„A więc wojna!” 85. rocznica wybuchu II wojny światowej

ore.edu.pl 3 tygodni temu

1 września 1939 roku nad ranem wojska niemieckie wkroczyły na terytorium Polski. Napaść III Rzeszy rozpoczęła tym samym II wojnę światową, która trwała kolejnych sześć lat.

III Rzeszę łączył z Polską pakt o nieagresji, a pomimo to wojska niemieckie zaatakowały nasz kraj, czyniąc to w dodatku bez wypowiedzenia wojny. Konieczność jej wypowiedzenia określało ówczesne prawo międzynarodowe (konwencja haska z 1907 roku). Rozpoczęcie działań frontowych podczas II wojny światowej nastąpiło zatem z chwilą przekroczenia polskiej granicy przez niemieckie wojska.

1 września rozpoczęła się wojna obronna Polski (zwana także kampanią wrześniową, choć wydaje się, iż dużo bardziej uprawnionym twierdzeniem jest określenie „wojna obronna”). Pierwszą z wojennych kampanii była właśnie operacja „Fall Weiss” i niemiecka agresja na Polskę. Wojska niemieckie wkroczyły do Polski, zgodnie z planem, równocześnie na całej długości granicy, od strony Niemiec, Moraw i Słowacji. Front rozciągnął się na długość 1600 kilometrów, co stawiało Polskę w niezwykle trudnej sytuacji.

Rocznica wybuchu II wojny światowej przypomina nam o ogromie bólu, strachu i przelanej krwi. W ciągu 6 lat zginęło kilkadziesiąt milionów ludzi (według niektórych szacunków choćby 85 mln). Ogromna część ofiar śmiertelnych to ludność cywilna zmarła nie tylko w wyniku działań wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, ale również chorób i głodu, związanych z konfliktem zbrojnym.

W tym roku przypada 85. rocznica wybuchu II wojny światowej. W wielu miejscowościach, m.in. w Gdańsku, Tczewie czy Wieluniu, odbędą się państwowe obchody tego wydarzenia. Oficjalne przemówienia, wystawy tematyczne, wykłady, inscenizacje historyczne – program uroczystości jest niezwykle bogaty. Zachęcamy do uczestnictwa w tych ważnych dla Polaków obchodach.

Idź do oryginalnego materiału