Wielu rodziców przyznaje, iż gdy ich nastoletnie dziecko przeżywa pierwsze miłosne związki są pełni obaw i niepokoju.
Z jednej strony cieszymy się, iż nasze dziecko przeżywa młodzieńczą miłość, z drugiej strony obawiamy się, czy trafiło na odpowiednią osobę.
Oto 5 sygnałów, które świadczą o tym, iż twój nastolatek jest w toksycznym związku.
Młodzieńcza miłość zwykle kojarzy nam się z beztroską, zabawą i pozytywnymi emocjami. Ale też często ze skrajnymi emocjami, bo dwójka młodych ludzi tak mocno zapatrzona jest w siebie, iż zwykle przestaje się dla nich liczyć wszystko dookoła. Na dalszy plan schodzi rodzina, szkoła, a choćby przyjaciele.
5 sygnałów, iż twój nastolatek jest w toksycznym związku
Jak rozpoznać, iż osoba, z którą spotyka się nasze dziecko nie jest dla niego dobra? Jak zorientować się, iż nasz nastolatek jest w toksycznym związku? Jest kilka sygnałów, które mogą o tym świadczyć. Jakie zachowanie partnera/partnerki twojego nastolatka powinno cię zaniepokoić?
1. Wzbudza w nim poczucie winy. Toksyczny partner często obwinia drugą stronę o rzeczy, które choćby nie zrobiła. Zachowuje się tak, jakby został oszukany, zdradzony, dzięki temu potrafi wzbudzić poczucie winy.
Gdy twoje dziecko zbyt często uważa, iż "nawaliło” lub powinno bardziej się starać w związku, bo nie jest wystarczająco dobre – powinna zapalić się nam ostrzegawcza czerwona lampka. Oczywiście w związku, choćby nastoletnim, mamy prawo mieć swoje oczekiwania wobec drugiej osoby, ale chęć zmiany powinna być wynikiem rozmów, a nie poczucia winy.
2. "Odcina” od przyjaciół i rodziny. Bardzo trudno zorientować się, iż partner twojego dziecka próbuje tak nim manipulować, by mieć go na wyłączność. Nastoletnie dziecko zwykle w naturalny sposób odsuwa się coraz bardziej od rodziców, bo nie potrzebuje naszej bliskości na co dzień.
Co więc powinno nas zaniepokoić? Gdy nastolatek zaczyna zrywać więź z najbliższymi kolegami czy koleżankami. Być może zanim był w związku, miał kilkoro przyjaciół, a teraz kontakt im się coraz bardziej urywa, nie spotyka się z nimi, twierdzi, iż już ich "nie potrzebuje”.
3. Wykorzystuje kłamstwo do manipulacji. gwałtownie zorientujesz się, iż coś jest nie tak, gdy zauważysz, iż twoje dziecko jest ciągle rozczarowane. Toksyczny partner obiecuje, iż coś zrobi, ale zwykle nie potrafi się danego słowa wywiązać.
Usprawiedliwia się, przeprasza, a potem znów… postępuje podobnie i sytuacja powtarza się. Do tego często toksyczne osoby potrafią świetnie kłamać i potrafią zmusić drugą stronę do uwierzenia im. Osoby w toksycznych związkach często zaczynają wierzyć, iż ich postrzeganie rzeczywistości jest błędne lub nieprawdziwe.
4. Jest nadmiernie zazdrosny. Choć zazdrość jest częścią wielu związków, powinna być utrzymywana w zdrowych granicach. jeżeli chłopak/dziewczyna twojego nastolatka jest zazdrosny/a o najmniejsze rzeczy, powinno to wzbudzić twój niepokój. Być może swoją zazdrość okazuje wszczynając kłótnię z twoim dzieckiem lub "karząc” je milczeniem i cichymi dniami.
5. Wszelkimi sposobami próbuje je zmienić. Z jednej strony widzisz, jak twoje nastoletnie dziecko "rozkwita” pod wpływem uczucia, z drugiej strony zauważasz zachodzące w nim coraz większe zmiany.
Zwykle w toksycznych związkach zaczyna się od absolutnej akceptacji drugiej osoby, by z czasem coraz bardziej naciskać na jej zmianę. Może się zdarzyć, iż im twój nastolatek jest dłużej w związku i pokazuje swoje prawdziwe ja, tym jest pod większą presją swojego partnera, iż ma się zmienić.