Uczeń poszedł do tablicy i zapalił e-papierosa. Wszystko za plecami nauczycielki

gazeta.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: Shutterstock, autor: Ground Picture


Dawniej nauczyciele wzbudzali respekt, a choćby strach wśród uczniów. Dziś dzieci i młodzież często nie okazują im należytego szacunku. Z tego powodu dochodzi do kuriozalnych i zarazem przykrych sytuacji. Wiele z nich trafia do sieci.
Chłopak zapalił e-papierosa pod tablicą.
Na TikToku na profilu @user7479230975775 pojawiło się niedawno nagranie z lekcji angielskiego. Już samo kręcenie filmiku w trakcie zajęć może budzić skrajne emocje, jednak nie to okazało się w tym przypadku głównym problemem. Uczeń stojący pod tablicą, specjalnie pisał na niej niechlujnie. Nauczycielka starała się jednak zachować spokój, dopytując, z czego wynika takie zachowanie. Ten ze śmiechem odpowiedział jej, iż się stresuje. Nic na to jednak nie wskazywało, bo po chwili wyciągnął e-papierosa i jak gdyby nigdy nic, zaciągnął się nim przy nauczycielce.

REKLAMA







Zobacz wideo "Rośnie nam pokolenie fajtłap". Czy przedmioty techniczne, takie jak ZTP, powinny wrócić do szkół?



Popisy ucznia, sądząc po śmiechu, który rozległ się w klasie, spodobały się jego rówieśnikom. Na tym filmik się skończył. Nie wiadomo więc, czy nauczycielka wyciągnęła wobec chłopaka jakieś konsekwencje.
Nagranie wyświetlono prawie 100 tys. razy i pojawiły się pod nim liczne komentarze. Głównie od młodych osób. Po ich wpisach można odnieść wrażenie, iż takie zachowanie imponuje młodzieży. Niektórzy jednak otwarcie przyznawali, iż uczeń postąpił karygodnie. "Nic tylko współczuć" - napisał jeden z internautów. "Ale imponujące" - dodał ironicznie drugi.
Po tym, jak nagranie stało się viralem, jego autor postanowił nagle je usunąć. prawdopodobnie uczniowie bali się konsekwencji swojego zachowania.
E-papierosy w szkole. To większy problem niż może się wydawać
Jak podaje Instytut Badań Pollster z raportu przygotowanego na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka wynika, iż 23 proc. nastolatków w Polsce pali e-papierosy i co istotne, aż 72 proc. z tej grupy robi to systematycznie.



Utarło się przekonanie, iż elektroniczny papieros to dobra alternatywa dla tego tradycyjnego. Zdaniem lekarzy są one jednak bardziej szkodliwe, niż może się wydawać. Rodzice często nie zdają sobie z tego sprawy.

Młodzież, choćby kilkunastoletnia, choćby 12-13 latki sięgają po e-papierosa, gdyż wydaje się, iż są łatwiej dostępne w sprzedaży niż klasyczne papierosy. Czy jest on bezpieczniejszy? Z punktu widzenia pediatry, po latach doświadczeń, okazało się, iż wcale tak nie jest. U wielu dzieci obserwujemy powstawanie zmian w płucach. Są to zmiany albo śródmiąższowe, albo eozynofilowe zapalenie płuc, albo zmiany guzkowe

- mówi dr hab. n. med. Wojciech Feleszko, który w mediach społecznościowych porusza wiele ważnych i ciekawych tematów na temat zdrowia.





E-papieros - zdjęcie ilustracyjne pixabay.com


We wrześniu 2016 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 9 listopada 1995 roku o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. 2016.1331). Największe zmiany dotyczyły właśnie e-papierosów. Chcąc kupić liquidy, jak i same e-papierosy trzeba mieć ukończone 18 lat. Sprzedaż ich jest zakazana w internecie, nie wolno także ich reklamować i promować.




E-papierosy, mimo iż nie emitują dymu papierosowego tak bardzo szkodliwego, jak dym z klasycznych wyrobów tytoniowych, zostały z nimi zrównane przez prawodawcę pod względem możliwości używania (...) Badania dowodzą co prawda, iż zawartość nikotyny jest w tym przypadku wielokrotnie niższa niż w dymie z tradycyjnego papierosa, ale przez cały czas może on szkodzić biernym palaczom

- podaje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kamieniu Pomorskim.
Idź do oryginalnego materiału