W sobotę, 26 kwietnia, w eleganckim hotelu Plaza na Manhattanie odbył się Bal Stulecia (Ball Of The Century) Fundacji Kościuszkowskiej. Był to 88. doroczny charytatywny bal tej zasłużonej organizacji, tym razem wyjątkowy, gdyż zorganizowany w stulecie jej powstania.







































































































































































































































Dla władz Fundacji Kościuszkowskiej Bal Stulecia był doskonałą okazja, aby uhonorować osoby, które przyczyniły się do rozwoju tej organizacji. Cały wieczór, oprócz jak zwykle doskonałej zabawy i jedzenia, wypełniony był wzruszającymi wspomnieniami z bogatej historii Fundacji, której działalność nieprzerwanie od dziesięcioleci koncentruje się na wspieraniu edukacji, kultury i polsko-amerykańskich relacji.
Od Paderewskiego do XXI wieku
Gala zgromadziła blisko pół tysiąca osób. Obecni byli przedstawiciele Polonii z wielu stanów, w tym przedsiębiorcy, dyplomaci, artyści oraz liczni reprezentanci polonijnych organizacji. W trakcie wydarzenia polskie władze reprezentowali: konsul generalny RP w Nowym Jorku Mateusz Sakowicz, który na miejscu pojawił się wraz z małżonką Bogną, a także Bogdan Klich – chargé d’affaires ambasady RP w Waszyngtonie. Media polonijne reprezentowane były między innymi przez Marcina Bolca, redaktora naczelnego „Białego Orła”.
Doroczny bal Fundacji Kościuszkowskiej to jeden z najstarszych i najbardziej eleganckich polskich balów w Stanach Zjednoczonych, który odbywa się cyklicznie od 1928 roku, kiedy to wydano bankiet na cześć Jana Ignacego Paderewskiego. Impreza ta ma niezwykle uroczystą i wytworną oprawę. Podobnie było i w tym roku. Bal tradycyjnie rozpoczął się od fanfar i prezentacji kolorów narodowych w wykonaniu kadetów z The United States Merchant Marine Academy. Hymny, polski i amerykański, wykonała sopranistka Patrycja Posłuszny.
Uczestników Balu Stulecia powitali: Alex Storożyński, przewodniczący Rady Powierniczej Fundacji Kościuszkowskiej, a także Marek Skulimowski, prezes i dyrektor wykonawczy. Całą imprezę poprowadziła Barbara Bernhardt, wiceprezes fundacji i dyrektor waszyngtońskiego centrum tej organizacji.
Misja i zasługi
W swoim żywiołowym przemówieniu Alex Storożyński opowiedział o fundacji, przybliżając obecnym misję tej organizacji i opisując obrazowo jej historię. Zauważył, iż fundacja od chwili powstania przychodzi z pomocą Polakom w Ameryce pozwalając, aby wielu z nich spełniło swoje marzenia o edukacji i karierze. Samego prezesa Marka Skulimowskiego nazwał zaś polskim Indianą Jones w odniesieniu do jego zasług w odzyskiwaniu polskich dzieł sztuki, które najczęściej wskutek działań wojennych znalazły się na Zachodzie. Z kolei prezes Marek Skulimowski, mówiąc o osiągnięciach fundacji i jej historii, odniósł się również do przyszłych celów stojących przed organizacją. Nawiązując do osób zasłużonych dla fundacji, w tym tegorocznych laureatów, wspomniał również postać Stephena Mizwy, założyciela tej organizacji w 1925 roku. Swoje przemowy w trakcie balu wygłosili także: konsul generalny Mateusz Sakowicz, a także Edward Mermelstein – komisarz ds. międzynarodowych w biurze burmistrza Nowego Jorku.
Medale dla zasłużonych
Punktem kulminacyjnym wieczoru było uhonorowanie wybitnie zasłużonych członków Rady Powierniczej Fundacji Kościuszkowskiej, których działalność i pełna poświęcenia praca szczególnie przyczyniła się do rozwoju tej organizacji. W tym roku Medal Uznania Fundacji (Medal of Recognition) z rąk prezesa Marka Skulimowskiego otrzymali: Joseph E. Gore, Esq. (medal odebrali córka Regina Gore Cavaliere i wnuk Alexander), Wanda Senko (medal odebrały dzieci – Cynthia Rosicki, Esq., Dawn Polewac i Keith Senko), dr Ewa Radwanska (medal odebrała córka Joanna Radwanska Williams), dr Hanna Chroboczek Kelker (odebrała medal osobiście pojawiając się na scenie wraz z mężem Normanem Kelkerem), Alexander Koproski (medal zostanie przekazany w późniejszym terminie).
Wzruszającym i niespodziewanym momentem uroczystości było wystąpienie Joanny Dobeckiej Lambert, reprezentującej R. Kyts & J. Roguska-Kyts, M.D. Charitable Foundation. Zainspirowana osiągnięciami dr Ewy Radwańskiej, przekazała na rzecz Fundacji Kościuszkowskiej czek na 20 tysięcy dolarów z przeznaczeniem na ustanowienie stypendium dla studenta kierunku medycznego. Co szczególnie symboliczne, wyboru stypendysty dokona osobiście dr Ewa Radwańska.
„Inwestujemy w rozwój”
– Wspaniały wieczór i wiele poruszających chwil – powiedział podczas balu „Białemu Orłowi” Marek Skulimowski, prezes Fundacji Kościuszkowskiej. – Wszyscy laureaci to osoby bardzo zasłużone dla fundacji. Nie wyobrażałem sobie, aby w roku, w którym fundacja celebruje swoje stulecie, nie nagrodzić tych wspaniałych ludzi. To właśnie dzięki ich pracy odnieśliśmy tyle sukcesów i jesteśmy w tym miejscu, co obecnie. Można tylko żałować, iż ze względu na wiek i zdrowie nie wszyscy wyróżnieni mogli być dzisiaj z nami, ale ich bliscy godnie ich zastąpili. W przyszłym działaniu fundacji nic się nie zmienia. Dalej umacniamy nasz fundament, zwłaszcza finansowy. Wszyscy moi poprzednicy przez 100 lat aktywnie działali, aby nasz majątek rósł i ja również czynię to samo. Większe zasoby fundacji to więcej stypendiów, dotacji i programów, które możemy realizować. Mam marzenie, żeby trwało to przez kolejne sto lat, a może i znacznie dłużej. Jestem zaszczycony, iż mogłem wprowadzić fundację w kolejne stulecie jej istnienia – dodał prezes, który pełni swoje stanowisko od prawie 9 lat – dodał.
Poloneza czas zacząć!
W części artystycznej imprezy goście mogli podziwiać taneczne umiejętności artystów z Polish American Folk Dance Company, którzy zaprosili wszystkich obecnych do tradycyjnego, polskiego tańca reprezentacyjnego, czyli poloneza. Bal był także doskonałą okazją do nawiązania nowych i odświeżenia starszych znajomości oraz zabawy w rytmie tanecznych przebojów granych przez The Gerard Carelli Orchestra, która towarzyszy balom fundacji już od 20 lat. Zabawa na parkiecie trwała do późnych godzin nocnych.
Wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć edukacyjną działalność Fundacji Kościuszkowskiej, organizacja zaprasza do zostania jej członkami i złożenia darowizn. Można to zrobić przez stronę internetową www.thekf.org lub telefonicznie pod numerem (212) 734-2130.
Tekst i zdjęcia: Marcin Żurawicz