
W Kaliszu powstanie Zespół Państwowych Szkół Muzycznych. Uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Miasta Kalisza na sesji w czwartek, 27 lutego. Wcześniej, także w lutym na sesji nadzwyczajnej, podjęli uchwałę intencyjną. Nowa szkoła będzie podlegać Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Artystycznego o czym na konferencji w przerwie obrad kaliskich rajców poinformowały osoby pracujące nad stworzeniem nowej placówki artystycznej w Kaliszu.
W skład nowej placówki będą wchodzić Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. Techniki Budowy Fortepianów im. Gustawa Arnolda Fibigera, Państwowa Szkoła Muzyczna II st. im. Romana Statkowskiego i Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Henryka Melcera.
„Liczymy, iż do liceum muzycznego w Kaliszu będą aplikować nie tylko nasi absolwenci. Liczymy na absolwentów szkół muzycznych z całej Wielkopolski, z miast które posiadają tylko szkoły z pierwszym stopniem nauczania. Liczymy także, iż przy współpracy ze Stowarzyszeniem Polskich Stroicieli Fortepianów uda nam się tę szkołę rozpromować w całym kraju i będziemy perełka na mapie polskiego kształcenia artystycznego" powiedziała radiuCENTRUM Magdalena Nowak, dyrektorka Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu.
na fot.: Magdalena Nowak, dyrektorka Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu
W szkołach muzycznych pierwszego i drugiego stopnia oraz w szkole ogólnokształcącej będzie można uczyć się gry na 18 różnych instrumentach oraz w klasach o specjalności rytmika i śpiew. Będzie też klasa o specjalności fortepianmistrz z dwoma specjalnościami ponieważ w Zespół Państwowych Szkół Muzycznych zostanie wcielone jedyne w Polsce i jedno z trzech takich na świecie Technikum Budowy Fortepianów.
„Szkoły kształcące stroicieli powstaną w czterech miastach — Warszawie, Bydgoszczy, Katowicach i Kaliszu, ale renowacji fortepianów będzie można uczyć się tylko w Kaliszu. TBF było jedyną taką szkołą w Polsce, a teraz jako jedyni będziemy mieć liceum z tą specjalnością” - podkreśliła radiuCENTRUM Barbara Oliwiecka, posłanka Polski 2050, która uczestniczyła w rozmowach z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie przejęcia pieczy przez resort nad placówką.
na fot.: posłanka Polski2050 Barbara Oliwiecka
W każdej z klas będzie kilkanaścioro uczniów. Zajęcia w szkole ogólnokształcącej obok kształcenia artystycznego, będą obejmować też naukę przedmiotów ogólnych, jak w każdej szkole średniej. Na potrzeby nowego zespołu szkół zostaną wykorzystane oba budynki, w których rezyduje kaliska Państwowa Szkoła Muzyczna, ale niewykluczone, iż będą potrzebne nowe.
na fot.: uczestnicy konferencji informującej o powstaniu nowej szkoły artystycznej w Kaliszu
„Przejechaliśmy wzdłuż i wszerz Kalisz i zlokalizowaliśmy kilka budynków na potrzeby nowej szkoły. Budynek dawnego GUS-u, który dziś jest w zasobie Skarbu Państwa, jest przeznaczony w całości na dydaktyczne potrzeby szkoły muzycznej, która w tej chwili zajmuje tam jedno piętro. Zostaje temat bursy, o którym rozmawiamy, początki są trudne, ale jesteśmy zdeterminowani" - dodał wiceprezydent Kalisza Grzegorz Kulawinek.
na fot.: wiceprezydent Kalisza Grzegorz Kulawinek
Nauka w nowej szkole zacznie się we wrześniu. Rekrutacja ruszyła 1 marca, egzaminy odbędą się w maju i czerwcu.
Autor:

Personalia
e-mail walczak@rc.fmNazwisko:




