Akademia Kopernikańska. Studentami astronomii są tam sami obywatele Indii

angora24.pl 10 godzin temu

To miała być uczelniana perła PiS-u

„Rzeczpospolita” w swym tekście przypomniała, iż Akademia Kopernikańska obejmuje Szkołę Główną Mikołaja Kopernika, założoną w marcu 2023 roku. Szkoła ta zarządza pięcioma kolegiami: Astronomii i Nauk Przyrodniczych w Toruniu, Nauk Medycznych w Olsztynie, Nauk Ekonomicznych i Zarządzania w Warszawie, Filozofii i Teologii w Krakowie oraz Nauk Prawnych w Lublinie.

Szkoła nie oferuje tradycyjnych studiów licencjackich czy magisterskich, a jedynie programy MBA oraz szkołę doktorską. Posiada ona jedynie tymczasowy status uczelni akademickiej kategorii naukowej B+, istotny do sierpnia 2027 roku, przyznany w sposób niestandardowy. Dzięki temu statusowi, szkoła może nadawać stopnie naukowe, mimo iż nie została jeszcze poddana ocenie jakości swojej działalności naukowej.

Uczelnia wielokrotnie nazywana była „kuźnią elit” PiS.

Jeden wydział, sami Hindusi

„Rzeczpospolita” zauważa, iż dane rekrutacyjne uczelni pokazują, iż na kierunku astronomia przyjęto wyłącznie obywateli Indii. Wzbudziło to zainteresowanie opinii publicznej. Karolina Kordowska, menadżer ds. PR uczelni, wyjaśniła, iż kandydaci z Indii posiadają wykształcenie zdobyte na renomowanych uczelniach zagranicznych, a ich kwalifikacje są dokładnie weryfikowane.

Doktoranci pochodzący z Indii są absolwentami m.in. University of Hamburg, University of Canberra, Indian Institute of Technology, czy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – zapewniła.

Dodała również, iż wykłady prowadzone są w języku angielskim, co sprzyja dostępności programu dla studentów międzynarodowych.

Afera wizowa

Najdziwniejszą kwestią jest jednak fakt, iż na pozostałych wydziałach kształcą się sami Polacy. Istnieją podejrzenia, iż obecność indyjskich studentów może posiadać związek z aferą wizową i wcześniejszym procederem masowego przyznawania wiz.

To właśnie po wspomnianej aferze Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaostrzyło w sierpniu zasady przyznawania wiz studenckich. Przez ostatnie lata służyły one często nie tyle do podjęcia studiów w Polsce, co jako środek umożliwiający obywatelom państw trzecich wjazd do Europy.

Przypomnieć należy, iż zarówno Akademia Kopernikańska jak i Szkoła Główna mają zostać zlikwidowane. Wynika to z projektu resortu, który jesienią wpłynął do Sejmu.

Idź do oryginalnego materiału