50 najzdolniejszych uczniów z Podlaskiego otrzymało stypendia

podlaskie24.pl 8 godzin temu

50 najzdolniejszych uczniów z podlaskich szkół odebrało w piątek (22.11) Stypendia Zarządu Województwa Podlaskiego za wybitne osiągnięcia w nauce w roku szkolnym 2023/2024

Gala stypendialna odbyła się w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku.

Co trzeba było zrobić, żeby znaleźć się w gronie stypendystów? Jak zaznaczyła Bożena Nienałtowska, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu UMWP, nie wystarczy wysoka średnia ocen – minimum 5,0. Uczniowie ubiegający się o tę nagrodę musieli także wykazać się tytułem laureata w co najmniej trzech konkursach przedmiotowych na poziomie wojewódzkim bądź tytułem laureata jednego konkursu na poziomie ogólnopolskim.

Jak się okazuje, uczniowie mają na to swoje skuteczne sposoby. Po pierwsze, pasja. Kiedy Aleksandra Deputat z IV LO w Białymstoku mówi, iż interesuje się historią starożytną, niektórzy unoszą ze zdziwienia brwi. Jeszcze inni pytają, czy aby na pewno, bo to przecież nudne.

– Spotkałam się z wieloma negatywnymi opiniami na temat starożytności, jednak to właśnie ta epoka skradła moje serce. Ciekawią mnie historie ludzi, którzy żyli w tamtych czasach, którzy mieli zupełnie inną moralność niż my i zupełnie inne podejście do świata. Czytając te historie, można i śmiać się, i płakać – opowiadała laureatka olimpiady historycznej ze średnią 5,78.

Po drugie, systematyczność.

– Na pewno ważna jest regularność i częste powtarzanie – przyznała Anna Rusinowicz z IV LO w Białymstoku, która jest laureatką olimpiady prawosławnej wiedzy religijnej i uzyskała średnią 5,43. –Ale ważne jest też to, by mieć czas i na naukę, i na odpoczynek, rozrywki, bo gdy człowiek tylko siedzi i się uczy, to zbyt wielkiego pożytku z tego nie ma.

Dlatego w wolnym czasie lubi grać na pianinie. Z kolei jej koleżanka Aleksandra Deputat relaksuje się, uprawiając taniec współczesny.

Zarząd województwa na stypendia przeznaczył 300 tys. zł. Każdy z nagrodzonych otrzymał jednorazowo po 6 tys. zł.

Idź do oryginalnego materiału