35 lat kreatywności i inspiracji. Państwowe Ognisko Plastyczne świętuje

radiokielce.pl 9 miesięcy temu
Zdjęcie: Jubileusz 35-lecia Państwowego Ogniska Plastycznego w Starachowicach / Fot. Piotr Ambroszczyk Starosta Starachowicki - Facebook


Państwowe Ognisko Plastyczne w Starachowicach świętuje w tym roku 35-lecie swej działalności.

Jubileusz zainaugurowany został wernisażem wystawy prezentującej dorobek artystyczny dzieci oraz młodzieży na przestrzeni ponad trzech dekad.

– W Ognisku Plastycznym uczą się dzieci i młodzież w wieku od 6 do 25 lat, przygotowując się do dalszego kształcenia na uczelniach artystycznych, ale także rozwijając własne pasje – mówi dyrektor Ogniska Sylwester Kiełek.

– Misją Ogniska jest zapewnienie uczniom możliwości indywidualnego rozwoju artystycznego, przygotowanie do świadomego i czynnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i artystycznym społeczeństwa oraz pomoc w zdobyciu wszelkich możliwych nawyków i umiejętności przydatnych dla dalszego kształcenia i pracy twórczej. Pracujemy różnymi technikami malarskimi, ale także mamy m.in. pracownię multimedialną czy ceramiczną z własnym piecem do wypalania ceramiki – mówi.

Wśród wychowanków są także uznani artyści. Marcin Bondarowicz, jeden z czterech nauczycieli pracujących w Ognisku, ma na swoim koncie wiele międzynarodowych nagród, z kolei Aleksandra Michalska-Szwagierczak jest uznaną ilustratorką. Własną twórczością mogą się także poszczycić pozostali nauczyciele, czyli dyrektor Sylwester Kiełek i Dorota Sarzyńska-Kosieradzka, ale lista artystów plastyków, którzy swoją karierę zaczynali w Ognisku Plastycznym w Starachowicach jest znacznie dłuższa.

W ostatnich latach absolwenci POP dostali się na następujące uczelnie: ASP Łódź, ASP Wrocław, ASP Warszawa, na kierunki; grafika, malarstwo, scenografia. Wydział Architektury – Wrocław, Białystok, Gdańsk, Kielce, Chicago-Harold Washington College; Wyższa Szkoła Filmowa w Łodzi – operator, animacja; inne uczelnie o profilu artystycznym: malarstwo, grafika, Konserwacja w Toruniu i Krakowie, wydział grafiki na UMCS w Lublinie na UP w Krakowie, UJK w Kielcach i na politechnice w Radomiu. Historia sztuki w Warszawie i w Toruniu.

HISTORIA PAŃSTWOWEGO OGNISKA PLASTYCZNEGO W STARACHOWICACH

Państwowe Ognisko Plastyczne w Starachowicach zainaugurowało swoją działalność we wrześniu 1988 roku z inicjatywy śp. Marii Drozdowskiej (absolwentka malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie) pierwszej dyrektor Ogniska, która tworzyła jego niepowtarzalną atmosferę i formowała od podstaw. Po złożeniu funkcji pracowała z nami do chwili śmierci 29 kwietnia 2011 r.

Pierwsza siedziba Ogniska miała miejsce w pomieszczeniach XI piętra wieżowca przy ul. Granicznej 14 zaadaptowanych na pracownie plastyczne. Organem założycielskim był Urząd Wojewódzki w Kielcach. Obok Pani M. Drozdowskiej w skład Rady Pedagogicznej weszli: Elżbieta Salamon, Ryszard Uziębło i Ewa Wyczesana.

Od września 1991 roku Ognisko przeniesione zostaje do dawnej willi „Dąbrówka” przy ul. Konstytucji 3-go Maja 15. Lokalizacja w tym zabytkowym budynku posiadającym piękne otoczenie parkowe, sprzyja „klimatowi artystycznemu” i pozwala na prowadzenie programowych zajęć plenerowych na miejscu. Zmienia się też skład zespołu pedagogicznego Elżbietę Salamon zastępuje Jerzy Kołaczyński, który pracuje do czerwca 1992 roku. W XXI wiek placówkę wprowadził Ryszard Uziębło, który kierował nią do 2008r. (odszedł nagle 13.09.2022r.). Dzięki jego staraniom i wsparciu ze strony organu prowadzącego (powiat starachowicki) od 2006 roku siedziba placówki znajduje się w budynku przy ul. Złotej 6 i cieszy się znakomitymi warunkami lokalowymi.

Ognisko od początku istnienia jest miejscem formowania młodych talentów, jak również ośrodkiem popularyzującym sztuki plastycznej, który kreuje kulturalne oblicze naszego powiatu.

Zajęcia prowadzi profesjonalna kadra, są to nauczyciele: Aleksandra Michalska-Szwagierczak (pracuje od września 1992 roku) – artysta ilustrator, Dorota Sarzyńska-Kosieradzka (pracuje od września 2008 roku) – ukończyła malarstwo sztalugowe, Marcin Bondarowicz (pracuje od września 2011 roku) – artysta ilustrator i Sylwester Kiełek (od września 2008 roku dyrektor placówki, pracuje od września 1996 roku) ukończył wydział rzeźby w Gdańsku.

Jako placówka Ognisko zapewnia indywidualne podejście do każdego ucznia. W Ognisku dzieci i młodzież zapoznają się z technikami plastycznymi, rozwijają wyobraźnię oraz umiejętności manualne. Uczęszczając na zajęcia, młodzież ma szansę przygotować się do egzaminów na wyższe uczelnie, nasi absolwenci są naszą dumą i naszą najlepszą reklamą! Absolwenci Ogniska studiowali lub studiują w uczelniach artystycznych na terenie całego kraju i za granicą, wybierają takie kierunki jak: architektura, grafika, malarstwo, wzornictwo, architektura wnętrz, rzeźba czy konserwacja zabytków.

Obecnie placówka jest otwarta również na młodzież i dzieci z Ukrainy oraz Białorusi. Jest to miejsce integracji i nawiązywania nowych kontaktów, co wydaje się być szczególnie ważne dla uchodźców zza wschodniej granicy. Z myślą o rozwoju placówki oraz wykorzystaniu nowych technologii została stworzona pracownia multimedialna, w której zajęcia prowadzi Marcin Bondarowicz.

W siedzibie Ogniska Plastycznego przy ulicy Złotej można oglądać wystawę przygotowaną na Jubileusz 35-lecia.


Idź do oryginalnego materiału