Zdaje się, jakbym wczoraj pisała Wam o naszych kolejnych podróżach, a tu już czas się powoli żegnać z projektem #ahojopolskie! Przez ostatnie trzy miesiące, krótkimi, ale intensywnymi wypadami zwiedzaliśmy z zapartym tchem przeróżne miejsca w Województwie Opolskim, a choćby wyjechaliśmy do naszych najbliższych sąsiadów- do Czech.
Już wcześniej Wam wspominałam, iż opolszczyzna, choć terytorialnie może i najmniejsza, ma naprawdę wiele do zaoferowania i ja przekonałam się o tym po raz kolejny. Tym razem mieliśmy okazję, możliwość i olbrzymią przyjemność brać udział w projekcie, który i nam i Wam, pokazał najpiękniejsze miejsca, atrakcji i wydarzenia, które mają miejsce na pograniczu polsko- czeskim.
Opolskie położone jest w południowo- zachodniej Polsce, tuż przy granicy z Czechami, co sprawia, iż leży na bardzo zróżnicowanym geograficznie terenie, zachwyca widokami, które zaczynają się wśród malowniczo położonych jezior, przechodzi wstęgami rzek, zahacza o miasta duże i te malutkie, a kończy szlakami w Górach Opawskich. To województwo bogate w atrakcje, pałace i zamki, trasy rowerowe, spływy kajakowe oraz tematyczne szlaki turystyczne. To wszystko w zasięgu wzroku, a ze względu na małą powierzchnię, możliwe do przemierzenia w krótkim czasie.
Przemierzyliśmy przez ostatnie trzy miesiące wiele kilometrów po drogach pogranicza polsko-czeskiego. Odwiedziliśmy 7 miejsc, punktów, wydarzeń, które miały tutaj miejsce. Były przedstawienia dla dzieci, bardzo aktywny wypoczynek, kajaki, rowery, parki zdrojowe. Tych z Was, którzy mieszkają nieopodal, chciałam zainspirować do podróży niedaleko domu, a pozostałych do tego, by odwiedzić nasze tereny w najbliższym możliwym terminie, kiedy będzie można podróżować!
#ahojopolskie, czyli zwiedzamy i poznajemy województwo opolskie wraz z Interreg V-A Republika Czeska- Polska!
Przez ostatnie tygodnie pokazywaliśmy Wam to, co na Opolszczyźnie udało się stworzyć w ramach polsko- czeskich projektów.
To właśnie tym, na terenie województwa opolskiego, zajmuje się program Interreg V-A Republika Czeska- Polska, promujący ruch turystyczny na pograniczu. Ten program pokazuje nam, jakie atrakcje, wydarzenia i eventy zostały zrealizowane na polsko- czeskim pograniczu w ramach współpracy z naszym najbliższym sąsiadem z południa.
Poniżej krótkie podsumowanie naszych wyjazdów…
…zaczęliśmy blisko domu, w Kluczborku, przedstawieniem „Pszczółka Zosia w podróży”. Zosia podróżuje w ramach mikroprojektu „Poznajcie Interreg”, w ramach współpracy polsko- czeskiej (Program Interreg V-A Republika Czeska – Polska), który przybliża nam wszystkim to, jak wygląda kooperacja na pograniczu, czym zajmują się miasta partnerskie.
SZCZEGÓŁY: http://www.kamperki.com/ahojopolskie-pszczolka-zosia-w-podrozy/
Kolejnym przystankiem były Głuchołazy, w których oprócz zwiedzania niewątpliwie pięknego i interesującego parku zdrojowego, braliśmy udział w wyścigu Rowelovo z Interregiem. Jest to zorganizowany wyścig górski po Złotych Ścieżkach właśnie w Głuchołazach.
SZCZEGÓŁY: http://www.kamperki.com/ahojopolskie-glucholazy-pelne-atrakcji/
Z Głuchołaz już bardzo niedaleko, bo zaledwie 20 km do ciekawej atrakcji, która znajduje się w Zlatych Horach- do Zlatorudnych Mlynów! Są to dwa stare młyny, w których jeszcze do niedawna wydobywano złoto… mieliśmy okazję trzymać w rękach sztabkę o wadze jednego kilograma!
SZCZEGÓŁY: http://www.kamperki.com/ahojopolskie-balneopark-jasenik-i-zlatorudne-mlyny/
Będąc tuż za granicą warto podjechać do miasta Jasenik, które oprócz tego, iż samo w sobie jest niezwykle interesujące i malownicze, posiadana jedyny w swoim rodzaju park wodny- Balneopark. To miejsce nie tylko dobrej zabawy, ale przede wszystkim słynące z tradycji uzdrowiskowych!
SZCZEGÓŁY: http://www.kamperki.com/ahojopolskie-balneopark-jasenik-i-zlatorudne-mlyny/
Niedaleko Opola, w miejscowości Krasiejów, możecie stanąć oko w oko z dinozaurem! To własnie w tym miejscu archeolodzy odkryli w trakcie badań paleontologicznych w dawnej kopalni gliny w Krasiejowie, wiele interesujących skamieniałych szczątków kostnych głównie pozostałości zwierząt wodnych min. Fitozaura i Metopozaura oraz odkryto kości zwierząt lądowych…
SZCZEGÓŁY: http://www.kamperki.com/ahojopolskie-stan-oko-w-oko-z-dinozaurem/
Zostając w Krainie Dinozaurów, kolejna atrakcja gminy Kolonowskie, to spływ kajakowy najpiękniejszą rzeką województwa- Małą Panwią! Rzeka w wielu miejscach pozostaje nienaruszona, przez co doznania wizualne są spotęgowane na maksa! Dzięki projektom unijnym na rzece powstały przystanie, miejsca postoju i relaksu!
SZCZEGÓŁY: http://www.kamperki.com/kajakiem-po-malej-panwi/
Ostatnie miejsce, do którego mieliśmy przyjemność zawitać, to Góra Świętej Anny. To miejsce przyciąga turystów ze względu na magiczne krajobrazy, interesujący geopark, który znajduje się na terenie wulkanicznym, ale też ze względu na Sanktuarium Świętej Anny wraz z kalwarią, które znajduje się na samym szczycie…
W miejscowości od 2006 roku funkcjonuje Stowarzyszenie Kraina Świętej Anny, które realizuje ogromną ilość projektów dla mieszańców gmin, należących do tego stowarzyszenia!
SZCZEGÓŁY: http://www.kamperki.com/ahojopolskie-gora-swietej-anny-spacer-w-kraterze-wulkanu/
7 miejsc, 7 fantastycznych weekendów, 7 inspiracji dla Was na to, jak i gdzie zwiedzić opolszczyznę i przyległe jej tereny, po to by wyciągnąć ze zwiedzania całą esencję. Opolskie ma wiele do zaoferowania, zachwyca krajobrazem, ciekawostkami i … kuchnią! Zapraszamy, uwierzcie, iż skosztujecie tu nieba! #AHOJOPOLSKIE!