Analogowa baza kosmiczna

uw.edu.pl 8 miesięcy temu
Studenci Uniwersytetu Warszawskiego spędzą dziesięć dni w analogowej bazie kosmicznej na hałdach górniczych na Górnym Śląsku. W tym czasie przeprowadzą szereg badań: geofizycznych, geologicznych, psychologicznych oraz astrobiologicznych. Opiekunem projektu jest prof. Konrad Kossacki z Instytutu Geofizyki na Wydziale Fizyki UW.

RAF – Analog Space Mission to projekt przygotowany przez studentów Koła Naukowego Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie dziesięciodniowej misji uczestnicy przedsięwzięcia będą przebywać w warunkach imitujących życie na Marsie. Analogowa baza kosmiczna zostanie rozmieszczona na hałdzie górniczej na Górnym Śląsku w Katowicach. Misja potrwa od 26 kwietnia do 6 maja.

– Projekt rozpoczął się rok temu, a planujemy go zakończyć do końca maja. W tym czasie studenci przećwiczą całą procedurę – od zebrania zespołu, przez przygotowanie sprzętu do wykonania pomiarów. Podczas wyjazdu ma zostać zrealizowana główna faza, czyli założenie mobilnej bazy w kamperze i wykonanie pomiarów magnetometrycznych w rejonie składowiska odpadów kopalnianych – wyjaśnia opiekun projektu prof. Konrad Kossacki z Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki UW.

„Marsjańska” baza

Analogowe bazy kosmiczne to symulacje warunków kosmicznych – w tym przypadku marsjańskich – na Ziemi. W miarę możliwości astronauci analogowi starają się zachowywać i żyć według zasad, jakie panują w przestrzeni kosmicznej.

Przygotowana przez uczestników projektu baza zostanie rozmieszczona na jednej z hałd górniczych w rejonie Górnego Śląska. Będzie się składać z kampera pełniącego funkcję części mieszkalnej oraz samochodu dostawczego stanowiącego część naukową, które zostaną połączone ze sobą śluzą (namiotem).

– Astronauci będą mogli opuszczać stanowisko jedynie w kombinezonach kosmicznych, nie tylko ze względu na założenie, iż są w kosmosie, ale również ze względu na to, iż wydzielane na hałdach niebezpieczne gazy stanowią realne zagrożenie dla zdrowia człowieka – mówi kierownik i pomysłodawca projektu Mikołaj Zawadzki aktualnie pracujący na Wydziale Fizyki UW.

W przedsięwzięciu – oprócz kierującego projektem – wezmą udział: studentka astronomii Natalia Godlewska, zastępczyni kierownika projektu i astronautka oraz student fizyki Norbert Nieścior, również pełniący funkcję zastępcy kierownika projektu. Opiekunem przedsięwzięcia jest prof. Konrad Kossacki z Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki UW. Projekt wspierają również prof. Szymon Malinowski, dyrektor Instytutu Geofizyki, oraz prof. Łukasz Kruszewski z Instytutu Nauk Geologicznych PAN.

Badania

W czasie trwającego dziesięć dni przedsięwzięcia astronauci będą realizować różnego rodzaju badania naukowe, m.in.: geologiczne, geofizyczne, astrobiologiczne oraz psychologiczne.

– Liczymy na to, iż poza ciekawymi wynikami badawczymi projekt – dzięki jego wieloaspektowości – pozwoli nam wykorzystać wnioski do stworzenia w przyszłości kolejnych analogowych baz kosmicznych, znacznie bardziej rozwiniętych od tej, nad którą pracujemy aktualnie – podsumowuje Mikołaj Zawadzki.

Projekt uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”.

Szczegółowe informacje dotyczące projektu znajdują się na oficjalnej stronie na Facebooku.

Idź do oryginalnego materiału