10-latek uratował życie babci. Nie poprzestał na wezwaniu pomocy

gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Wyborcza.pl


Chłopiec nie wpadł w panikę, gdy jego 70-letnia babcia nie reagowała, ale przypomniał sobie, czego nauczył się w szkole, gdy ktoś wymagał pomocy. Dzięki temu kobietą gwałtownie zajęli się ratownicy.
Do zdarzenia doszło w pierwszych dniach kwietnia we włoskim miasteczku Arezzo w Toskanii. 10- letni chłopiec, który był pod opieką babci, zachował zimną krew, kiedy kobieta nagle straciła przytomność. Wnuczek wiedział, co robić. Ratownicy medyczni, którzy przybyli na miejsce, byli pod wrażeniem jego postawy.


REKLAMA


Zobacz wideo Po czym poznać, iż dziecko ma skrócone wędzidełko? Logopedka mówi o "domowym teście"


Babcia straciła przytomność. Wnuczek stanął na wysokości zadania
Kiedy chłopiec zorientował się, iż jego babcia jest nieprzytomna, wiedział, iż musi działać szybko. Najpierw zadzwonił pod numer alarmowy i wezwał pomoc, a potem ułożył kobietę w pozycji bezpiecznej i czuwał przy niej do czasu przybycia ratowników. Ci byli pod wrażeniem opanowania chłopca i stwierdzili, iż prawdopodobnie uratował jej życie. W rozmowie z nimi przyznał, iż wiedział, co robić, dzięki wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy, jaką zdobył w szkole.


Reakcja dziecka bywa kluczowa
Wszystko opisał portal fanpage.it. W rozmowie z nim dr Simone Nocentini powiedział: - jeżeli dziecko gwałtownie zareaguje, może być prawdziwym bohaterem dla swoich dziadków. W wielu przypadkach dzieci spędzają u nich całe popołudnia w domu, więc widzą zmiany w stanie ich zdrowia i mogą interweniować, wzywając służby ratunkowe.


Zasady pierwszej pomocy. Trzeba je znać
Uczniowie polskich szkół od 1 września 2024 roku na zajęciach z wychowawcą uczą się zasad udzielania pierwszej pomocy. O tym, jak należy się zachować, gdy ktoś jej potrzebuje, warto sobie od czasu do czasu przypomnieć. Informacje na ten temat można znaleźć np. na stronie pacjent.gov.pl. Oto co trzeba zrobić:


Oceń bezpieczeństwo poszkodowanego i swoje;
Oceń stan poszkodowanego i przytomność;
Udrożnij drogi oddechowe;
Oceń oddech;
Zadzwoń pod numer 999 lub 112 i wezwij pomoc;
Wykonaj resuscytację i zastosuj defibrylator, jeżeli go znajdziesz w pobliżu.


A ty? Znasz zasady udzielania pierwszej pomocy? Twoje dziecko wie, co zrobić, gdy ktoś jej potrzebuje? Zachęcamy do komentowania i udziału w sondzie
Idź do oryginalnego materiału