Od czwartku można zgłaszać swoje sprawy do nowego punktu przyjęć interesantów Rzecznika Praw Obywatelskich, który rozpoczyna działalność na Uniwersytecie w Białymstoku – poinformował w środę na konferencji prasowej RPO Marcin Wiącek
To siódmy taki punkt w kraju.
Punkt będzie działał w pierwszy czwartek miesiąca na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku (UwB). Przyjmować w nim będą pracownicy Biura RPO. Punkt będzie działał w godzinach 10.00-15.00
W środę na konferencji prasowej inaugurującej tę inicjatywę rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek mówił, iż co roku do RPO wpływa ok. 80 tys. skarg.
„Jest to podstawowa rola RPO w świetle Konstytucji RP – przyjmowanie i analizowanie skarg obywateli na naruszenie praw przez instytucje publiczne” – przypomniał Wiącek.
Powiedział, iż skargi są składane w różnej formie, wiele osób pisze listy bądź wysyła je poprzez formularze, ale – jak wskazał – jest też wiele osób, które potrzebują rozmowy. Podkreślił, iż wiele zgłaszanych problemów nie wymaga „skomplikowanych, sformalizowanych interwencji”, ale właśnie rozwiązywanych jest dzięki rozmowie.
Wiącek wskazał, iż obok biura RPO w Warszawie działają trzy biura pełnomocników terenowych RPO i sześć punktów przyjęć interesantów. Dodał, iż brakowało takiego punktu we wschodniej części kraju, dlatego cieszy się, iż we współpracy z UwB udało się ten punkt stworzyć. W jego ocenie, dzięki punktom Biuro RPO może pomóc większej liczbie obywateli.
Rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Mariusz Popławski podkreślił, iż punkt to konkretna i ważna inicjatywa służąca społeczności lokalnej. Podkreślił, iż może skorzystać z niego każda osoba, która uzna, iż jej prawa zostały złamane. Dodał, iż punkt RPO jest uzupełnieniem pomocy prawnej, która od wielu lat jest świadczona na wydziale prawa dla osób niezamożnych przez Studencką Poradnię Prawną.
„Powstanie punktu RPO w siedzibie Uniwersytetu w Białymstoku to również bardzo istotny element o charakterze edukacyjnym, bo – jestem przekonany – iż nasza kooperacja przyczyni się do tego, iż świadomość w zakresie praw obywatelskich, w zakresie roli RPO będzie rosła zarówno wśród studentów, jak też młodzieży ze szkół średnich” – zaznaczył Popławski.
Wcześniej w środę RPO spotkał się na wydziale prawa z młodzieżą w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Wiącek, podsumowując to spotkanie, mówił na konferencji, iż stara się przekazywać uczestnikom, żeby dobrze rozpoznawali swoją pozycję względem władzy publicznej, m.in. szkoły.
„Coraz więcej młodych ludzi potrafi rozpoznać naruszenie swoich wolności i praw. Widzimy to w skargach, które kierują do RPO – jest coraz więcej młodych ludzi, którzy skargi do RPO piszą sami, jest coraz więcej młodych ludzi, którzy zrzeszają się w stowarzyszeniach, w organizacjach pozarządowych i którzy wspólnie korzystają ze swoich praw i starają się wykrzykiwać wobec władzy swoje oczekiwania. W ten sposób tworzy się społeczeństwo obywatelskie” – podkreślił Wiącek. (PAP)