Banalne zadanie z podstawówki na kalkulatorze każdy głupi policzy. A ty potrafisz bez?

mamadu.pl 10 miesięcy temu
Zdjęcie: Duże liczby zachęcają, by sięgnąć po kalkulator. mat. własne


Dziś, żeby poznać prawidłowy wynik, wystarczy wrzucić całe działanie do Googla. Chcesz rozpisane obliczenia? Nic prostszego: wpisz je w chatGPT. Tylko po co? Prawidłowy wynik to nie wszystko, bo w rozwiązywaniu działań matematycznych chodzi o coś zupełnie innego.


Przez większość mojej szkolnej edukacji nie posiadałam telefonu komórkowego. Trafiłam także na nauczycieli, którzy nie pałali miłością do klasycznych kalkulatorów. Twierdzili, iż taka pomoc jedynie rozleniwia. I dziś wiem, iż nie chodziło tylko o umiejętność sprawnego mnożenia czy dodawania.

Bez kalkulatora


W starszych klasach kalkulator na wiele się nie zdał, jeżeli nie rozumiało się zadania lub nie znało się wzoru, lub kolejności wykonywania działań. Więc dlaczego i tak mieliśmy zakaz korzystania z takiej pomocy?

Matematycy świetnie wiedzą, iż wszelkie łamigłówki czy działania matematyczne stanowiące dla nas wyzwanie to trening dla naszych szarych komórek. Dlatego chodzenie na skróty, jak korzystanie z kalkulatora lub sztucznej inteligencji to tak naprawdę szkodzenie samemu sobie.

Szkoła trochę nas "nauczyła", iż chodzi o prawidłowy wynik i ocenę, jaką uzyskuje się ze sprawdzianu, jednak matematyka to znacznie więcej. To spostrzegawczość, logiczne myślnie, umiejętność analizowania danych i wyciągania wniosków, to także trening naszej pamięci, czyli szereg umiejętności, które wykorzystujemy nie tylko w szkole.

Problem jednak jest taki, iż nietrenowane mocno słabną. Warto więc każdego dnia stawiać swoim szarym komórkom wyzwanie i rozwiązywać z pozoru proste działania, które pozwolą nam utrzymać kondycję naszego mózgu na wysokim poziomie.

Dlatego bez oszukiwania (odpalania sztucznej inteligencji, a choćby kalkulatora) oblicz poniższe działanie. Podejmiesz wyzwanie?

Proste działanie matematyczne


To działanie z poziomu 5 klasy szkoły podstawowej. Powinieneś sobie z nim poradzić bez większego problemu:

(7×7−12×3)÷13=?


Zgodnie z kolejnością wykonywania działań należy wykonać obliczenia w następującej kolejności:


należy zacząć od wykonania obliczeń w nawiasie;

w tym przypadku należy najpierw wykonać mnożenia, a dopiero potem odejmowanie;

na koniec należy podzielić.


(7×7−12×3)÷13=?


(49−36)÷13=?


13÷13=1


Udało ci się obliczyć wszystko w pamięci?


Idź do oryginalnego materiału