Nestlé Polska już od prawie 10 lat jest partnerem programu Lekkoatletyka dla wszystkich!. W ramach działań nie tylko propaguje zasady prawidłowego odżywiania wśród uczestników, ale także prowadzi działania edukacyjne skierowane do trenerów i rodziców. Wyniki tegorocznego badania, zaprezentowane w raporcie #zacznijodlekkiej2023, podobnie jak wnioski z poprzednich edycji, potwierdzają korzystny wpływ regularnej aktywności fizycznej i edukacji żywieniowej na kondycję fizyczną i nawyki młodego pokolenia.
Jednym z najważniejszych z naszej perspektywy wniosków z badania jest fakt, iż dzieci trenujące w programie Lekkoatletyka dla wszystkich! są szczuplejsze od nietrenujących rówieśników. Młodzież ćwicząca ma niższą masę ciała oraz niższy wskaźnik BMI w porównaniu z nietrenującymi. Co więcej, w grupie nietrenującej odsetek dzieci z nadmierną masą ciała w badaniu z 2023 r. jest ponad trzykrotnie wyższy niż wśród trenujących i wynosi 19%, podczas gdy w grupie trenujących w Ldk! jest to 6% - komentuje Katarzyna Żywczyk, ekspertka ds. żywienia z Nestlé Polska.
W raporcie #zacznijodlekkiej znajdują się cenne wskazówki dla rodziców i opiekunów. Zostały one stworzone po ty, by zainspirować do budowania prawidłowych nawyków żywieniowych i promowania aktywnego trybu życia u dzieci:
1. Bądź przykładem: Rodzice pełnią kluczową rolę w budowaniu nawyków żywieniowych dzieci. To, jak się odżywiamy, jak spędzamy czas wolny i jak podchodzimy do aktywności fizycznej, wpływa bezpośrednio na nasze dzieci. Dlatego ważne jest, aby być dla nich wzorem do naśladowania. Warto zadbać o to, by dzieci były zaangażowane w proces przygotowywana posiłków i aby spożywały je z rodzicami.
2. Codziennie serwuj warzywa i owoce: Zapewnij dzieciom regularny dostęp do warzyw i owoców. Zaleca się spożywanie przynajmniej jednej porcji warzyw i owoców (około 80 g) do każdego posiłku. To tyle, co pół jabłka bądź średnia marchew.
3. Ogranicz spożycie węglowodanów prostych: Zwracaj uwagę na ilość spożywanych węglowodanów prostych znajdujących się w takich produktach jak słodycze czy ciastka. Chociaż od czasu do czasu są one dopuszczalne, codzienne spożycie powinno być ograniczone. Stawiaj na przekąski takie jak np. świeże owoce, orzechy lub różne warzywa pokrojone w słupki czy małe pomidorki. Dobrym pomysłem jest też jogurt naturalny z dodatkiem płatków owsianych oraz owoców.
4. Uważaj na tłuszcze i zadbaj o odpowiednie spożycie białka: Ogranicz ilość spożywanych tłustych produktów, takich jak przetwory mięsne czy ciasta z kremem. Zwróć również uwagę na białko - zarówno jego zbyt mała, jak i zbyt duża podaż nie jest korzystna dla organizmu. Zadbaj również, aby w diecie twojego dziecka znalazły się produkty będące źródłem białka roślinnego (np. ciecierzyca czy soczewica). Jak wynika z tegorocznego badania #zacznijodlekkiej, przeciętnie 64% białka spożywanego przez dzieci pochodzi z produktów zwierzęcych.
5. Próbuj różnych rodzajów aktywności: Wprowadź regularną aktywność do codziennego życia dziecka. Od „małego” zachęcaj do uczestnictwa w sporcie. Warto sprawdzić, czy w Twojej okolicy organizowane są zajęcia sportowe np. w ramach programu Lekkoatletyka dla wszystkich!. Staraj się także poszerzać wiedzę dziecka – wykorzystuj różne okazje, by rozmawiać o aktywności fizycznej i zbilansowanej diecie.
Prawidłowe nawyki żywieniowe kształtują się już we wczesnym dzieciństwie, dlatego edukacja w tym zakresie odgrywa kluczową rolę. Wnioski zaprezentowane w raporcie #zacznijodlekkiej2023 potwierdzają pozytywny wpływ łączenia aktywności fizycznej z edukowaniem na temat zbilansowanej diety. Warto więc stosować się do wskazówek dla rodziców, opracowanych na podstawie wyników badania.