Wraz z końcem stycznia w województwie łódzkim rozpoczynają się ferie zimowe, które na stałe zapisały się już w kalendarzach harcerskich środowisk Hufca ZHP Radomsko, jako czas wyjazdów na biwaki zimowe. W tym roku niemal 400 zuchów, harcerzy i harcerek odwiedzi różne krańce Polski, aby zdobywać sprawności na całe życie.
Członkowie Hufca ZHP Radomsko najbliższe dwa tygodnie spędzą aktywnie na zimowych wyjazdach. Podczas udziału w takich formach już od najmłodszych lat uczestnicy i uczestniczki mają okazję uczyć się samodzielności i odpowiedzialności, ale także zacieśniają nawiązane na ścieżce harcerskiej przygody przyjaźnie. Podczas tegorocznych ferii zimowych radomszczańskie szczepy i drużyny organizują siedem wypoczynków:
- VII „Dębowy” Szczep wraz z 9 DH „Promieniści” wyruszą niemal pod słowacką granicę, gdzie odwiedzą Soblówkę,
- X Szczep „Legion”, 12 GZ „Gwiezdne Ludki” i 12 DH „Zodiak” spędzą ferie w stolicy polskiej kinematografii – Łodzi,
- XIII „Czarny” Szczep skorzysta z uroków leżących na pograniczy Karkonoszy, Rudaw Janowickich i Kotliny Jeleniogórskiej w Sudetach Zachodnich – Kowar,
- XV „Błękitny” Szczep zawita do Rajczy w Beskidzie Żywieckim,
- XVI Szczep „Hubalczycy” wyjedzie do Brzegów, gdzie uczestnicy zatrzymają się w Schronisku Głodówka na południowym stoku Cyrhli,
- XL Szczep „Czerwone Berety” już od ubiegłego piątku spędza aktywnie czas w Buczkowicach w województwie śląskim,
- 85 PDH „Brzask” w tym roku organizuje pierwsze samodzielne zimowiska drużyny w Świętej Katarzynie w województwie świętokrzyskim.
Program każdego z wyjazdów po brzegi wypełniony jest aktywnościami, które umożliwią dzieciom i młodzieży aktywnie spędzić ferie zimowe. W toku edukacji nieformalnej poznają siłę pracy w grupie, współdziałania, a wykorzystując walory odwiedzanych miejsc – będą kształtować ciekawość świata. To okazja na wykorzystanie rozmaitych form harcerskiej pracy, uczestnicy wyjazdów wezmą udział w rozmaitych grach terenowych, zajęciach wykorzystujących kontakt z przyrodą, zwiadach czy wędrówkach.
We wszystkich biwakach zimowych łącznie weźmie udział niemal 400 uczestników. Aby umożliwić takie przedsięwzięcie, na wiele miesięcy przed wyjazdami kadra wypoczynków prężnie pracuje tworząc założenia programowe i organizując zaplecze logistyczne tak, aby podczas wyjazdu każdy szczegół był dopracowany, z dbałością o najmniejsze szczegóły. Organizacja zimowego wypoczynku pozwala również kadrze pozyskać kompetencje, które mogą wykorzystywać przez całe swoje życie.
W tym roku odwiedzamy to samo miejsce po raz drugi. Ostatnio zachwyciły nas przepiękne widoki i pobliskie szlaki. Ważne w wyborze miejsca na wypoczynek jest dla nas to, aby zarówno kadra zuchów, harcerzy jak i najstarszych – wędrowników odnalazła w nim coś, co pozwoli na zbudowanie interesującego programu. Udało nam się zaplanować aktywności, które mają za zadanie rozwinąć zdolności uczestników i zainteresować nowymi tematami. Podczas wyjazdów stawiamy na wzmacnianie samodzielności wśród członków naszego szczepu. Pomoc przy przygotowaniu posiłków, prace porządkowe oraz współdziałanie w grupach mieszanych, które towarzyszą harcerskiej codzienności podczas wyjazdów sprawiają, iż dzieci i młodzież nabywają przydatne na każdym etapie życia umiejętności – wspomina hm. Marta Grębowicz, komendantka XIII „Czarnego” Szczepu im. Zawiszy Czarnego i kierowniczka tegorocznych zimowisk w Kowarach.
Zuchy, harcerze i wędrownicy wrócą z wyjazdów niosąc ze sobą bagaż niezwykłych wspomnień. Z pewnością nie zabraknie także wielu sprawności, zarówno tych, które po zimowiskach zostaną przyszyte w formie plakietek na mundurach, ale także sprawności na całe życie, które zostaną z nimi na długie lata.