47. Olimpiada Języka Niemieckiego. Znamy zwycięzców etapu okręgowego

opolska360.pl 8 miesięcy temu

47. Olimpiada Języka Niemieckiego w finale okręgowym zgromadziła 21 uczniów reprezentujących 9 szkół. Ich zadaniem była wypowiedź na temat „z życia codziennego”, znajomość dwóch pozycji z literatury w języku niemieckim do 1945 i trzech napisanych po 1945 roku. Wykazywali się także wiedzą z najnowszej historii (po 1933 roku) oraz z geografii, polityki, kultury i życia społecznego w krajach niemieckiego obszaru językowego (Niemcy, Austria, Szwajcaria).

– Wcześniej odbyły się eliminacje szkolne, a także część pisemna eliminacji okręgowych – mówi pani Daniela Pelka, profesor UO i sekretarz etapu okręgowego olimpiady. – Ich uczestnicy rozwiązywali tekst leksykalno-gramatyczny i tłumaczyli zdania na język niemiecki, przekształcali też konstrukcje gramatyczne. Uczestniczyło w nich 48 uczniów z 26 szkół w regionie. Żeby wziąć udział w części ustnej, trzeba było zdobyć co najmniej 85 punktów na sto.

– Liczba finalistów jest porównywalna do ostatnich trzech lat. Ogólnopolski finał odbędzie się w dniach 5-7 kwietnia w Poznaniu. Mam nadzieję, iż jak co roku nasi uczniowie będą tam licznie reprezentowani – dodaje pani profesor.

47. Olimpiada Języka Niemieckiego – co finaliści mówią o sobie

Z I LO w Prudniku przyjechała pani Klaudia Hajduk, a z nią jej uczniowie Wiktoria Luszczyk z klasy II i Kamil Uliczka z klasy IV.

– Myślę, iż walczymy o to, by dostać się do Poznania, a tam uzyskać tytuły laureatów – mówi pani Klaudia. – Zdecydowana większość przygotowań do olimpiady odbywa się poza lekcjami. Rolą nauczyciela jest naprowadzić, podpowiedzieć, ukierunkować. Ale decydujące są talent i umiejętności językowe uczniów.

Wiktoria Luszczyk mieszkała 12 lat w Niemczech. W olimpiadzie startuje po raz drugi. W ubiegłym roku awansowała do ogólnopolskiego finału w Poznaniu.

– Do opanowania jest dużo materiału, ale mam nadzieję, iż znów awansuję i zostanę laureatką – przyznaje.

– Jestem ostatni rok w liceum, więc ta Olimpiada Języka Niemieckiego to ostatnia szansa w konkursie – mówi Daniel Uliczka. – Może się też do Poznania dostanę. Niemieckiego uczyłem się, jak wielu Opolan, oglądając od małego po niemiecku bajki i rozmawiając z dziadkiem. Rodzice należą do mniejszości, ale języka adekwatnie nie znają. Lekcje rzeczywiście nie wystarczyły. Trzeba było bardzo dużo przeczytać samemu. Przede wszystkim w sieci.

Zarówno Wiktoria, jak i Daniel myślą w przyszłości o germanistyce i pracy tłumaczy.

Z Lewina Brzeskiego z mamą Elżbietą przyjechała na konkurs Oliwia Sobolewska, uczennica II LO w Opolu. Oliwia, jeszcze chodząc do VIII klasy, wygrała w ubiegłym roku niemieckojęczyczny konkurs „Młodzież recytuje poezję”. Ona też ma za sobą 11-letni pobyt w Niemczech.

– W Polsce chodziłam do ósmej klasy i ten początek nie był łatwy – przyznaje Oliwia. – W przygotowaniu do tej olimpiady trudnością jest ilość materiału, który trzeba opanować z literatury, kultury, polityki itd. Jestem dopiero w pierwszej klasie, więc presji na wynik już w tym roku nie mam.

Oni stanęli na regionalnym podium konkursu

Na podium etapu okręgowego stanęli:

  • 1. Emilie Mrachatz, PLO nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Opolu,
  • 2. Adrian Piechulik, I LO im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu,
  • 3. Aleksander Szczepanek z tej samej szkoły.

Zwyciężczyni, Emilie Mrachatz mieszka w Polsce od dwóch lat.

– Ale dla mnie też przygotowanie było trudne – mówi. – Język niemiecki znam dobrze, ale to nie wszystko. Trzeba było poznać adekwatnie w całości niemiecką literaturę, historię, kulturę, politykę itd. Ktoś, kto mieszka w Polsce od dziecka, też tego materiału bez przygotowania nie zna. Startowałam w olimpiadzie drugi raz. Rok temu stres był większy i nie poszło mi tak dobrze jak tym razem. Teraz jestem pewniejsza siebie.

Emilie rozmawiała z komisją m. in. o powieści „Homo Faber” Maxa Frischa.

– To nie jest łatwy tekst, ale czytałam z przyjemnością, bo literatura, także poezja jest moją pasją – opowiada.

Emilie Mrachatz już w ubiegłym roku była laureatką na szczeblu ogólnopolskim. Za rok planuje start w olimpiadzie języka angielskiego. W przyszłości chciałaby założyć szkołę językową.

Idź do oryginalnego materiału