W dniu 29 listopada 2024 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią zakończył się Festiwal Nauki i Sztuki 2024 – wydarzenie, które łączy w przestrzeni uczeń- nauczyciel świat nauki i sztuki.
W ciągu siedmiu dni „Krzywousty” stał się przestrzenią spotkań naukowców, dydaktyków i praktyków z młodymi odbiorcami, którzy z pasji do nauki i sztuki kierowali swoje kroki w stronę edukacyjnej sceny.
Tegorocznej edycji festiwalu przyświecało hasło: Uczy(My) się, a sama formuła skupiona była wokół czterech bloków tematycznych: Czego nie wiemy?…Otwórz się na piękno…. Kosmiczne energie …. Teraz MY…
Celem wydarzenia, które skierowano do wszystkich uczniów I LO, było kształtowanie aktywności intelektualnej i kulturalnej młodzieży, która miała niebywałą okazję przekraczania granic tradycyjnych dziedzin i tworzenia przestrzeni dla nowych idei.
Realizując tegoroczną- III już edycję festiwalu, licealiści uczestniczyli w ponad 10 prelekcjach przygotowanych przez pracowników naukowych uczelni wyższych, w 20 zajęciach o charakterze ćwiczeniowym:warsztatach psychologicznych i medycznych (z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, stomatologii, fizjoterapii, pielęgniarstwa i kosmetologii), w warsztatach z dziedziny projektowania i finansów, w zajęciach praktycznych w obserwatorium astronomicznym, w zajęciach laboratoryjnych z zakresu biologii i chemii.
Ponadto festiwal stwarzał okazję do obejrzenia przez uczniów wystawy prac malarskich, wysłuchania koncertu muzyki folkowej, wzięcia udziału w pokazie filmów i w warsztatach fotograficznych.W obszarze ostatniego bloku (Teraz my…) licealiści „Krzywoustego” 02 grudnia 2024 r. w zabytkowej auli I LO zaprezentują swoje umiejętności, przygotowując własnego autorstwa „Dzień twórczości własnej”.
Wydarzeniem finalnym Festiwalu Nauki i Sztuki 2024 jest koncert kameralny dedykowany głównie rodzicom uczniów, sympatykom, sponsorom i absolwentom I LO.
Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem: Kujawsko-Pomorskiej Kurator Oświaty- Grażyny Dziedzic, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego-Piotra Całbeckiego, Starosty Nakielskiego- Krzysztofa Błońskiego oraz Politechniki Bydgoskiej.
Za wkład w powstanie festiwalu Dyrekcja szkoły składa wyrazy wdzięczności współtwórcom i partnerom wydarzenia: Politechnika Bydgoska, UMK Toruń, UKW Bydgoszcz, Uniwersytet WSB Merito Poznań, Uniwersytet Przyrodniczy Poznań, IGiPZ PAN Toruń, Collegium Da Vinci Poznań, Centrum Symulacji Medycznych i Katedra Ratownictwa Medycznego Akademii Nauk Stosowanych w Pile, Koło Naukowe Studentów Astronomii UMK, Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne Grudziądz, Sąd Rejonowy Nakło nad Notecią, Stowarzyszenie Patriotyczno-Historyczne 1939, Muzeum Ziemi Krajeńskiej, Bank Spółdzielczy Nakło,Biuro Podróży Mag TRAV-el, Agro-Land Marek Różniak, Niezależne Laboratorium Badawcze Stanlab, PSSE w Nakle nad Notecią, Estetyka.Centrum Kosmetologii i Medycyny Estetycznej, Fotogram. Jacek Tomasz, Studio fotograficzne FotoColor Nakło, OSP Polichno, psycholog-terapeuta Marta Permus, stomatolog Anna Grewling- Chełkowska, fotograf Dariusz Górzyński, wokaliści: Marta Bejma i Michał Gacka.
Justyna Michalska – I Liceum Ogólnokształcące w Nakle nad Notecią