UMB z miastem Białystok po Horyzont (grant)

podlaskie.news 1 dzień temu
Zdjęcie: UMB z miastem Białystok po Horyzont (grant)


Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i Rektor UMB prof. Marcin Moniuszko podpisali w czwartek (21 listopada 2024r.) list intencyjny, w którym deklarują współpracę w ubieganiu się o grant naukowy z programu „Horyzont Europa”. Grant jest związany z badaniem wpływu zanieczyszczeń środowiskowych na zdrowie m.in. białostoczan.

Rozwinięcie projektu Polish Smog

Dr hab. Łukasz Kuźma, z Kliniki Kardiologii Inwazyjnej UMB, w ramach projektu Polish Smog, przeanalizował dane związane z czystością powietrza wschodniej Polski z lat 2011-2020. Dotyczyły one pięciu województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Wykazał on zależność pomiędzy zanieczyszczeniami powietrza a informacjami o hospitalizacjach z m.in. powodu zawałów mięśnia sercowego na tym obszarze. Teraz chce rozwinąć te badania, starając się zrealizować projekt EuroSMOGALARM, z konkursu Zero – pollution cities, w ramach prestiżowego programu Horyzont Europa. Dlatego tworzone jest właśnie międzynarodowe konsorcjum, do którego akces właśnie złożyło miasto Białystok.

Współpraca pomiędzy władzami miasta na Uczelnią będzie polegała wymianie informacji, a także dzieleniu się wiedzą i doświadczeniem w zakresie ochrony środowiska oraz przeciwdziałania negatywnym skutkom zanieczyszczeń środowiskowych na ogólne zdrowie mieszkańców.

To dla nas wielki zaszczyt, iż możemy być razem w tym projekcie i wspierać Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Wierzę, iż ten projekt przejdzie i te badania zostaną przeprowadzone, a ich efekty posłużą naszym mieszkańcom. Gratulują już samego pomysłu na badania – powiedział tuż po parafowaniu porozumienia prezydent Truskolaski.

Rektor UMB prof. Marcin Moniuszko: Działamy w ramach zasady: myśl globalnie, działaj lokalnie. Łączymy siły nie tylko ponad granicami różnych państw skąd pochodzą nasi partnerzy, ale również pomiędzy światami nauki i samorządu. Wszystko co robimy, chcemy żeby miało swój wpływ i było wykorzystywane w trosce o naszych mieszańców. Jestem niesłychanie wdzięczny wszystkim zaangażowanym w ten projekt, zarówno naukowcom, jak i samorządowcom, za ich tak bardzo aktywną chęć uczestnictwa w tym przedsięwzięciu.

Projekt interdyscyplinarny i międzynarodowy

Projekt EuroSMOGALARM koncentruje się na interdyscyplinarnych badaniach wpływu zanieczyszczeń środowiskowych (zanieczyszczenie powietrza, hałas, zanieczyszczenie światłem i ścieki) na zdrowie i rozwój chorób sercowo-naczyniowych. Zakłada wykorzystanie nowoczesnych technologii (w tym sztucznej inteligencji) w celu poprawy oceny narażenia populacji na zanieczyszczenia oraz ich wpływu na zdrowie. W swoich założeniach naukowcy chcą wykroczyć poza obecny stan wiedzy, oferując spersonalizowaną informację o wpływie tych zanieczyszczeń na zdrowie człowieka. Liderem przedsięwzięcia będzie UMB (kierownik projektu dr hab. Łukasz Kuźma), a kluczowymi partnerami naukowymi są University of Murcia (Hiszpania) oraz University of Liverpool (Wielka Brytania). Pozostałymi partnerami są: Uniwersyteckie Centrum Medyczne Radboud (Holandia), Uniwersytet w Pradze (Czechy), Moverim Consulting Srl (Belgia), Profeina (Polska), Fundacja Laboratorium Badań i Działań społecznych SocLab, GoAPPS (Polska), Uniwersytet w Białymstoku, Urząd Miejski w Białymstoku, Urząd Miasta Murcia (Hiszpania).

Idź do oryginalnego materiału