Z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach wynika, iż w salach lekcyjnych temperatura nie może być niższa niż 18 stopni Celsjusza. A co z tym maksymalnym pułapem, czyli sytuacjami (do których dochodziło czasami), kiedy to w salach lekcyjnych temperatura jest nieznośnie wysoka, przekracza 30, a choćby i 35 stopni Celsjusza? Nad tym tematem ma pochylić się Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
REKLAMA
Zobacz wideo Kto odpowiada za ekstremalne zjawiska pogodowe?
Zdalne lub skrócone lekcje jeszcze tym roku. realizowane są prace nad nowymi przepisami
- Z powodu zmian klimatycznych letnie miesiące są coraz cieplejsze, a dni z temperaturą powyżej 30 czy 35 stopni są coraz częstsze. Pracownicy oraz związki zawodowe zwracają uwagę na ten problem, jednak poprzedni rząd nie podjął adekwatnych działań - wskazywał w ubiegłym roku MRPiPS. Przepisy prawa pracy w kwestii wysokich temperatur są dość jednoznaczne. Otóż w pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę nie wyższą niż 35 stopni.
Istnieje też przepis mówiący o zakacie zatrudniania pracowników młodocianych (tych, które ukończyły 15 rok życia, ale nie przekroczyły 18 roku życia) obowiązuje, gdy temperatura powietrza w pomieszczeniach przekracza 30 stopni C.
Brak jednak odpowiednich wytycznych jeżeli chodzi o prowadzenie zajęć w szkołach i możliwość np. skrócenia lekcji, kiedy temperatury są zbyt wysokie. To ma się zmienić, bo jak informuje portalsamorzadowy.pl, MEN deklaruje, iż pracuje nad odpowiednimi przepisami, które miałyby regulować tę kwestię.
To będzie decyzja dyrektora
Skrócenie lekcji, ich odwołanie lub powrót do zajęć on-line w przypadku wysokich temperatur miałby zależeć od decyzji dyrektora szkoły (tak jak jest to w przypadku niskich temperatur). Miałyby być trzy opcje do wyboru:
skrócenie lekcji do 25 minut,
nauczanie zdalne,
zmiana harmonogramu zajęć tak, by lekcje były prowadzone jedynie w godzinach porannych.
Nowe przepisy miałyby wejść w życie jeszcze w tym roku szkolnym.