Chyba nie ma większego kłamstwa rodziców, nad wmówienie dzieciom, iż istnieje święty Mikołaj. Przy czym zwykle już jako przedszkolaki powoli zaczynają odróżniać fikcję od rzeczywistości i co za tym idzie, podawać w wątpliwość istnienie Świętego. A kiedy adekwatnie przestają w niego wierzyć? Tą kwestią zajęła się dr Candice Mills, psycholożka z University of Texas w Dallas (USA) wraz ze współpracownikami. Przeprowadzili oni wywiady z 48 dzieci w wieku od sześciu do 15 lat, a także z 44 rodzicami i 383 innymi, dorosłymi osobami, aby to ustalić. Badanie to wykazało, iż w większości przypadków dzieci przestają wierzyć w św. Mikołaja w okolicach ósmych urodzin, choć oczywiście nie zawsze.
REKLAMA
Zobacz wideo Ciekawostki o Świętym Mikołaju [Pracownia Bronka]
Kiedy znika wiara w św. Mikołaja? Najwcześniej w wieku przedszkolnym
Jak podaje serwis The Guardian.com, najwcześniej wierzyć w św. Mikołaja dzieci przestają w wieku trzech-czterech lat. Jednak zwykle jest to wiek około ośmiu lat. Poza tym bywały też przypadki, iż w Gwiazdora wierzyły choćby 15 i 16-latki. Zresztą wielu rodziców urealnia istnienie Świętego, np. zostawiając tajemnicze ślady prowadzące od kominka do choinki czy pustą szklankę po mleku i talerzyk z okruszkami ciastek zostawionych wcześniej dla owego Mikołaja.
A co sprawia, iż wiara w Świętego znika? Przede wszystkim słowa innych osób, zwłaszcza kolegów i koleżanek z klasy czy grupy przedszkolnej. Jednak zdarza się, iż dziecko samo dojdzie do takiego wniosku. Na przykład uzmysławiając sobie, iż objechanie saniami całego świata w jedną noc raczej nie jest możliwe, czy zauważając, iż Mikołaj nie ma jak się do domu dostać, bo komin jest za wąski lub wcale go nie ma.
Święty Mikołaj, a może Gwiazdor? Prezenty przynoszą różne postacie
Wprawdzie zwykle prezenty dostarcza najmłodszym święty Mikołaj, to jednak nie zawsze. W Polsce może to być (zależnie od regionu):
Gwiazdor,
Aniołek,
Dzieciątko (utożsamiane z Jezusem Chrystusem),
Gwiazdka,
krasnoludki.
Podobnie jest w innych krajach. We Włoszech upominki przynosi dzieciom wiedźma Befana, w Hiszpanii trzech Królowie (tyle iż 6 stycznia), a w Rosji Dziadek Mróz i Śnieżynka. W tym ostatnim przypadku maluchy dostają upominki 1 stycznia, na Nowy Rok.