24,5 miliona koron na walkę z przestępczością wśród młodzieży – Oslo wzmacnia działania profilaktyczne
W 2025 roku gmina Oslo przeznaczy 24,5 miliona koron norweskich na zapobieganie przestępczości wśród dzieci i młodzieży oraz na poprawę bezpieczeństwa w środowisku szkolnym.
– Zamierzamy to osiągnąć poprzez lepszą koordynację działań między Wydziałem Edukacji, szkołami, policją i dzielnicami – mówi przewodniczący rady miejskiej.
Przeczytaj również: Wybory Prezydenta RP 2025 za granicą
24,5 miliona koron na walkę z przestępczością wśród młodzieży
Jesienią powstanie mobilny zespół przy Wydziale Edukacji, który będzie wspierał szkoły w trudnych przypadkach związanych ze środowiskiem szkolnym. Zespół będzie interdyscyplinarny, a jego członkowie będą pochodzić z różnych specjalistycznych jednostek Wydziału Edukacji. W skład zespołu wejdą także doradcy z poradni psychologiczno-pedagogicznej (PPT), specjaliści ds. autyzmu oraz eksperci od uczenia społeczno-emocjonalnego.
Zespół będzie dostosowywał działania do potrzeb poszczególnych szkół, pracując zarówno z jednostkami, jak i z grupami. Będzie blisko współpracował z lokalnymi służbami, opieką specjalistyczną i policją. Jego zadaniem będzie także wspieranie już istniejących struktur, takich jak program SaLTo.
Oslo wzmacnia działania profilaktyczne. OT-Ulven
W 2020 roku gmina Oslo uruchomiła program edukacyjny OT-Ulven, skierowany do młodzieży w wieku 15–21 lat z wybranych dzielnic, która chce zerwać z destrukcyjnym środowiskiem. Program cieszy się bardzo dobrymi rezultatami – większość uczestników podejmuje pracę lub kontynuuje naukę.
Na podstawie doświadczeń z OT-Ulven powstaje projekt Ulven Ung – nowa forma wsparcia dla uczniów szkół podstawowych zagrożonych wykluczeniem z edukacji z powodu problemów z używkami i przestępczością.
Na początku Ulven Ung będzie współpracować z sześcioma szkołami średnimi w dzielnicach Bjerke, Grorud i Alna. Program ma na celu indywidualne wsparcie uczniów z grupy ryzyka lub tych, którzy już dopuścili się przestępstw. Ulven Ung współpracuje z lokalnymi władzami i policją, aby zapewnić młodzieży bezpieczne przejście ze środowiska szkolnego do życia poza szkołą – co, jak pokazują doświadczenia, bywa dla nich wyjątkowo trudne.
Przeczytaj również: Uwaga! Nkom apeluje o zgłaszanie urządzeń zależnych od sieci 2G: Przedłużenie terminu
Większa obecność lokalnych służb w szkołach priorytetowych
Jednym z głównych wyzwań w zapobieganiu wykluczeniu społecznemu młodzieży jest lepsza kooperacja między szkołami a lokalnymi służbami. W ramach programów rozwojowych realizowanych w Oslo powstały różne modele zwiększające tę współpracę.
Przykładami są model Grorud w dzielnicy Grorud oraz projekt „Agenci społeczni” w dzielnicy Alna. Na podstawie zdobytych doświadczeń Oslo planuje przeznaczyć część środków na zwiększenie obecności lokalnych służb w szkołach uznanych za priorytetowe.
Polub nas na facebooku i udostępnij innym nasz post
Źródło: gmina Oslo, Zdjęcie: pixabay
Przeczytaj również: Oslo blokuje internet dla najmłodszych uczniów