Na początku kwietnia tego roku Centrum Technologii Kosmicznych AGH poinformowało o stworzeniu Wydziału Technologii Kosmicznych na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Powstał on z myślą o młodym pokoleniu inżynierów naukowców i pasjonatów, którzy będą "kształtować przyszłość sektora kosmicznego, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie".
REKLAMA
Zobacz wideo Polak leci w kosmos! Sławosz Uznański na spotkaniu z Tuskiem
Wydział Technologii Kosmicznych na AGH. Są pierwsi
Jak informuje serwis Gazeta Prawna, AGH już od lat współpracuje z firmami z branży kosmicznej i bierze czynny udział w budowaniu sprzętów niezbędnych do eksploracji kosmosu. W związku z tym władze placówki postanowiły stworzyć przestrzeń umożliwiającą rozwój tym, którzy pragną być częścią tego typu dokonań.
Tak, uruchomiliśmy pierwszy w Polsce Wydział Technologii Kosmicznych. W Europie kształceniem w tym kierunku zajmuje się bardzo elitarna grupa ośrodków, a nasza uczelnia jest do tego szczególnie predystynowana. Centrum Technologii Kosmicznych AGH od pięciu lat bardzo aktywnie uczestniczy w projekcie UNIVERSEH, czyli Europejskim Uniwersytecie Kosmicznym dla Ziemi i Ludzkości. Przy centrum rozkwitło kilkanaście znakomitych kół naukowych: LunarTech, SatLab, AstroBio, AGH Skylink, AstroDevelopers, AGH Space Team, STARS - innowacyjne rozwiązania tworzy w nich już kilkaset osób. To doskonała baza dla nowego wydziału
- wyjaśnił prof. Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, na łamach DGP. Wydział miał powstać w odpowiedzi "na rosnące potrzeby globalnego rynku kosmicznego", który w tej chwili jest w fazie intensywnego rozwoju.
Sektor kosmiczny w Polsce rozwija się dynamicznie i ma coraz większe znaczenie. Polska jest aktywna w zakresie produkcji satelitów, rozwoju technologii aparatury badawczej stosowanej w kosmosie, badań kosmicznych oraz technik obserwacji Ziemi. Polskie firmy i instytucje uczestniczą w międzynarodowych projektach kosmicznych i współpracują z międzynarodowymi agencjami kosmicznymi
- zaznacza rektor AGH w komunikacie na stronie uczelni. To miejsce umożliwi studentom współpracę z ekspertami z tej branży i dostęp do międzynarodowych firm. Dzięki temu zdobędą niezbędne doświadczenie będące pierwszym krokiem w stronę kariery "w najbardziej innowacyjnych dziedzinach nauki i technologi".
Rozwój technologii kosmicznych ma ogromny potencjał do tworzenia nowych miejsc pracy oraz innowacyjnych rozwiązań mogących znaleźć zastosowanie nie tylko w przemyśle kosmicznym, ale także w innych branżach, takich jak telekomunikacja, transport czy energetyka
- dodaje prof. Jerzy Lis.
Akademia Górniczo-Hutnicza otwiera "kosmiczny" wydział. To droga do gigantycznej kariery
Nowy wydział oferuje studia magisterskie na kierunku Space Technologies, które będą prowadzone w całości w języku angielskim. Program studiów uwzględnia trzy specjalizacje:
Upstream - technologie wysyłane w przestrzeń kosmiczną (satelity, systemy rakietowe);
Downstream - przetwarzanie i wykorzystanie danych satelitarnych;
Biomedical - wpływ warunków kosmicznych na organizm człowieka oraz systemy podtrzymania życia w kosmosie.
Zobacz też: Szukają ludzi do pracy. Zapowiedziano dni otwarte w dwóch polskich miastach
Zajęcia na nowym kierunku będą prowadzone przy wsparciu zarówno ekspertów z branży kosmicznej, jak i przedstawicieli agencji kosmicznych oraz firm technologicznych. Tak wykwalifikowana kadra oraz aktywne uczestnictwo w projektach mają zapewnić absolwentom i absolwentkom możliwość kontynuowania swojej kariery w sektorze kosmicznym.
Powołany wydział będzie kontynuował badania naukowe realizowane w Centrum Technologii Kosmicznych AGH oraz wspierał rozwój kosmicznych kół naukowych
- czytamy w poście na Facebooku.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.