Będę uchwały intencyjne w sprawie lekcji religii? Krynica-Zdrój odpowiada na apel radnego z Łososiny Dolnej

rdn.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: lekcji religii


Czy za przykładem Krynicy-Zdroju pójdą inne samorządy? Na razie jest to jedyna gmina na Sądecczyźnie, która wyraziła oficjalny sprzeciw wobec planów ograniczenie lekcji religii w polskich szkołach. Pomysłodawcą uchwał intencyjnych w tej sprawie jest co interesujące randy z innego samorządu, bo z Łososiny Dolnej.

Przypomnijmy, iż Ministerstwo Edukacji Narodowej, wbrew sprzeciwowi strony kościelnej, planuje od 1 września wprowadzić w szkołach jedną lekcję religii tygodniowo. Ma to być pierwsza lub ostatnia lekcja, a jeżeli będzie za mało dzieci chętnych na zajęcia, roczniki mają być łączone w jeden oddział.

Sprzeciw wobec rozporządzenia jest wyrażany w różnych kręgach. Swój pomysł ma też łososiński radny. Poprosił on Instytut Ordo Iuris o przygotowanie odpowiedniego projektu uchwały, który rozesłał do wszystkich sądeckich gmin jeszcze jesienią. Chodzi o podjęcie uchwał intencyjnych, sprzeciwiających się planom MEN.

– Musimy walczyć. Teraz jest taki czas, iż musimy sprawy materialne odłożyć na drugi plan i walczyć o nasze wartości.

Jak dotychczas na apel Jacka Turka odpowiedziała tylko gmina Krynica-Zdrój. Jak przyznaje Maria Lelito, przewodnicząca Rady Miasta i Gminy Krynica-Zdrój, zdecydowana większość radnych była ZA.

– Zostało to przegłosowane i wysłane do wojewody. Nie wiem, czym kierowały się osoby, które wstrzymały się od głosu, bo wiem, iż na pewno nie były przeciwko lekcjom religii w szkole. W luźnych rozmowach raczej tłumaczyły, iż według nich wystarczy jedna lekcja religii. Ja uważam, iż powinny być dwie lekcje religii i mówię to w swoim imieniu. Tym się różnimy od sejmu, iż nie mamy partii politycznych i każdy może indywidualnie rozpatrywać uchwały.

W podjętej uchwale intencyjnej można przeczytać między innymi to, iż wszelkie ograniczenia w lekcjach religii: 'pozostałyby ze szkodą dla uczniów, ich rodziców, nauczycieli religii lub etyki – przez ograniczenie wymiaru lub redukcję zatrudnienia, jak również całej wspólnoty samorządowej.

To jednak tylko jedna gmina. Czy inne samorządy pójdą jej drogą?

– Mam sygnały od innych gmin, iż się z tym jednak ociągają, iż się boją jakiegoś szantażu. Cieszę się jednak, iż w Krynicy udało się to przyjąć ponad podziałami przyjąć taką uchwałę. Myślę, iż ten mały kamyk pociągnie za sobą lawinę tych uchwał i inne gminy się przełamią. Zawsze powtarzałem, iż w jedności siła.

– komentuje Jacek Turek.

Warto jedna sprawdzić, czy do Krynicy-Zdroju dołączy się gmina samego autora pomysłu, czyli Łososina Dolna. Jak przyznaje przewodniczący Rady Gminy Bolesław Oleksy, na razie takiej decyzji nie ma.

– To nie znaczy, iż zostawiamy to bez żadnego echa. Rozmawialiśmy na ten temat z wójtem i dyrektorami szkół i na pewno my jako radni wystosujemy taki apel, czy protest w tej sprawie razem z dyrektorami. Natomiast jeżeli chodzi o uchwałę, to nie chcemy się jeszcze śpieszyć. Zobaczymy jak się sprawa rozwinie.

W rozporządzeniu ministra zapisano też, iż ocena z religii ma być wyłączona ze średniej ocen. Dodajmy, iż Konferencja Episkopatu Polski mocno skrytykowała decyzje Ministerstwa Edukacji Narodowej. Biskupi określili je jako akt bezprawny z powodu braku porozumienia z Kościołem.

Idź do oryginalnego materiału