Duch w butelce, tęcza w probówce? - brzmi jak zjawiska paranormalne, a to nazwy eksperymentów w których główną rolę odgrywają dwie najbardziej niezbędne do życia substancje - woda i powietrze. Takie cuda możliwe są tylko w Akademii H2O - autorskim projekcie edukacyjnym MPWiK Wrocław.
MPWiK i Departament Edukacji Urzędu Miejskiego już trzeci rok z rzędu uczą, iż szacunek do wody i otoczenia to priorytet. Wrocławskie wodociągi przygotowały program nauki dotyczący środowiska, ekologii i nauki, który jest realizowany we wszystkich II klasach szkół podstawowych. Zajęcia opierają się na podstawie programowej nauk przyrodniczych dla klas 1-3. Wrocław jako pierwszy postawił na kompleksową edukację ekologiczną już w 2022 roku. Od tamtej pory w stolicy Dolnego Śląska ukończyło ją około 13 500 dzieci (i kolejnych 1500 w ościennych gminach). Materiały przygotowane przez ekspertów wzbudzają zainteresowanie dzieci i motywują je do poszerzania wiedzy. W tym roku szkolnym ponad 6000 wrocławskich drugoklasistów dołączyło do projektu. Naukę wzbogacają plansze edukacyjne, komiksy, filmy i animacje - wszystko przygotowane przez MPWiK.
– Wrocławscy drugoklasiści już teraz uczą się, iż edukacja ekologiczna, to inwestycja w przyszłość planety. To oni za kilkanaście lat będą decydować o jej losach, dlatego warto wspierać ich rozwój i budować ich pozytywne nawyki już teraz. Dzięki Akademii H2O mamy pewność, iż młode pokolenie będzie gotowe sprostać globalnym wyzwaniom. Edukujemy, inspirujemy i pokazujemy, jak wielką wartością jest woda, wierząc, iż przyszłość leży w rękach tych, którzy dziś zdobywają wiedzę – mówi Przemysław Gałecki, wiceprezes MPWiK.
Projekt Akademii H2O, poza sukcesem we Wrocławiu, zdobywa zainteresowanie innych samorządów. MPWiK udziela licencji na realizację programu, a materiały edukacyjne są dostosowywane do potrzeb poszczególnych gmin. Od ubiegłego roku Akademię H2O prowadzą w szkołach gminy: Czernica, Kąty Wrocławskie, Długołęka i Kobierzyce. Wszystkie postanowiły też realizować kolejną edycję programu.