5 cech osobowości, które dziecko dziedziczy po rodzicach. W 70 proc. zależą od genów

gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Oswald Yaw El-Saboath/ pexels.com


Zastanawialiście się kiedyś, czy cechy osobowości przekazywane są nam w genach? Naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie poświęcili 20 lat badaniom na ten temat. Wnioski są zaskakujące.
Fizyczne podobieństwo dzieci do rodziców to kwestia niepodlegająca dyskusji. Pierwsze co robią członkowie rodziny nowo narodzonego dziecka, to próba określenia, do którego z rodziców jest bardziej podobne. Jak wygląda to w kwestii cech charakteru? Dyskusja na ten temat trwa już od wieków. Przeprowadzono wiele eksperymentów, które udowodniły, iż nie tylko środowisko, ale także genetyka wpływają na nasze cechy charakteru. Oto wyniki jednego z badań przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych, które zmieniło spojrzenie na kwestię dziedziczenia cech osobowości po rodzicach.


REKLAMA


Zobacz wideo Najczęstsze choroby genetyczne


Amerykańscy naukowcy przebadali 350 par bliźniąt. Wnioski zaskakują
Naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie prowadzili badania nad 350. parami bliźniąt. Starano się dowieść, jak na rozwój osobowości wpływa genetyka, a jak środowisko. Badacze wynajdowali przypadki bliźniaków, gdzie jedno dziecko było wychowane w domu, a drugie w innej rodzinie. W trakcie badania bliźniaki poddawano różnego rodzaju testom osobowości. Badano m.in. ich otwartość na doświadczenia, sumienność, ekstrawersję, ugodowość i neurotyczność. Wnioski z badania, których dane zbierano przez 20 lat, są zdumiewające. Badania wykazały, iż geny mają wpływ na wiele cech osobowości człowieka.


Co dziedziczymy po naszych rodzicach? Te cechy są najbardziej uwarunkowane genetycznie
Jak stwierdzili naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie cechy osobowości, które dziedziczymy, aż w 70 proc. zależą od genów Warto zaznaczyć, iż dziedziczymy je nie tylko od rodziców, ale także dziadków i pradziadków. Które z nich najbardziej uwarunkowane są genetycznie? Wskazano pięć takich cech. Pierwsza z nich to podejmowanie i szukanie ryzyka. Druga neurotyzm, czyli poziom niepokoju i podatność na stres. Trzecia to ambicja, czwarta są skłonności przywódcze, a ostatnią z nich jest euforia z życia. Co ciekawe, naukowcy zauważyli, iż bliźnięta jednojajowe wychowywane osobno są do siebie bardziej podobne niż bliźnięta jednojajowe wychowywane oddzielnie. Dlaczego? Rodzeństwo, które żyje ze sobą na co dzień, mają możliwość obserwacji swojego zachowania i jego zmiany.
Idź do oryginalnego materiału