Rodzicielskie Świadczenie Uzupełniające przysługuje rodzicowi, który zrezygnował z pracy, żeby zająć się wychowaniem dzieci i ma ich minimum czworo. Wniosek o wypłatę tego świadczenia może złożyć, gdy osiągnie wiek emerytalny (kobiety - 60 lat, mężczyźni - 65 lat) i nie ma niezbędnych środków do utrzymania.
REKLAMA
Zobacz wideo Po czym poznać, iż dziecko ma skrócone wędzidełko? Logopedka mówi o "domowym teście"
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Komu przysługuje?
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające przysługuje matce, która urodziła i wychowała co najmniej czworo dzieci. W przypadku jej śmierci albo porzucenia dzieci, środki te trafią do ojca (warunkiem jest także liczba posiadanego potomstwa). Warto zaznaczyć, iż prawo do świadczenia nie jest związane z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne.
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Ile wynosi?
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające wynosi w tej chwili 1878,91 zł brutto miesięcznie. jeżeli jednak dana osoba pobiera emeryturę lub rentę w wysokości niższej niż najniższa emerytura, świadczenie uzupełniające będzie do niej dopełnieniem. W praktyce oznacza to, iż kwota świadczenia uzupełniającego będzie równa różnicy między najniższą emeryturą a wysokością pobieranej emerytury albo renty.
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Jak złożyć wniosek?
Wnioski o wypłatę świadczenia rodzicielskiego "Mama 4+" składa się w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub w oddziale Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Odpowiednie druki można znaleźć na stronie ZUS.
Do wniosku trzeba dołączyć: akty urodzenia dzieci lub orzeczenia sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej nad dziećmi, informację o numerach PESEL dzieci, oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej i inne dokumenty, które mogą wpłynąć na przyznanie świadczenia.
A ty? Co sądzisz o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym? Czy jego kwota jest twoim zdaniem odpowiednia? Daj znać w komentarzu lub napisz w wiadomości: ewa.rabek@grupagazeta.pl