Beatyfikacja rodzuny Ulmów – 10 września 2023 r.

ore.edu.pl 1 rok temu

10 września 2023 r. we wsi Markowa na Podkarpaciu odbyły się uroczystości beatyfikacyjne Rodziny Ulmów, w których uczestniczyło ok. 32 tys. wiernych.

Dostojnych Gości, w tym Andrzeja Dudę, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wraz z małżonką, Agatą Konhauser-Dudą, oraz wszystkich zgromadzonych, powitał abp Adam Szal, metropolita przemyski.

Wśród zaproszonych Gości – z uwagi na realizację projektu edukacyjnego we współpracy z Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej – obecni byli przedstawiciele Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie: Agnieszka Karczewska-Gzik, Kierownik Wydziału Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich ORE, Robert Zawadzki, pracownik Wydziału Upowszechniania Zasobów ORE, Artur Wyroślak, pracownik Wydziału Upowszechniania Zasobów ORE.

Formułę beatyfikacyjną, z mandatu papieża Franciszka, odczytał kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, po czym nastąpiło odsłonięcie obrazu Błogosławionej Rodziny Ulmów, autorstwa artysty malarza Olega Czyżowskiego, przedstawiającego Józefa i Wiktorię z Ich sześciorgiem dzieci.

Kolejnym punktem uroczystości była procesja z relikwiami Rodziny Ulmów do prezbiterium. Po procesji kardynał Marcello Semeraro wygłosił homilię nawiązującą w treści do ofiary własnego życia oraz wielkości misji, jaką jest małżeństwo.

W trakcie Mszy Świętej beatyfikacyjnej transmitowano z Watykanu modlitwę Anioł Pański prowadzoną przez Papieża Franciszka. Po zakończeniu modlitwy Papież odniósł się do postawy polskiej Rodziny Ulmów jako wzoru do naśladowania i czynienia dobra w służbie potrzebującym.

Na zakończenie uroczystości z przemówieniem wystąpił Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który m.in. podziękował za „przekazaną prawdę historyczną o tamtych czasach oraz losach Polaków i Żydów na tej ziemi pod okupacją niemiecką…”.

Idź do oryginalnego materiału