Babciowe w 2024 roku. Wprowadzają bat na nieuczciwych rodziców. "W przypadku obawy marnotrawienia"

gazeta.pl 1 tydzień temu
Jakie będą konsekwencje marnotrawienia babciowego przez rodziców? Wbrew pozorom całkiem spore. A jakie konkretnie? I komu adekwatnie będzie przysługiwało nowe, rządowe świadczenie? Zobaczcie, co już wiemy o nadchodzącym babciowym.
w tej chwili rodzice dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, mogą skorzystać z wielu różnych świadczeń. Są to m.in. 800 plus, 300 plus, żłobkowe czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO). Jednak już niedługo pojawi się nowy rządowy program "Aktywny rodzic" (zwany potocznie babciowym), który będzie się składał z trzech różnych form wsparcia. A kto będzie mógł z nich skorzystać i na jakich zasadach? I co będzie w przypadku niewłaściwego spożytkowania środków przez rodziców? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.
REKLAMA


Zobacz wideo Miłosz Motyka: Zwłaszcza na polskich wsiach instytucja babci jest fundamentem rodziny


Babciowe 2024. To czeka nieuczciwych rodziców. Bat na tych, którzy zmarnotrawią
Co do zasady pieniądze z nowego świadczenia zwanego babciowym rodzice będą mogli przeznaczyć na zapewnienie opieki dziecku. Przy czym forma tej opieki będzie mogła być dowolna - żłobek, klub dziecięcy, opiekun dzienny czy niania. A co w przypadku, gdy rodzice wykorzystają środki niezgodnie z przeznaczeniem, bądź w ogóle zmarnotrawią? Jak podaje serwis Infor.pl, wówczas urzędnicy odbiorą rodzicom babciowe w formie gotówki, a przyznają pomoc materialną bądź w formie różnych usług. Przy czym trzeba również pamiętać, iż nowe świadczenie nie zawsze będzie przysługiwało. Z babciowego nie będą mogły skorzystać następujące osoby:


pozbawione władzy rodzicielskiej,
otrzymujące podobne świadczenie za granicą,
te, którym już przyznano jedno ze świadczeń programu "Aktywny rodzic",
jak środki na dane dziecko za dany miesiąc już zostały przekazane.


Babciowe 2024. To też warto wiedzieć o nadchodzącym świadczeniu dla rodziców
Jak już wspomnieliśmy powyżej, babciowe będzie się składało z trzech osobnych świadczeń, przeznaczonych dla innych grup rodziców. Będą to następujące formy wsparcia finansowego:


"Aktywni rodzice w pracy" - dla pracujących rodziców, którzy oddadzą dziecko pod opiekę niani bądź babci, to świadczenie wyniesie 1500 złotych;
"Aktywnie w żłobku" - dla pracujących rodziców, którzy oddadzą dziecko pod opiekę żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna, to wsparcie wyniesie 1500 złotych (1900 złotych w przypadku dziecka z niepełnosprawnością);
"Aktywnie w domu" - opcja dla rodziców niepracujących, to świadczenie wyniesie 500 złotych.


Zarazem trzeba pamiętać, iż w przypadku świadczeń "Aktywni rodzice w pracy" oraz "Aktywnie w żłobku" rodzice muszą też pracować i płacić składki emerytalno - rentowe w wysokości przynajmniej 100 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę, przy czym podstawa, od której opłacane są owe składki, musi wynosić odpowiednio:


dla par - 50 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę (30 procent dla osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą),
dla samotnych rodziców - 100 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Idź do oryginalnego materiału