Wybitna polsko-austriacka reżyserka, Austriak Roku 2011 – Anna Badora to z pewnością osoba niezwykle oddana kulturze. Dla Częstochowian jest przede wszystkim jednak absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego. 5 czerwca Badora odwiedziła placówkę, gdzie przygotowano dla niej specjalne powitanie.
O wadze tego wydarzenia dla szkoły, grona pedagogicznego i uczniów powiedziała Iwona Kociołek, nauczycielka jęz. polskiego:
– Nasza uroczystość skupiona była wokół głównej bohaterki, czyli pani Anny Badory. Jest ona bowiem absolwentką naszej szkoły. W świecie z kolei jest słynną reżyserką oraz promotorką kultury państw niemieckojęzycznych. Ponieważ w naszej szkole jest galeria słynnych absolwentów, Anna Badora zgodziła się na uświetnienie jej i uzupełnienie o swoją podobiznę i właśnie stąd ta uroczystość.
Plan uroczystości nie ograniczył się jednak wyłącznie do odsłonięcia fotografii reżyserki. Dyrektor placówki, Małgorzata Kaim opowiedziała więcej na ten temat:
– Było to wydarzenie bardzo takie podniosłe i wzruszające. W naszej szkole łączymy tradycje z nowoczesnością i w ramach tego utrzymujemy kontakty z naszymi absolwentami, także z tymi, którzy osiągnęli w życiu wyjątkowy sukces. Jedną z takich absolwentek jest pani Anna Badora, która ma niesamowity dorobek, jeżeli chodzi o teatr. Jest to postać nietuzinkowa, w związku z czym chcielibyśmy uhonorować ją poprzez zawieszenie jej portretu w naszej galerii wybitnych absolwentów, także otwarcie strefy kultury państw niemieckojęzycznych. Z kolei na 6 czerwca przygotowaliśmy specjalne warsztaty. Nasze koło teatralne zaprezentuje się w spektaklu „Bal w Operze”, natomiast potem Anna Badora będzie prowadziła z naszymi uczniami zajęcia teatralne. Myślę, iż będzie to bardzo atrakcyjne dla młodzieży.
Główna postać wydarzenia w I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego podczas podziękowań podkreśliła, iż przez lata walczyła o podkreślanie roli bycia kobietą w swoich osiągnięciach:
– Dziękuję bardzo za wspaniałą mowę. Chciałam jedynie dodać, iż mój tytuł z 2011 roku nie podkreślał tego, iż jestem kobietą. Wówczas bowiem byłam wybrana Austriakiem Roku. Kobiety przewalczyły zmianę odmiany dopiero w okolicy 2015 i 2016 roku. Opisem całej mojej drogi w tamtych niemieckojęzycznych krajach jest to, iż niejednokrotnie trzeba było walczyć z tym faktem, iż jestem kobietą, co nie podobało się wielu osobom.
W ten sposób 5 czerwca Anna Badora dołączyła do galerii zasłużonych absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie do m.in. Agnieszki Brącel czy Beaty Brodowicz-Szymanek.
WS