Pierwszy polski Uniwersytet Trzeciego Wieku został założony w Warszawie w 1975 roku z inicjatywy prof. Haliny Szwarc. Dziś tego typu placówki działają w całym kraju, a samo m.st. Warszawa wspiera działalność aż 20 stołecznych UTW.
Z wielką euforią i dumą pragnę złożyć Państwu najserdeczniejsze gratulacje w związku z wyjątkowym jubileuszem, 50-leciem działalności Uniwersytetów Trzeciego Wieku. To pół wieku historii, ale także pięć dekad nadziei, odwagi i nieustającego głodu wiedzy, który nie zna granic wieku. Uniwersytety Trzeciego Wieku to coś więcej niż tylko instytucje edukacyjne. To żywe organizmy społeczne, które tętnią energią, otwartością i wzajemnym wsparciem. To miejsca, w których wiedza spotyka się z doświadczeniem, a pasja z dojrzałością. To także dowód na to, iż wiek nie jest ograniczeniem, ale kapitałem – bogactwem przeżyć, historii i mądrości – słowa te zawarł w liście skierowanym do słuchaczek i słuchaczy UTW Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. Treść listu odczytała Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.
Jubileusz Uniwersytetów Trzeciego Wieku świętowano podczas IV Wielkiego Kongresu UTW. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych i państwowych.
Uniwersytety Trzeciego Wieku to życie w solidarności, aktywności i nadziei. Dla wielu osób, które miały okazję zetknąć się z działalnością UTW, to nie tylko forma edukacji – to szansa na pełniejsze życie, realizację pasji, rozwój osobisty oraz odnalezienie euforii w codzienności. W Polsce potrzebujemy mądrych i zaangażowanych seniorów – ludzi, którzy stają się najlepszym uniwersytetem dla swoich dzieci i wnuków. Uniwersytetem życia, opartym na doświadczeniu, trosce i odpowiedzialności – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej.
O Uniwersytetach Trzeciego Wieku
Przez ostatnie 50 lat Uniwersytety Trzeciego Wieku przeszły imponującą drogę rozwoju – zarówno instytucjonalnego, jak i programowego – tworząc unikalny, polski model tej formy działalności. UTW to uczelnie dla seniorów o wszechstronnym programie, który obejmuje edukację, integrację społeczną, aktywność obywatelską, artystyczną, turystyczną, sportową oraz działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu w każdej sferze życia. To miejsca przyjazne i bezpieczne, często stanowiące alternatywę dla poradni zdrowia psychicznego, a czasem – swoisty substytut rodziny – mówiła Krystyna Lewkowicz, prezes fundacji Ogólnopolskie Porozumienie UTW.
Od 2007 roku m.st. Warszawa systematycznie wspiera działalność UTW w ramach wieloletnich umów dotacyjnych. w tej chwili realizowany jest trzyletni program (2022–2025), w ramach którego zawarto umowy z 20 stołecznymi uniwersytetami, działającymi w różnych dzielnicach miasta. Wśród nich są UTW funkcjonujące przy renomowanych uczelniach, takich jak SGH, SGGW czy AWF, a także placówki o unikalnym profilu, jak Taneczny UTW czy Ekumeniczny UTW pod patronatem Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej – to pierwszy tego typu projekt w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, promujący integrację międzyreligijną i przeciwdziałający stereotypom. Tylko w 2024 roku w programach UTW uczestniczyło około 3 870 słuchaczy, a zrealizowano łącznie 4 638 wydarzeń i zajęć edukacyjnych oraz kulturalnych.
Całkowita wartość dotacji na lata 2022–2025 wynosi ponad 3 miliony zł, jednak wsparcie m.st. Warszawy nie ogranicza się jedynie do finansowania – przy urzędzie działa Komisja Dialogu Społecznego ds. UTW, będąca platformą współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy samorządem a organizacjami prowadzącymi uniwersytety.
UTW oferują seniorom szeroki wachlarz działań: od wykładów i lektoratów, po zajęcia ruchowe, wycieczki, kursy komputerowe i spotkania integracyjne – wszystko z myślą o aktywizacji, edukacji i budowaniu wspólnoty.
Więcej informacji na temat warszawskich UTW znajduje się na stronie: wsparcie.um.warszawa.pl/uniwersytety-trzeciego-wieku.
gazeta Mieszkaniec, Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec, warszawskie informacje