobrze odwzorować kolory obrazu – mówi Szymanowska. – Wernisaż naszych prac to świetna okazja do poznania ludzi z innych uczelni. To są naprawdę wspaniali ludzie i pewnie nie mielibyśmy okazji z nimi rozmawiać gdyby nie projekt „Studenci Studentom”.

Studenckie interpretacje obrazów mistrzów powstawały w Kole Naukowym „Art Studio”, które działa na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.

To była tytaniczna praca! – ocenia prof. dr hab. inż. Michał Bołtryk, dziekan Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. – Obrazy powstawały prawie przez pół roku. Podziwiałem młodzież, która pomimo zajęć, licznych innych obowiązków, przychodziła popołudniami, także w soboty i niedziele, i pracowała nad tymi obrazami. Jest to budujące. Czuję satysfakcję, ponieważ już na starcie, jako przyszli inżynierowie, mogli na naszym wydziale i w uczelni, rozwijać swoje hobby; talent, który będzie towarzyszyć im całe życie. Będą nie tylko inżynierami, ale też mają okazję poczuć się jak artyści. Proszę zauważyć, iż to studenci wywodzący się głównie z dwóch kierunków: architektury krajobrazu i gospodarki przestrzennej. Ten fach, poparty talentem i wrażliwością na piękno, sztukę i muzykę, daje nam absolwenta wręcz idealnego!

Wystawa prac w operze ukazuje nie tylko umiejętności studentów, ale także unikalną wrażliwość artystyczną przyszłych inżynierów, którzy odtworzyli takie dzieła, jak „Bociany”, „Powitanie słońca. Żurawie” czy „Stańczyk”.

Projekt „Studenci Studentom w OiFP II” powstał we współpracy Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej z filią Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz Operą i Filharmonią Podlaską. Wernisażowi towarzyszył koncert w wykonaniu studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina pod batutą dr hab. Sylwii Janiak-Kobylińskiej. Pedagodzy i Studenci Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Filii w Białymstoku zaprezentowali utwory Antonio Vivaldiego.

Na wystawie, którą w można oglądać do 12 stycznia 2025 r. w sali wystawowej Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku przy ul. Odeskiej, prezentowane są prace autorów:

  • Agnieszka Mackiewicz / kopia obrazu „Bociany” Józefa Chełmońskiego

  • Izabela Kozak / Kopia obrazu „Powitanie słońca. Żurawie” Józefa Chełmońskiego

  • Joanna Laszczkowska / kopia obrazu „Czwórka” Józefa Chełmońskiego

  • Katarzyna Stefanowska / kopia obrazu „Krajobraz zimowy” Juliana Fałata

  • Natalia Miłosz / kopia obrazu „Powrót z polowania na niedźwiedzia” Juliana Fałata

  • Karolina Sadowska / kopia obrazu „Babie lato” Józefa Chełmońskiego

  • Weronika Potocka / kopia obrazu „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” Jana Matejki

  • Karolina Lipska / kopia obrazu „Trumna chłopska” Aleksandra Gierymskiego

  • Agata Szymanowska / kopia obrazu „Orka na Ukrainie” Leona Wyczółkowskiego

  • Marta Gryc / kopia obrazu „Stańczyk” Jana Matejki

  • Sebastian Trocki / kopia obrazu „Rybacy (Połów raków)” Leona Wyczółkowskiego.

fot. Dariusz Piekut / Politechnika Białostocka

Idź do oryginalnego materiału