5 zasad bezbolesnego karmienia piersią. Rady położnej są wybawieniem

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Początki karmienia piersią są trudne. Jak dbać wtedy o brodawki? Fot. 123rf


Gdy karmimy niemowlę, szczególnie na samym początku tej mlecznej drogi, zwykle cierpimy na wiele dolegliwości związanych z brodawkami. Małe dziecko dopiero uczy się, jak prawidłowo ssać i raz udaje mu się to lepiej, a raz gorzej. Bywa, iż piersi mamy są bardzo obolałe. Jak dbać o nie w tym pięknym, ale i trudnym czasie?


Początki laktacji zwykle są trudne, zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Nieprzyzwyczajone do ssania piersi często są obolałe i poranione. Choć to naturalne na początku karmienia, bywa bardzo trudne.

By uniknąć tych dolegliwości, przede wszystkim należy prawidłowo przystawiać dziecko. Dowiedz się, co jeszcze radzi polozna_ignaczak na TikToku.


Jeśli ty i twoje dziecko zaczynacie dopiero swoją mleczną przygodę, na pewno doskonale wiesz, o czym mowa. Piersi, nienawykłe do nieustannego ssania, stają się obolałe i drażliwe. Nic dziwnego, maluszek dopiero uczy się, jak należy prawidłowo ssać, ty także jeszcze dobrze nie wiesz, jak przystawiać dziecko. Kolejna rzecz, iż noworodki jedzą czasem bardzo długo, choćby 45 minut, i gwałtownie domagają się kolejnego karmienia, więc przerwy na odpoczynek dla piersi są bardzo krótkie.

Efekt? Pogniecione, obolałe brodawki, wymęczone i uwrażliwione jak nigdy. Bardzo często choćby krwawiące. Nic dziwnego, iż niektóre mamy się załamują. Wydaje im się, iż nie będą w stanie dalej karmić dziecka piersią. Jednak pocieszamy – początki są trudne, ale często mijają i mleczna droga staje się naprawdę przyjemna i satysfakcjonująca dla obu stron. Jednak bardzo ważne jest by, szczególnie na początku laktacji, po prostu zadbać o brodawki.

Jak dbać o brodawki podczas laktacji?


Jest wiele sposobów, dzięki którym zmniejszysz ból związany z karmieniem. Położna polozna_ignaczak na swoim profilu na TikToku zamieściła krótki i treściwy poradnik, z którego można dowiedzieć się najważniejszych rzeczy, jeżeli chodzi o pielęgnację brodawek podczas karmienia.


Po pierwsze – karm w różnych pozycjach. Dlaczego? To proste – w ten sposób umożliwisz dziecku chwytanie piersi w różnym miejscu i pod różnymi kątami. Unikniesz w ten sposób sytuacji, w której maluszek zaciska dziąsła cały czas w jednym miejscu. Wypróbuj pozycję na leżąco, na siedząco, czy spod pachy.

Po drugie – dbaj o odpowiednie przystawienie się dziecka do piersi. Nie może chwytać za sam czubek brodawki – to może bardzo boleć. Usta dziecka – szeroko otwarte (nie "dzióbek") powinny obejmować całą brodawkę.

Po trzecie – po karmieniu używaj jakiegoś balsamu na bazie lanoliny. Zmiękczy i uleczy nadwyrężoną skórę.

Po czwarte – noś odpowiednią bieliznę, używaj miękkich i delikatnych, jedno- lub wielorazowych wkładek laktacyjnych. Nie ma sensu dodatkowo podrażniać piersi szorstkim materiałem lub szwami bielizny.

Po piąte – jeżeli coś dalej cię niepokoi, nie przedłużaj tego stanu. Skonsultuj się jak najszybciej z lekarzem lub położną, by wyeliminować ewentualne błędy, które być może popełniasz podczas karmienia.

I pamiętaj, to bardzo ważne. jeżeli absolutnie nie jesteś w stanie poradzić sobie z karmieniem piersią, bólem, ilością mleka, itp., jeżeli czujesz, iż po prostu ta "mleczna droga" nie jest dla ciebie, nie obwiniaj się. Możesz karmić piersią inaczej (KPI), czyli odciągać pokarm laktatorem i podawać go dziecku butelką, lub całkowicie przejść na karmienie mlekiem modyfikowanym. To nie czyni cię gorszą matką!

Idź do oryginalnego materiału